Stosowany do krótkotrwałego, objawowego leczenia ostrego bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, np. ostrego bólu mięśni lub stawów, bolesnego miesiączkowania, bólu zębów.
Cięcie cesarskie – co to za zabieg?
Cięcie cesarskie to zabieg chirurgiczny, który polega na rozcięciu ściany jamy brzusznej, a następnie rozcięciu mięśniówki macicy w celu wydobycia dziecka. Cięcie cesarskie to duży zabieg operacyjny, dlatego wykonywany jest wtedy, gdy istnieją do niego wskazania. Decyzję o zaplanowaniu, jak i wykonaniu cięcia cesarskiego, podejmuje lekarz ginekolog-położnik.
Czym są zrosty?
Zrosty to nic innego, niż włókniste pasma, które mogą łączyć ze sobą różnego rodzaju narządy i tkanki, które w prawidłowych warunkach nie są ze sobą połączone.
Otrzewna to specjalna błona surowicza, która pokrywa całkowicie lub częściowo narządy oraz wyściela jamę brzuszną oraz jamę miednicy. Otrzewna jest największą błoną surowiczą w naszym organizmie. Otrzewna dzieli się na otrzewną ścienną – ta część otrzewnej pokrywa właśnie ściany jam. Wyróżniamy także otrzewną trzewną, która pokrywa narządy.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Jakie są przyczyny powstawania zrostów?
Jakie są powody pojawiania się zrostów? Na pierwszym miejscu z pewnością należy wymienić operacje chirurgiczne, szczególnie w obrębie jamy brzusznej i miednicy. Jednak to nie jedyna przyczyna powstawania tego powikłania. Zrosty mogę powstawać również na drodze urazów, a także leczenia metodą radioterapii. Co więcej, zrosty mogą być też następstwem infekcji, która toczy się na przykład w obrębie jamy brzusznej oraz pozostawienia w obrębie operowanego obszaru ciała obcego.
Jak powstają zrosty?
Każde uszkodzenie, czy nawet podrażnienie otrzewnej, powoduje reakcję zapalną, która może prowadzić do nieprawidłowej produkcji włóknika i jego zamiany w łącznotkankowe pasma, będące właśnie zrostami.
W prawidłowych warunkach, na skutek reakcji fibrynolitycznych (czyli reakcji rozkładu) dochodzi do samoczynnego rozpuszczenia włóknika, jednak przy bardziej rozległych uszkodzeniach proces gojenia jest wydłużony i może nie dojść do rozłożenia włóknika i tym samym do wygenerowania się zrostów.
Zrosty po cięciu cesarskim – objawy
Z jakimi symptomami może wiązać się obecność zrostów po cięciu cesarskim? Objawy zależą między innymi od lokalizacji, w jakiej powstają te nieprawidłowe połączenia łącznotkankowe.
Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na bóle w obrębie jamy brzusznej, które mogą mieć różne nasilenie i zazwyczaj mają „tępy” charakter. Inne objawy, jakie mogą towarzyszyć obecności zrostów po cięciu cesarskim to:
- bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej,
- bolesne miesiączkowanie,
- dolegliwości związane z przewodem pokarmowym, a dokładniej z jelitami – w przypadku, gdy zrosty pojawiają się w ich obrębie możemy spotkać się z takimi symptomami jak wzdęcia, zaparcia, nawet wymioty,
- dyspareunia – a więc dolegliwości bólowe, pojawiające się podczas stosunków seksualnych,
- nawracające infekcje w obrębie układu moczowego (między innymi pęcherza moczowego) – gdy zrosty pojawiają się w obrębie tych narządów,
- problemy z ponownym zajściem w ciążę – zrosty w okolicy jajników i jajowodów mogą doprowadzić do zaburzeń owulacji, a w konsekwencji do problemów z płodnością.
Jeżeli zaobserwujemy u siebie dolegliwości, które mogą świadczyć o pojawieniu się zrostów po cesarskim cięciu, warto skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem.
Zrosty po cięciu cesarskim – postępowanie
W przypadku stwierdzenia lub podejrzenia obecności zrostów po cięciu cesarskim, postępowanie zależy przede wszystkim od obrazu klinicznego, a więc od prezentowanych objawów.
Jeżeli objawy są słabo wyrażone, część specjalistów zaleca przyjęcie stanowiska wyczekującego, ponieważ w większości przypadków objawy mijają z czasem.
Gdy objawy są doskwierające, a także, gdy na przykład mamy do czynienia z objawami niedrożności jelit, wywołanymi przez zrosty – konieczne jest wykonanie ponownego zabiegu operacyjnego, który ma na celu uwolnienie narządów i tkanek i usunięcie nieprawidłowych połączeń między nimi. Pomocne są także ćwiczenia z fizjoterapeutą, które specjalizuje się w tego rodzaju problemach uroginekologicznych.
- G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia tom 1-2, PZWL, Warszawa 2015, wyd.1.,
- M. Pomorski i inni, Nisza w bliźnie macicy po cięciu cesarskim — etiologia, diagnostyka ultrasonograficzna i następstwa kliniczne niecałkowitego zagojenia się rany macicy po cięciu cesarskim, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 3, strony 93–100,
- A. Wysocki i inni, Zrosty otrzewnowe jako przyczyna niedrożności jelit, Przegląd Lekarski 2003 / 60 / Suplement 7.