starannie dobrane, naturalne składniki
zawiera opatentowaną mieszankę szczepów bakterii probiotycznych oraz ekstrakt z owoców żurawiny i witaminę C
pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu moczowego
każda kapsułka zawiera co najmniej 1 miliard bakterii
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Fizjoterapia uroginekologiczna – dobre nastawienie to podstawa!

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie nastawienie psychiczne. No tak, łatwo powiedzieć, a trudniej wykonać, ale to naprawdę wiele ułatwia. Pamiętaj, że fizjoterapeutka uroginekologiczna specjalizuje się w leczeniu dolegliwości związanych z dnem miednicy, nietrzymaniem moczu, bólem w okolicach miednicy czy innymi problemami z układem moczowo-płciowym. Zajmuje się tym na co dzień, dlatego żadne tematy w tym zakresie nie są dla niej niczym niezwykłym. Jej celem jest pomoc i poprawa Twojego zdrowia, dlatego warto podejść do wizyty z otwartym umysłem i bez wstydu.

Jak przygotować się mentalnie?

  • Zdobądź jak najwięcej informacji o fizjoterapii uroginekologicznej. Świadomość, na czym polega ta specjalizacja, może zredukować stres.
  • Porozmawiaj z bliskimi osobami, które taką wizytę mają za sobą. 
  • Praktykuj techniki relaksacyjne, takie jak medytacja czy głębokie oddychanie, aby zminimalizować stres przed wizytą.
  • Postaraj się przygotować na to, że podczas wizyty omawiane będą intymne problemy. Będzie Ci łatwiej, jeśli oswoisz się z tą myślą wcześniej. 
  • Pamiętaj też, że fizjoterapeutka zrobi wszystko, abyś czuła się komfortowo i nie przeprowadzi żadnego badania, na które nie wyrazisz zgody. 

Pierwsza wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej – jaki strój będzie najlepszy?

Wybór odpowiedniego stroju na wizytę również ma znaczenie – nie tylko dla Twojego komfortu, ale również komfortu fizjoterapeutki podczas przeprowadzania badania. Warto wspomnieć, że w zależności od problemu terapeutka na wizycie może zaprezentować Ci ćwiczenia fizyczne, a także poprosić o wykonanie ich w gabinecie. Dlatego dobrze jest wziąć na przebranie wygodny strój, który nie będzie ograniczał ruchów. Dobrym wyborem są legginsy lub sportowe spodenki oraz koszulka czy top.

Pamiętaj też, aby wybrać bieliznę, w której będziesz czuła się komfortowo. Być może do badania konieczne będzie rozebranie się do bielizny – przygotuj się na to. 

Fizjoterapia uroginekologiczna a higiena 

Przed wizytą należy zadbać o higienę osobistą. Dzięki temu będziesz czuła się bardziej komfortowo. Nie chodzi tutaj jednak o depilację – zdecydowanie nie jest ona konieczna – a o podstawowe czynności higieniczne. Zrezygnuj z nakładania balsamu czy oliwki na skórę, ponieważ może to utrudnić naklejenie plastrów kinezjologicznych lub elektrod do badania. 

Dokumentacja medyczna 

Jeśli posiadasz dokumentację medyczną, koniecznie zabierz ją ze sobą na wizytę. Mowa tutaj nie tylko o dokumentacji związanej z uroginekologią, ale też innymi dziedzinami. Wszelkie wyniki badań laboratoryjnych, ultrasonograficznych oraz dokumentacja z innych konsultacji będą pomocne. Warto przygotować też listę przyjmowanych leków. 

Oczywiście konsultacja u fizjoterapeutki uroginekologicznej może odbyć się bez dokumentacji medycznej, dlatego, jeśli takiej nie masz, nie martw się! Nie potrzebujesz też żadnego skierowania od lekarza. 


W trosce o zdrowie intymne:

Powód wizyty u fizjotrapeuty uroginekologicznego i lista pytań

Przed wizytą zastanów się, z jakiego powodu się na nią udajesz. Im bardziej precyzyjnie określisz swoje dolegliwości, tym lepiej fizjoterapeuta będzie mógł Ci pomóc.

W tym celu:

  • Zapisz dokładnie, jakie masz objawy, kiedy się pojawiają i jak długo trwają.
  • Przemyśl, od kiedy zauważasz problemy i czy występowały one wcześniej.
  • Zastanów się, jak dolegliwości wpływają na Twoje codzienne funkcjonowanie.

Pamiętaj jednak, że nie musisz mieć konkretnego problemu, aby skorzystać z konsultacji u fizjoterapeutki uroginekologicznej. Wizyta kontrolna to dobra okazja, aby dowiedzieć się, jak możesz pracować nad swoim ciałem, aby żyło Ci się jeszcze lepiej lub co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko problemów w przyszłości. 

Przed wizytą warto też przygotować sobie listę pytań do terapeutki. W stresie nasza pamięć często szwankuje, więc nie bój się przygotowania notatki w telefonie czy na kartce. Pytania mogą dotyczyć zarówno Twojego stanu zdrowia, jak i samej terapii – jej przebiegu, oczekiwanych rezultatów, a także możliwości samodzielnej pracy w domu.

Odpowiedzi na podstawowe pytania

Przygotuj odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące układu moczowo-płciowego, np.:

  • częstość oddawania moczu, 
  • jaki jest strumień moczu, 
  • występowanie problemów z wypróżnianiem, 
  • występowanie problemów z bólem podczas stosunku seksualnego, 
  • regularność cyklu menstruacyjnego, 
  • poziom bólu podczas miesiączki. 

Czy miesiączka jest przeciwwskazaniem do badania?

Wiele kobiet zastanawia się, czy w przypadku miesiączki należy odwołać wizytę. Odpowiedź na to pytanie zazwyczaj brzmi “nie”– miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do wykonania badania. Jednak dla pewności warto skonsultować się z fizjoterapeutką, do której się udajemy. W każdym gabinecie mogą panować inne zasady.

Weź też pod uwagę własny komfort. Nawet jeśli menstruacja nie jest przeciwwskazaniem dla terapeutki, zastanów się, czy sama będziesz czuła się komfortowo w takim stanie. 

Nie bój się pytać!

Na koniec pamiętaj – nie ma głupich pytań. Jeśli masz jakieś wątpliwości, pytania, czegoś się boisz, śmiało możesz skonsultować się z fizjoterapeutką przed wizytą. Taka osoba z pewnością jest przygotowana na wszelkie pytania i zdaje sobie sprawę z tego, że pierwsza wizyta może być dla kobiety stresująca. 


Prenasol
PRENASOL - DLA KOBIET W CIĄŻY I KARMIĄCYCH PIERSIĄ:
DHA z alg, dwie formy kwasu foliowego
starannie dobrane składniki wspierają prawidłowy rozwój dziecka i dbają o zdrowie mamy
bezpieczne i innowacyjne składniki wysokiej jakości
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama