To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Czy hulajnoga jest zdrowa dla dziecka?
„Hulajnoga jest niebezpieczna, bo dziecko może się przewrócić, złamać nogę, wybić zęby i nabić sobie guza”. Takie opinie można usłyszeć od niektórych rodziców. Czy słusznie? Podczas jazdy na hulajnodze zdarzają się wypadki, to prawda. Jednak to samo można powiedzieć o rowerze, trampolinie czy deskorolce – a tych aktywności przecież dzieciom nie zabraniamy. Nie ma sensu popadać w skrajność, ponieważ idąc tym tokiem myślenia, musielibyśmy zabronić maluchom wychodzenia z domu. Nie dajmy się zwariować!
Drugą często powtarzaną opinią jest to, że dzieci nie powinny jeździć na hulajnodze, ponieważ przyczynia się to do powstawania wad postawy. Rzeczywiście jazda na hulajnodze to sport jednostronny tak jak np. tenis, pchnięcie kulą czy rzut oszczepem.
W przypadku wszystkich tych aktywności jedna strona ciała przyjmuje na siebie znacznie większe obciążenie niż druga. Zawodowi sportowcy radzą sobie z tym poprzez odpowiednie ćwiczenia uzupełniające (rozwijające również tę mniej zaangażowaną część ciała). A jak wygląda to w przypadku małych dzieci? O opinię zapytaliśmy eksperta.
„W przypadku sportów jednostronnych zawsze istnieje ryzyko, że odbije się to negatywnie na aparacie ruchu. Jeśli po jednej stronie ciało pracuje ciężej, masa mięśniowa i siła będą rozwijały się asymetrycznie. Może to doprowadzić do wad postawy (np. skoliozy), zwłaszcza u dzieci, ponieważ ich aparat ruchu jest jeszcze w fazie rozwoju”. – fizjoterapeuta, dr n. med. i n. o zdr. Kajetan Konecki *
Czy to oznacza, że małe dzieci nie powinny korzystać z hulajnogi?
„Dzieci powinny uprawiać sport od najmłodszych lat. Jazda na hulajnodze jest z pewnością zdrowsza dla kręgosłupa niż siedzenie przed komputerem. Jeśli jednak kupujemy hulajnogę dwulatkowi czy trzylatkowi, powinniśmy poinstruować go, aby w trakcie jazdy zmieniał nogę, którą się odpycha. Dodam również, że nie każde dziecko korzystające z hulajnogi jest od razu skazane na wady postawy, zwłaszcza że dzieci zwykle nie jeżdżą na takim sprzęcie przez kilka godzin bez przerwy. Ryzyko istnieje, ale nie jest ono wysokie. Przecież dzieci w wieku 6-7 lat zaczynają trenować tenisa ziemnego, a nie każde z nich kończy ze skoliozą”.
A co z dziećmi, u których już stwierdzono wadę postawy?
„Zasadniczą kwestią jest to, jakie nieprawidłowości w aparacie ruchu występują. W bardzo specyficznych przypadkach jazda na hulajnodze może być niewskazana, w innych taka aktywność nie stanowi problemu, o ile dziecko nie jeździ wyczynowo po kilka godzin dziennie. Przed zakupem hulajnogi warto udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty i poprosić o indywidualną opinię”.
Pierwsza hulajnoga dla dziecka – kiedy?
Dziecko może zacząć jeździć na hulajnodze już w wieku 2-3 lat, o ile wykazuje chęć do podejmowania takiej aktywności. Taki sprzęt zapewni mu atrakcyjną formę ruchu na świeżym powietrzu, pozwoli rozwijać zdolności motoryczne, uczyć się utrzymywania równowagi, a nawet kształtować umiejętności poznawcze. Dzieci, które jeżdżą na hulajnodze od 2. roku życia prawdopodobnie szybciej nauczą się jeździć na rowerze, wrotkach czy rolkach ze względu na zdolność balansowania ciałem.
W takim wieku maluchy zwykle nie mają jeszcze nogi dominującej, dlatego warto uczyć je, aby odpychały się na zmianę prawą i lewą. Jeśli kupisz hulajnogę starszemu dziecku, prawdopodobnie trudno będzie go do tego przekonać. Dlaczego? Odpowiedzialna jest za to lateralizacja, czyli asymetria czynnościowa prawej i lewej strony ciała, która jest cechą naturalnie występującą u ludzi. Jeśli u siedmiolatka prawa noga jest dominująca, trudno będzie mu odpychać się na hulajnodze lewą nogą. Jednak jak dowiedzieliśmy się z wypowiedzi doktora Koneckiego, jeśli dziecko nie jeździ bez przerwy przez kilka godzin, nie ma się czym martwić.
Jaka wysokość hulajnogi dla dziecka?
Zbyt duża lub zbyt mała hulajnoga dla dziecka nie tylko zwiększa ryzyko wypadku, ale również źle wpływa na postawę podczas jazdy. Przykładowo, jeśli kierownica jest zbyt nisko, dziecko będzie mocno zaokrąglało plecy. Długotrwałe pozostawanie w takiej pozycji może z kolei powodować ból, a także trwałe zmiany w szkielecie. Dlatego tak ważne są rozmiary hulajnogi.
Wysokość dobiera się na podstawie wzrostu dziecka:
- <70 cm – dla dzieci o wzroście w przedziale 95-112 cm;
- 60-75 cm – dla dzieci o wzroście w przedziale 112-126 cm;
- 75-80 cm – dla dzieci o wzroście w przedziale 126-138;
- 75-85 – dla dzieci o wzroście w przedziale 138-149 cm.
