Intifem
Pomaga przy problemach intymnych w ciąży:
1 kapsułka zawiera co najmniej 5 mld bakterii kwasu mlekowego
uzupełnia mikroflorę, pomagając chronić pochwę i układ pokarmowy przed niekorzystnymi drobnoustrojami
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Co to jest i na czym polega nacięcie krocza?

Nacięcie krocza polega na przecięciu specjalnymi nożyczkami skóry oraz mięśni krocza w drugiej fazie porodu, czyli w momencie osiągnięcia pełnego rozwarcia i rodzenia się dziecka. Wykonuje się go, gdy główka mocno napina tkanki krocza, na szczycie skurczu tak, aby kobieta nie poczuła nacięcia. Jeśli położna lub lekarz zakładają, że nacięcie będzie konieczne, powinni znieczulić krocze. Warto pamiętać, że rodząca musi wyrazić zgodę na wykonanie epizjotomii.

Szycie krocza rozpoczyna się po urodzeniu łożyska i ocenie, czy jest kompletne. Jeśli po porodzie należy wyłyżeczkować jamę macicy – szycie krocza następuje po zabiegu.

Nacięcie krocza odpowiada samoistnemu pęknięciu II stopnia.

Nacięcie krocza – wskazania

Sytuacje, w których można rozważyć nacięcie krocza to zwykle te, kiedy należy szybko ukończyć poród lub jest ryzyko dużego uszkodzenia krocza i kanału rodnego, np.:

  • konieczność zastosowania kleszczy położniczych lub próżnociągu,
  • poród pośladkowy,
  • dystocja barkowa (sytuacja, kiedy po urodzeniu się główki występuje trudność z urodzeniem się barków),
  • blizny po rozległych pęknięciach z poprzednich porodów,
  • wahania w tętnie dziecka, które można uznać patologiczne i zagrażające zdrowiu i życiu dziecka,
  • przedłużający się drugi okres porodu.

Czy nacięcie to ochrona krocza? Fakty i mity

Nacięcie krocza to zabieg, który okalecza bardzo dużą część kobiet i w większości przypadków jest wykonywany rutynowo, bez medycznego uzasadnienia. Jeśli poród się przedłuża i występują komplikacje zagrażające życiu i zdrowiu dziecka, a krocze jest barierą, która nie pozwala na błyskawiczny poród, to należy je naciąć. Mitem jest jednak, że nacięcie chroni krocze, gdyż samo w sobie jest dużym uszkodzeniem.

Fakty o nacięciu krocza:

  • nacięcie nie zapobiega dalszym uszkodzeniom w trakcie narodzin dziecka,
  • nacięcie nie stanowi ochrony przed obniżaniem się narządów rodnych kobiety w przyszłości,
  • nacięcie nie chroni przed wysiłkowym nietrzymaniem moczu,
  • nacięcie nie sprawi, że mięśnie pochwy po porodzie będą w takim samym stanie, jak przed ciążą (mogą być słabsze i rozluźnione, co jest naturalne),
  • nacięcie nie goi się lepiej niż samoistne pęknięcie.

Jak uniknąć nacięcia krocza w czasie porodu?

Są sposoby, dzięki którym można uniknąć nacięcia krocza w czasie porodu. Miękkie, elastyczne i łatwo adaptujące się krocze jest najważniejsze, gdy chcemy uniknąć nacięcia, a można to osiągnąć np. poprzez masaż krocza. Ważna jest również aktywność fizyczna dopasowana do stanu kobiety, a pozytywnie wpływająca na stan krocza.

Masaż krocza zyskuje na popularności wśród kobiet ciężarnych, gdyż jest to mało inwazyjna metoda na przygotowanie krocza, którą może wykonywać praktycznie każda kobieta w fizjologicznej ciąży, która przygotowuje się do porodu naturalnego.

Jolanta Rusin

Jak masować krocze? Wystarczy odrobina naturalnego olejku, np. ze słodkich migdałów, oliwy z oliwek, olejku z wiesiołka, olejku kokosowego. Kobieta powinna przyjąć wygodną pozycję, np. leżącą lub stojącą z jedną nogą na krześle, nabrać kilka kropel wybranego olejku i wmasować je nie tylko w krocze, czyli miejsce od przedsionka pochwy do odbytu, ale również w wargi sromowe i ściany pochwy.


opracowany specjalne dla kobiet w ciąży skuteczne, uzupełnienia niedobory żelaza - 30 mg w jednej tabletce
wysoka biodostępność
innowacyjna forma żelaza i kwasu foliowego
przyczyniają się do zmniejszenia uczucia znużenia
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Masaż można rozpocząć od zewnętrznych narządów płciowych, czyli warg sromowych. Następnie należy zająć się kroczem i przedsionkiem pochwy, które są kluczowe w kwestii obrażeń okołoporodowych. Wystarczy wsunąć dwa palce do pochwy i wykonywać ruch na kształt litery U, delikatnie naciskając tkanki aż do pojawienia się uczucia pieczenia. Wtedy należy zwolnić ucisk, a gdy dyskomfort minie, ponownie masować. Dzięki temu krocze staje się nawilżone i przyzwyczaja się do bólu oraz nacisku. Po pewnym czasie można dokładać kolejne palce, co dowodzi, że krocze się rozciąga.

Skuteczność masażu zależy od regularności jego wykonywania. Warto pamiętać o tym, że kobiety z infekcją dróg rodnych nie powinny się na niego decydować do momentu wyleczenia.

W czasie porodu sprzymierzeńcem kobiety w ochronie jej krocza są pozycje wertykalne.  Wykorzystując siłę grawitacji, główka dziecka pokonuje kanał rodny powoli, pozwalając tkankom na stopniową adaptację. Poród w wodzie to również świetny pomysł – woda rozluźnia krocze, pozwala kobiecie się uspokoić i zrelaksować. Podobnie działają ciepłe kompresy w trakcie porodu przykładane do krocza.

Jolanta Rusin

Współpraca z położną przyjmującą poród również jest niezwykle istotna. Warto zaznaczyć, że kobieta nie życzy sobie nacięcia krocza, ale jego ochrony. Poza tym odchodzi się od parcia kierowanego, na rzecz parcia instynktownego, w zgodzie z ciałem kobiety, co także pozytywnie wpływa na zmniejszenie częstości obrażeń okołoporodowych.

Nacięcie krocza to procedura wykonywana zbyt często i okaleczająca wiele kobiet. Poród naturalny, bez zbędnych zabiegów medycznych, przyspieszających rodzenie się dziecka, zwykle odbywa się bez konieczności wykonania epizjotomii. Kluczem do uniknięcia nacięcia jest masaż krocza w trakcie ciąży oraz podążanie personelu za kobietą w trakcie porodu, poprzez wychodzenie naprzeciw jej potrzebom. 


W trosce o zdrowie intymne: