To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Od kiedy deskorolka dla dziecka?
Kiedy dziecko jest gotowe na deskorolkę? To zależy od jego zdolności psychofizycznych. Jazda na deskorolce wymaga umiejętności utrzymywania równowagi, dobrej koordynacji ruchów, a także szybkości reakcji. Jest to zdecydowanie trudniejsza aktywność niż jazda na hulajnodze, z której korzystać mogą nawet dwulatkowie.
Warto więc wstrzymać się z zakupem pierwszej deski aż maluszek skończy 4-5 lat. Wówczas dziecko jest już świadome swojego ciała, ma bardziej skoordynowane ruchy i w miarę rozwinięte zdolności motoryczne.
Nie jest to jednak zasada bezwzględna, na co dowodem jest Kahlei Stone-Kelly urodzony w rodzinie związanej ze skateboardingiem. Warto obejrzeć nagranie, na którym dwuletni Kahlei śmiga na deskorolce w samej pieluszce i bez butów, a umiejętnościami przewyższa niejednego dorosłego skatera *. W tym przypadku za sukces odpowiedzialni są przede wszystkim rodzice, którzy zadbali o to, aby chłopiec oswajał się z deską już w wieku 6 miesięcy!
Przeczytaj także: Pierwsza hulajnoga dla dziecka
Jaka deskorolka dla dziecka na początek?
Pierwsza i najważniejsza zasada brzmi: nie kupuj zabawkowej deskorolki z marketu. Nie musisz od razu inwestować w sprzęt z najwyższej półki, taki, którym nie pogardziły sam Tony Hawk. Nie masz przecież pewności, czy Twoja latorośl w ogóle polubi jazdę na deskorolce. Warto jednak wybrać coś, co rzeczywiście jest deskorolką, a nie plastikową zabawką. Gdzie szukać takiego sprzętu? Oczywiście w profesjonalnych sklepach sportowych.
Im młodsze dziecko, tym mniejsza powinna być deskorolka. I nie chodzi tu wyłącznie o wymiary w centymetrach, ale i o jej kształt/rodzaj. Na rynku dostępne są m.in.:
- longboardy,
- deski klasyczne,
- deski typu Penny,
- Cruisery.
Każda z nich różni się kształtem oraz wymiarami.
Deskorolka dla dziecka 4-6 lat
Wśród najmłodszych dzieci dużą popularnością cieszy się deska typu Penny lub inaczej fiszka (z kształtu przypomina rybę). Jest wąska, krótka i bardzo lekka. Dzięki temu nawet czterolatek nie będzie miał problemu z uniesieniem jej i przeniesieniem z miejsca na miejsca, a także z manewrowaniem podczas jazdy.
Fiszki charakteryzują się też jaskrawymi kolorami zarówno, jeśli chodzi o deck, jak i kółka. To z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym.
Deskorolka dla dziecka 6+ lat
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby i 6-latkowi kupić kolorową fiszkę. Na takich deskach śmigają również dorośli. Jeśli jednak Twoje dziecko wykazuje zainteresowanie klasycznym skateboardingiem, chce uczyć się tricków i w przyszłości pokonywać wysokie przeszkody, zdecydowanie lepszym wyborem będzie klasyczna deskorolka.
Takie deski mają mniejsze i twardsze kółka oraz zaokrąglone końce decku. Deck, czyli powierzchnia, na której się stoi, to zazwyczaj drewno pokryte tworzywem przypominającym papier ścierny. Klasyczne deskorolki uznawane są za najbardziej uniwersalne – można na nich robić tricki, ale też jeździć po mieście czy po parku. Wadą jest to, że są dość ciężkie.
Dobrym wyborem dla starszych dzieci będzie też deska Cruiser, czyli połączenie klasycznej deskorolki oraz longboarda. Jest nieco łatwiejsza w obsłudze niż klasyczna deska, lżejsza niż longboard, ale zapewnia podobne wrażenia. Pozwala na płynną jazdę, dlatego doskonale sprawdzi się do wycieczek po mieście. Wadą jest to, że nie da się na niej wykonać wielu tricków.
Deskorolka klasyczna czy elektryczna?
Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są również deskorolki elektryczne, napędzane wbudowanym napędem. Choć zalicza się jej do tej samej grupy sprzętu sportowego, z klasycznymi deskorolkami napędzanymi siłą nóg mają niewiele wspólnego.
Jazda na desce elektrycznej nie wymaga oczywiście odpychania się nogami, dlatego też pozwala na przemieszczanie się bez dużego wysiłku. Nie jest to więc typowa aktywność aerobowa, ale za to podczas jazdy mocno pracują mięśnie posturalne i mięśnie głębokie odpowiedzialne za stabilizację.
Dla kogo deskorolka elektryczna będzie dobrym wyborem? Na pewno dla starszych dzieci. Maluchy poniżej 5-6 roku będą miały problem z utrzymaniem równowagi na takim sprzęcie. Pamiętaj też, że taka deskorolka nie służy do robienia tricków i akrobacji w powietrzu, a raczej do płynnego przemieszczania się po równej nawierzchni. Dlatego nie będzie to dobry wybór dla dzieci, których wzorem do naśladowania jest Tony Hawk, Eric Koston czy inny popularny skateboardzista.
Jak dobrać deskorolkę dla dziecka?
Rodzaj deskorolki to nie wszystko. Aby dziecko mogło bezpiecznie korzystać ze sprzętu, a przy tym czerpać radość z jazdy, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Inaczej wybiera się deskorolkę klasyczną, a inaczej elektryczną.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze klasycznej deskorolki lub fiszki?
- Kółka – podstawowe parametry kółek to rozmiar oraz poziom twardości. Im większe kółka, tym szybsza jazda oraz mniejsza zwrotność. Dla dziecka warto wybrać deskę z małymi kółkami (w rozmiarze 50-53 mm), dzięki czemu nie będzie rozpędzało się do niebezpiecznych prędkości. A co z poziomem twardości? Najbezpieczniejsze dla maluchów wydają się kółka miękkie (77-89A), które zapewniają absorpcję wstrząsów i dobrą przyczepność.
- Deck – rozmiar decku dobiera się na podstawie wzrostu oraz długości stopy. Dla rozmiarów butów 23‒28 (EU) szerokość deskorolki powinna wynosić 6,5‒6,825 cala, a dla rozmiarów od 28 do 38 (EU) – od 7 do 7,5 cala;
- Łożyska – jakość łożysk bardzo mocno wpływa na komfort i płynność jazdy oraz na bezpieczeństwo użytkownika. Warto zwrócić uwagę na wskaźnik ABEC – im wyższy, tym większa precyzja, wydajność i prędkość. W deskorolkach dla dzieci dobrze sprawdzą się łożyska ABEC3 oraz ABEC5. Zapewniają w miarę płynną jazdę, jednak nie pozwalają rozpędza się do bardzo dużych prędkości.
Jaka deskorolka elektryczna dla dziecka?
Z racji tego, że deskorolka elektryczna to zupełnie inny sprzęt niż klasyczna deska na czterech kółkach, przy jej wyborze bierze się pod uwagę inne aspekty.
- Przeznaczenie – nie warto kupować uniwersalnej deski z myślą o tym, że przy okazji rodzic będzie mógł sobie poszaleć. Deska elektryczna dla dziecka musi być przeznaczona… dla dziecka. Taki sprzęt jest mniejszy, lżejszy i do tego kolorowy, co dla większości maluchów jest podstawowym kryterium wyboru.
- Maksymalna waga użytkownika – przekraczanie maksymalnej dopuszczalnej wagi wiąże się z ryzykiem uszkodzenia sprzętu, a jeśli zdarzy się to podczas jazdy – również z niebezpiecznym wypadkiem. Przed zakupem koniecznie sprawdź ten parametr.
- Maksymalna prędkość – deski elektryczne mogą rozpędzać się do prędkości nawet 50 km/h. Wybierając sprzęt dla dziecka, warto zdecydować się raczej na maksymalną prędkość w granicach 12-15 km/h. Będzie to zdecydowanie bezpieczniejsze.
- Żywotność akumulatora i czas ładowania – im dłuższy czas pracy akumulatora po naładowaniu, tym lepiej. Warto też zwrócić uwagę na czas ładowania i oszczędzić dziecku frustracji, że nagle deskorolka padła i trzeba wstrzymać się z zabawą na wiele godzin.
- Dodatkowe funkcje – jeśli Twoje dziecko uwielbia gadżety, weź pod uwagę dodatkowe funkcje deskorolki. Świecące koła czy głośnik bluetooth mogą sprawić maluchowi wiele radości.
Niezależnie od tego, na jaką deskorolkę się zdecydujecie, pamiętaj, aby zaopatrzyć dziecko również w kask oraz ochraniacze na łokcie i kolana.
Może zainteresować Cię również: Zdarte kolano? Do wesela się zagoi!
* https://www.youtube.com/watch?v=jbDkTnDmzV0