Hulajnoga rowerek, z podstawką, z siedziskiem – jaką hulajnogę dla dziecka wybrać?
Hulajnogi w ciągu ostatnich kilku lat stały się tak popularne, że możemy przebierać nie tylko w rozmiarach i kolorach, ale także w przeróżnych rodzajach. Hulajnoga z siedziskiem czy bez? Trójkołowa czy dwukołowa? Plastikowa czy metalowa? Co wybrać dla dziecka? Wszystko zależy przede wszystkim od jego wieku oraz sprawności fizycznej.
Hulajnoga dla małego dziecka w wieku 2-3 lat
Dwulatki i trzylatki najprawdopodobniej będą miały problem z utrzymywaniem się na klasycznej hulajnodze dwukołowej, dlatego warto postawić na sprzęt z trzema kółkami. To zapewni dziecku większą stabilność. Oprócz tego ważna jest waga hulajnogi. Dla tak malutkich dzieci dobrze sprawdzi się lekka, plastikowa hulajnoga. Maluszkowi będzie łatwiej na niej jeździć, a rodzicom – nosić ją na spacerze, gdy dziecko znudzi się jazdą ?
Na rynku dostępne są również hulajnogi z siedziskiem, na których dziecko może poruszać się podobnie jak na rowerku biegowym (odpychanie w pozycji siedzącej). Sprawdzą się one dla maluchów, które mają problem z utrzymywaniem równowagi i koordynacją ruchów.
Hulajnoga dla dziecka w wieku 3-5 lat
Dzieci powyżej 3. roku są już o wiele bardziej sprawne, dlatego raczej nie będą zainteresowane hulajnogą z siedziskiem (choć zdarzają się wyjątki). Dobrym wyborem może okazać się pojazd trójkołowy, jednak w formie klasycznej, czyli pozwalający jeździć na stojąco. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na wymiary podestu – powinien być na tyle duży, aby dziecko swobodnie mogło na nim ustawić dwie stopy po odepchnięciu się. Dzięki temu ograniczymy czas, w którym jedna część ciała „wisi” w powietrzu.
Oczywiście znów wiele zależy od sprawności fizycznej dziecka. Jeśli Twój pięciolatek ma wysoko rozwinięte zdolności motoryczne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby od razu zainwestować w hulajnogę na dwóch kółkach. Jeśli nie macie pewności, czy taki sprzęt będzie odpowiedni, warto udać się do sklepu sportowego i po prostu „przymierzyć” hulajnogę.
Hulajnoga dla 6-latka
Dla sześciolatka i starszego dziecka śmiało można kupić metalową hulajnogę na dwóch kółkach. Oczywiście należy zwrócić uwagę na wspomnianą wcześniej wysokość kierownicy, a także zastanowić nad zakupem regulowanej hulajnogi.
Oprócz wspomnianych wyżej aspektów hulajnoga dla małego dziecka powinna:
- mieć antypoślizgowy podest,
- być wyposażona w hamulec ręczny lub nożny,
- być wykonana z dobrej jakości tworzywa,
- być wyposażona w dobrej jakości, gumowe kółka.
Kask i ochraniacze do jazdy dziecka na hulajnodze
Dwulatek nie osiągnie na swojej trójkołowej hulajnodze dużych prędkości, jednak warto od początku uczyć dziecko, że na głowę zawsze należy zakładać kask. Dzięki temu wyrobi sobie nawyk i w przyszłości – gdy przesiądzie się na dwukołową hulajnogę, która rozpędza się do większych prędkości – nie będzie się sprzeciwiał, że nagle mama czy tata każą mu założyć coś dziwnego na głowę.
Kask musi być dopasowany do obwodu głowy dziecka. Nie powinien się z niej zsuwać ani zbyt mocno jej ściskać. Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że kask będzie pasował Twojemu maluszkowi, wybierzcie się razem do sportowego sklepu stacjonarnego. Na miejscu możecie przymierzyć kilka modeli, a także zapytać o radę kogoś doświadczonego z obsługi.
Rodzaj kasku nie ma aż tak dużego znaczenia. Najważniejsza jest jakość tworzywa i sposób wykonania. Warto wybierać wśród produktów od sprawdzonych producentów.
Ochraniaczami na kolana i łokcie dla dziecka – czy są konieczne?
Ochraniacze chronią przed otarciem i stłuczeniem stawów. Nie są tak istotne, jak kask, który powinien być na głowie dziecka niezależnie od wieku i umiejętności, jednak warto zastanowić się nad ich zakupem. W tym przypadku decyzja należy do rodziców.
Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim sprawność dziecka – jeśli maluszek co chwila ląduje na ziemi, ochraniacze z pewnością będą pomocne. Starsze dzieci raczej niechętnie korzystają z takiego sprzętu.
Może zainteresować Cię również: Hulajnoga elektryczna dla małych i dużych – jak korzystać z niej bezpiecznie i zgodnie z prawem?
Sławińska, T., Rożek, K., & Ignasiak, Z. (2006). Asymetria ciała w obrębie tułowia dzieci wczesnej specjalizacji sportowej. Medycyna Sportowa, 2(6), 97-100.
* Wypowiedzi doktora Kajetana Koneckiego pochodzą z wywiadu przeprowadzonego przez autorkę tekstu