To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna?
Fizjoterapia uroginekologiczna to dziedzina fizjoterapii skupiająca się głównie na profilaktyce, diagnostyce i leczeniu schorzeń układu moczowo-płciowego u kobiet. Pośrednio ten rodzaj fizjoterapii obejmuje również dolegliwości układu pokarmowego, nerwowego czy mięśniowego.
Do fizjoterapeuty uroginekologicznego mogą zgłaszać się kobiety w każdym wieku, które mają problem między innymi z:
- nietrzymaniem moczu,
- nietrzymaniem stolca,
- bólami miesiączkowymi,
- przewlekłymi bólami brzucha,
- przerośniętymi bliznami,
ale również będące w grupie ryzyka występowania podobnych problemów, czy już w okresie menopauzy.
W czasie ciąży wizyta u fizjoterapeuty zajmującego się uroginekologią może pomóc zminimalizować dolegliwości wynikające z adaptacji organizmu do ciąży, np. bóle pleców czy spojenia łonowego, ale również ułatwić poród i regenerację świeżo upieczonej matki w połogu.
Na wizycie fizjoterapeutycznej specjalista lub specjalistka przeprowadza szczegółowy wywiad oraz bada pacjentkę. Ważnym elementem jest badanie przez pochwę, dzięki czemu określa się siłę mięśni dna miednicy oraz usytuowanie poszczególnych struktur układu płciowego i moczowego. Fizjoterapeuta bada także mięśnie brzucha oraz ogląda blizny występujące na kroczu czy na powłokach brzusznych, wpływające na funkcjonowanie organizmu.
Fizjoterapia uroginekologiczna – dla kogo?
Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się wieloma kobiecymi schorzeniami układu moczowo-płciowego, wykorzystując różnorodne metody fizjoterapeutyczne, aby osiągnąć jak najlepszy efekt na tkankach i przywrócić komfort życia pacjentki.
Ciężarne, które odczuwają ból kręgosłupa, ból spojenia łonowego, mają obrzęki stóp, kostek czy dłoni – powinny zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Specjalista może z powodzeniem zastosować masaż, taping, czyli plastrowanie, albo wykonać drenaż limfatyczny, co pozwoli na zmniejszenie przykrych dolegliwości.
Kobieta w połogu czy już kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat po ciąży, również może skorzystać z wiedzy i umiejętności fizjoterapeuty. Często okazuje się, że dolegliwości bólowe, drętwienia kończyn, czy nawet zaparcia, spowodowane są np. obecnością zrostów w jamie brzusznej po wykonanych operacjach czy cięciu cesarskim. Dlatego nawet po latach ważna jest praca z blizną oraz mobilizacja struktur, które mogły ucierpieć w wyniku ciąży, czy niekiedy bardzo traumatycznego porodu.
Aktualnie wzrasta świadomość kobiet na temat możliwości medycyny, które mogą ułatwić im życie w sferze seksualnej. Seks dotyczy nie tylko młodych kobiet, ale również ciężarnych, młodych mam, kobiet dojrzałych, jak również pań okresie menopauzy czy senium. Okazuje się, że głębokie pęknięcia krocza w przeszłości, zaniedbane blizny, które przerastają, są sztywne i bolesne, mogą znacząco utrudnić udany stosunek seksualny. Podobnie sprawa wygląda z wielokrotnymi ciążami, nadwagą i otyłością czy predyspozycjami genetycznymi, które sprawiają, że brzuch po ciąży nie wygląda jak wcześniej i nie spełnia swojej funkcji jak przed ciążą. Układ pokarmowy, który nie pracuje prawidłowo, powoduje problemy: zaparcia, trudności w trawieniu czy wzdęcia. Rzadko się o tym mówi, ale w takiej sytuacji oprócz lekarza, warto odwiedzić fizjoterapeutę uroginekologicznego.
Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży – czego można się spodziewać?
Czas ciąży to trudny okres dla organizmu, kiedy ciało przestawia swój tryb funkcjonowania na zupełnie inne tory, skupione głównie na podtrzymaniu ciąży oraz urodzeniu zdrowego dziecka.
Jednak powiększający się brzuch oraz hormony, które determinują nie tylko nastrój przyszłej mamy, ale również działanie poszczególnych układów ciała, mogą dać się we znaki ciężarnej. Dlatego należy szukać pomocy, zanim problem się nasili. A z czym przyszła mama może zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?
- ból kręgosłupa,
- ból spojenia łonowego,
- uczucie ciążącego brzucha,
- obrzęki nóg, dłoni,
- rozejście mięśnia prostego brzucha,
- bolesne współżycie,
- uczucie napięcia lub pełności w obrębie krocza.
Fizjoterapia uroginekologiczna może zmniejszyć nieprzyjemne lub bolesne doznania, a także usprawnić układ mięśniowy. Dzięki temu jest szansa, że poród przebiegnie łagodniej dla kanału rodnego, a kobieta lepiej wykorzysta potencjał swojego ciała w czasie akcji porodowej. Sama świadomość przygotowania do porodu jest bardzo ważna dla rodzącej.
Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego po porodzie – dlaczego warto?
Poród to moment, kiedy ciało wykonuje ogromny wysiłek, aby urodzić małego człowieka. Tkanki, które przez całe życie tworzą dość ciasny kanał rodny, muszą rozszerzyć się na tyle, aby dziecko mogło przez nie przejść. Ciało malucha również adaptuje się w momencie porodu do kanału rodnego matki, to rodzaj bardzo ważnej współpracy, która przynosi korzyści dla obu stron.
Jednak poród to również wydarzenie bolesne, gdyż zdarzają się pęknięcia, rozdarcia tkanek czy nacięcie krocza. Jeśli poród fizjologiczny nie przebiega prawidłowo, konieczne może być wykonanie cięcia cesarskiego, aby ratować życie lub zdrowie matki oraz dziecka. Cesarka zostawia trwały ślad na brzuchu kobiety, który – chociaż po czasie staje się niewidoczny – może oddziaływać na różne układy przez wiele lat po porodzie.
Fizjoterapeuta uroginekologiczny, bez względu na czas, jaki upłynął od urodzenia dziecka, pomaga złagodzić konsekwencje ciąży i porodu.
Wizyta już w połogu, czyli w ciągu pierwszych 6 tygodni po porodzie, pomaga regenerować tkanki, pobudzić krążenie, usprawnić proces gojenia oraz zapobiegać powstawaniu zrostów. Warunkiem podjęcia fizjoterapii po porodzie jest całkowite wygojenie się ran oraz dobre samopoczucie pacjentki. W przypadku rany krocza warto poczekać, aż ustanie krwawienie z macicy.
Przeciwwskazania do skorzystania z fizjoterapii uroginekologicznej
Fizjoterapia uroginekologiczna to prawdziwe dobrodziejstwo dla kobiet, jednak czasem występują przeciwwskazania do skorzystania z tego rodzaju rehabilitacji. Jakie?
- niezagojone rany – jeśli rany są otwarte, nieprawidłowo się goją, występuje zakażenie, wysięk – zazwyczaj fizjoterapia nie może być prowadzona. Czasem jednak specjaliści np. za pomocą masażu mogą poprawić ukrwienie tkanek w pobliżu rany, co może przełożyć się na przyspieszenie procesu gojenia.
- powikłania ciążowe – np. cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia, anemia,
- I trymestr ciąży,
- nasilone hemoroidy – warto spytać lekarza, czy zaawansowanie hemoroidów nie wyklucza wizyty u fizjoterapeuty,
- inne, zdiagnozowane przez ginekologa przeciwwskazania.
Jeśli kobieta zastanawia się, czy może skorzystać z pomocy fizjoterapeuty – warto skonsultować się z lekarzem. Ginekolog, znając stan zdrowia kobiety, będzie mógł określić, czy fizjoterapia uroginekologiczna to rehabilitacja, z której może ona skorzystać.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Bibliografia:
1. Szymanowski P., Wójcik A., Szepieniec K., Jóźwik M.: Kompleksowe leczenie schorzeń uroginekologicznych. Znaczenie fizjoterapii., Rehabilitacja w Ginekologii, 2014, 3, 15-18.
2. Kulik A., Plucińska P., Chochowska M.: Rola i dostępność fizjoterapii w połogu w ocenie kobiet. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2023, 29(3), 232-239.