To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Czym jest syrop islandzki?
Zanim odpowiemy na pytanie, czym jest syrop islandzki, najpierw kilka faktów o samym poroście. Porost islandzki to połączenie glonu i grzyba (nie jest to roślina), którego prozdrowotne właściwości wykorzystywano już od dawna. Cetraria islandica porasta tereny północnej Europy, Azji i Ameryki, aż po tereny arktyczne. Mieszkańcy tych zimnych rejonów od wieków używali go jako pokarm i lek.
Jego właściwości prawdopodobnie sprawiły, że nazywany bywa także płucnicą. Mieszkańcy północnej Rosji przygotowywali z niej gęsty syrop, przypominający melasę. Stosowany był w nieżycie górnych dróg oddechowych, dolegliwościach żołądkowo-jelitowych oraz jako środek wzmacniający po przebytych chorobach. Ludy północy sięgały po porost islandzki przy przeziębieniu, krztuścu, astmie, cukrzycy oraz zapaleniu nerek.
Płucnica ma szerokie zastosowanie w medycynie. Plecha porostu islandzkiego zawiera polisacharydy (lichenina i izolichenina), śluzy, kwasy prostowe: kwas fumaroprotocetrarowy, cetrarowy, usninowy. Potwierdzono, że porost ma właściwości:
- immunomodulujące,
- przeciwzapalne,
- przeciwbakteryjne,
- przeciwwirusowe,
- antyproliferacyjne,
- cytotoksyczne,
- antyoksydacyjne.
Wyciągi z porostu islandzkiego stosowane są w różnych wyrobach medycznych. Znaleźć można je w preparatach pomagających na:
- kaszel,
- ból gardła,
- infekcje układu oddechowego,
- przeziębienie,
- niestrawność,
- stany zapalne przewodu pokarmowego,
- infekcje pasożytnicze,
- trudno gojące się rany, czyraki.
W Polsce popularnym wyrobem z płucnicy jest syrop islandzki na kaszel. Czym jest syrop islandzki, który dziś można znaleźć w aptekach? Syrop islandzki na kaszel to wyrób medyczny. Najczęściej stosuje się go do łagodzenia kaszlu i objawów podrażnienia błony śluzowej gardła i strun głosowych.
Syrop islandzki na kaszel suchy czy mokry?
W poroście islandzkim znajdują się polisacharydy oraz związki śluzowe, które tworzą warstwę ochronną na podrażnionej suchym kaszlem błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. Syrop islandzki powleka błony i nawilża je, przez co łagodzi stany zapalne gardła.
Syrop islandzki tworzy warstwę ochronną na błonie śluzowej dróg oddechowych, co stanowi swego rodzaju barierę chroniącą przed czynnikami drażniącymi. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko podrażnienia receptorów odpowiedzialnych za wywoływanie odruchu kaszlowego. W rezultacie syrop działa łagodząco, pomagając w redukcji częstotliwości i intensywności kaszlu, co sprawia, że staje się on mniej dokuczliwy.
Preparaty z płucnicy są skuteczne w łagodzeniu podrażnień i stanów zapalnych gardła oraz krtani. Syrop islandzki to dobre rozwiązanie w przypadku kaszlu suchego. Syrop islandzki może być stosowany u osób starszych, które z powodu silnego i męczącego kaszlu czują się osłabione.
Syrop islandzki – do której godziny podawać?
Wiele osób zastanawia się, do której godziny można podawać syrop islandzki? Preparaty z porostu islandzkiego można przyjmować o dowolnej porze dnia i nocy, aby pozbyć się nie tylko męczącego kaszlu, ale i dokuczliwej suchości i drapania w gardle.
Syrop islandzki – czy można podawać na noc?
Syrop islandzki można stosować o dowolnej porze. Nie ma przeciwwskazań, by zażyć go na noc, tuż przed położeniem się spać. Po podaniu syropu podrażnione błony śluzowe są chronione i nawilżone, dzięki czemu komfort nocnego wypoczynku jest zdecydowanie wyższy. Snu nie przerywają pobudki na picie, bo drażniąca suchość w gardle staje się przeszłością. Spokojny sen pomaga w regeneracji organizmu.
Syrop islandzki na kaszel – czy można podawać dzieciom?
Syropy, które mają w składzie roślinne surowce, są często stosowane do łagodzenia objawów kaszlu u starszych i młodszych pacjentów. Ważne jest jednak to, z jakimi innymi składnikami połączone są ekstrakty roślinne. Syrop islandzki na kaszel jest bezpieczny, ponieważ w składzie nie ma alkoholu, dzięki czemu można podawać go dzieciom, które ukończyły pierwszy rok życia.
Syrop islandzki na kaszel – który wybrać?
W aptekach można znaleźć wiele syropów, które mają w składzie porost islandzki. Decyzja, jaki wyrób medyczny kupić, może przysporzyć kłopotów. Syrop islandzki na kaszel – który wybrać? Warto sięgać po sprawdzone preparaty, jak oryginalny Syrop islandzki – ten z górką. Nie zawiera cukru, dzięki temu mogą stosować go także diabetycy. W jego składzie nie znajdziemy też alkoholu, dzięki czemu można podawać go dzieciom od 1. roku życia.
Syrop islandzki należy odpowiednio przechowywać. Jak każdy lek czy wyrób medyczny, trzeba trzymać go poza zasięgiem dzieci, w temperaturze pokojowej i w miejscu, na które nie padają bezpośrednio promienie słońca. Syrop islandzki warto mieć w domowej apteczce i podawać go, kiedy pojawia się suchy kaszel, chrypka, suchość w gardle czy inne objawy przeziębienia.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Bibliografia:
Blumenthal M., Herbal Medicine. Expanded Commission E. Monographs. Integrative Medicine Communications;
Janc-Willak E.,Zastosowanie polisacharydów roślinnych u dzieci z kaszlem – przypadki kliniczne z codziennej praktyki lekarskiej;
Studzyńska-Sroka E.,Bylka W., Porost islandzki – związki czynne, aktywność biologiczna;