Silaurum
SILAURUM - SILIKONOWE PLASTRY NA BLIZNY PO CC
silikonowe plastry na blizny po cesarskim cięciu
rozjaśniają i wygładzają bliznę po cesarskim cięciu, zmniejszając jej widoczność
skuteczne zarówno przy świeżych, jak i już istniejących bliznach
komfortowe, dyskretne i łatwe w użyciu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Silaurum plastry. ZASTOSOWANIE: Wspomaganie leczenia blizn różnego pochodzenia: pooperacyjnych, pooparzeniowych, pourazowych itp., wygładzanie i rozjaśnianie blizn nowo powstałych oraz już istniejących, zmniejszanie widoczności blizn, wspomaganie prawidłowego bliznowacenia zmian skórnych. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

Jak wyglądają blizny po CC?

Blizny po cesarskim cięciu powstają z nacięć poniżej lub w pobliżu pępka, aby umożliwić łatwe wydobycie dziecka z macicy. Istnieją dwa rodzaje blizn po cięciu cesarskim: nacięcia poziome i nacięcia pionowe. 

Nacięcie poziome, zwane także cięciem poprzecznym, umieszcza się powyżej linii włosów łonowych, w pobliżu pęcherza moczowego. Blizny po takim nacięciu zazwyczaj mają tylko około dziesięciu centymetrów długości i są ledwo zauważalne z uwagi na swoje położenie oraz rozmiary.

Drugi rodzaj nacięcia, zwany nacięciem pionowym, wykonuje się obecnie w rzadkich przypadkach, a blizny po nim są bardziej widoczne. Pionowe nacięcia wykonuje się przez środek brzucha (od pępka do kości łonowej) i mogą mieć nawet piętnaście centymetrów. Blizny po cesarce w tym przypadku mogą wydawać się czerwone, ale z czasem będą bledną i zmniejszają się. 

W większości przypadków rany po cesarskim cięciu goją się bez pozostawiania dużych, widocznych blizn. Ale jeśli ktoś ma predyspozycję do bliznowacenia, ślady po porodzie mogą nigdy nie zaniknąć.

Zdjęciami blizn po cesarce podzieliły się znane mamy: Aleksandra Żebrowska i Klaudia Halejcio.

Przeczytaj także: Boląca blizna po cesarce – czy jest się czym martwić?

Problemy z blizną po cesarce

Nie każda rana po cesarce goi się w odpowiedni sposób. Możliwe jest powstanie widocznych blizn, będących skutkiem niewłaściwego zrastania się tkanki. Są to przede wszystkim:

  • bliznowiec, czy inaczej keloid – wypukła, pomarszczona blizna, która rozciąga się poza pierwotne nacięcie lub obszar rany. Wokół rany znajduje się guzek tkanki bliznowatej.
  • blizny przerosłe – są wypukłe, ale grubsze i twardsze niż bliznowce. Jednak blizna przerostowa pozostanie w pierwotnej linii nacięcia i nie będzie wykraczać poza nią.
Blizna na brzuchu

Niestety blizna po cesarskim cięciu nadal może boleć i powodować dyskomfort po latach. Jeśli nasza  blizna jest bezbolesna, przy cięciu można uszkodzić nerw. Zaleca się masowanie blizny regularnie przez 5-10 minut. To pomaga w gojeniu uszkodzonych nerwów i przyspiesza proces regeneracji tkanki.

To także normalne, że blizna po cesarskim cięciu swędzi, ponieważ jest to część procesu gojenia. Nie należy jej jednak drapać, ponieważ może to prowadzić do infekcji. Jeśli swędzenie jest silne, spróbuj mocno docisnąć coś do brzucha, aby odwrócić uwagę od świądu. Czasami swędzenie może być również spowodowane wzrostem włosów łonowych w okolicach rany. Jeśli jednak utrzymuje się po odrośnięciu włosów w okolicach intymnych, jest zapewne po prostu spowodowane regeneracją tkanki.

Większość kobiet odczuwa drętwienie okolic rany po cięciu cesarskim. To uczucie utrzymuje się przez rok lub dwa, aż do pełnego zakończenia gojenia. Masaż jest pomocny, usuwa dyskomfort lub ból i pomaga ustabilizować nową tkankę.

Blizny po cesarskim cięciu nigdy nie zanikają w pełni. W najlepszym przypadku przybierają postać płaskiej, szerokiej na milimetr srebrzystobiałej linii, niewidocznej na pierwszy rzut oka. 

Czy rodzaj zamknięcia rany ma wpływ na bliznę po cesarce?

Chirurg może zamknąć cesarskie cięcie na trzy sposoby. Wszystkie metody wykorzystują inne narzędzia do ściągania, klejenia lub zszywania tkanek.

  • Zszywki – do zwarcia rany stosuje się unikalne zszywacze chirurgiczne z metalowymi zszywkami. Jest bardzo popularny sposób i pozwala na wykonanie zabiegu bardzo szybko. Wiele osób doświadcza jednak powikłań po tej metodzie, w postaci bardziej widocznych blizn po cesarce;
  • Szwy – metoda, w której lekarz zszyje nacięcie igłą i nicią. Jest czasochłonna, ale nie ma powikłań pooperacyjnych, blizny po cesarskim cięciu są zazwyczaj słabo widoczne;
  • Klej – nie uważany za najlepszą opcję, ale ostatnio klej chirurgiczny stał się dość popularny. Klej jest przezroczysty i pozostawia niemal niewidoczne blizny po CC. To, czy klej może w ogóle być zastosowany, zależy od kilku ważnych czynników, takich jak rodzaj nacięcia, grubość i konsystencja tłuszczu oraz jakość cięcia cesarskiego.
Blizna po zabiegu chirurgicznym

Jak usunąć bliznę po cesarskim cięciu?

Istnieje wiele sposobów na to, aby blizna po CC stała się mniej widoczna. Laseroterapia dostarcza skórze impulsy światła o określonej długości fali, a promień dzieli się na kilka wiązek, tworząc sieć mikrourazów. Tryb ten pozostawia zdrowe filary skóry, aby mogła się zregenerować, a sam zabieg skłania organizm do wyleczenia obszaru poprzez naprawę uszkodzonej tkanki w krótkim czasie (zwykle około 3-7 dni).

Jedną z najnowszych metod leczenia blizny po cesarce jest też zabieg radiofrekwencyjny, w którym do stymulacji przepływu kolagenu i limfy pod skórą stosowane są nieablacyjne i bezpieczne fale radiowe. Działają poprzez obkurczanie tkanki i tworzenie miejsca dla nowych komórek kolagenowych. Pomaga to usunąć bliznę poprzez wytworzenie nowej, zdrowej skóry.

Zastrzyki sterydowe stosuje się głównie na agresywne blizny po CC, w tym duże bliznowce. Sterydy pomagają zmniejszyć stan zapalny, rozmiar i kolor blizn. Mogą być nawet stosowane podczas robienia nacięć, aby zapobiegać powstaniu blizny. W przypadku nieprawidłowego zrastania istnieje możliwość, że lekarz po prostu precyzyjnie usunie bliznę po cesarce i skórę wokół niej, a następnie zszyje nową ranę, pozostawiając mniej widoczną krawędź. Ten rodzaj zabiegu wykonuje się 6 miesięcy po cięciu cesarskim. Jest bardzo skuteczny w przypadku bliznowców i blizn przerostowych.

Jeśli mamy luźną skórę na brzuchu i bliznę po cięciu cesarskim, możemy rozważyć wykonanie plastyki brzucha. Chirurg odetnie nadmiar tłuszczu i skóry, w tym bliznę, i dokładnie zamknie nacięcie. Nie jest to najlepsza opcja dla osób z mniejszymi bliznami po cięciu cesarskim, ponieważ pozostała blizna na brzuchu będzie zdecydowanie dłuższa.

Badania wykazały, że silikonowe kremy i żele mogą zmiękczyć blizny i spłaszczyć je. Warto też pamiętać, że wystawianie blizn na słońce zwiększa produkcję melaniny, co skutkuje głębszymi, wyraźniejszymi bliznami. Unikajmy bezpośredniego światła słonecznego przez co najmniej rok po zabiegu i używajmy dużej ilości kremów przeciwsłonecznych, jeśli planujemy odsłonić ten obszar ciała.

Jeśli chcemy pozbyć się blizny po cesarce dermatolog może zalecić jedną lub więcej technik. Koszt leczenia może się różnić w zależności od rodzaju, wielkości i głębokości blizny, zastosowanego leczenia oraz liczby wymaganych zabiegów. Cena zabiegu jest orientacyjna i zależy od kliniki, jakości używanego sprzętu, doświadczenia lekarza, lokalizacji i reputacji. Nie pozwól, aby blizny po cesarskim cięciu zepsuły Twój wygląd. Istnieje wiele sposobów leczenia blizn po cięciu cesarskim. Ciesz się nowym etapem swojego życia, nie martwiąc się o brzydkie blizny!

Może zainteresować Cię także: Naturalny poród po cesarce – czy to możliwe?


Prenasol
PRENASOL - DLA KOBIET W CIĄŻY I KARMIĄCYCH PIERSIĄ:
DHA z alg, dwie formy kwasu foliowego
starannie dobrane składniki wspierają prawidłowy rozwój dziecka i dbają o zdrowie mamy
bezpieczne i innowacyjne składniki wysokiej jakości
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

źródła:

Instagram Oli Żebrowskiej Aleksandra Żebrowska na Instagramie: „Rodziłyście normalnie? Ja przez gardło :)”

Instagram Klaudii Halejcio: Klaudia Halejcio na Instagramie: „Moje ciało tyle wytrzymało ?❤️ #kocham ?‍? #szczęśliwa #zabliznisię #mojskarb #ewafarna #zostalammama #mojedziecko #mojewszystko #niemowle -…”