Prenasol
PRENASOL - DLA KOBIET W CIĄŻY I KARMIĄCYCH PIERSIĄ:
DHA z alg, dwie formy kwasu foliowego
starannie dobrane składniki wspierają prawidłowy rozwój dziecka i dbają o zdrowie mamy
bezpieczne i innowacyjne składniki wysokiej jakości
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Czy jestem w ciąży –  jak poznać, że doszło do zapłodnienia?

Wczesna ciąża jest trudna do rozpoznania, tym bardziej, że na jej początku pojawiać się mogą objawy… grypopodobne. Za ich wystąpienie odpowiadają hormony: estrogen, progesteron i gonadotropina kosmówkowa. U przyszłych mam wzrasta poziom szczególnie tego ostatniego, nazywanego też Beta hCG – hormonu produkowanego w kosmówce łożyska. To pod ich wpływem zachodzą zmiany w organizmie, które prędzej czy później będą odczuwalne. Sam moment zapłodnienia nie wywołuje jednak żadnych fizycznych czy psychicznych dolegliwości np. uczucia euforii, smutku, zmęczenia itp. Jeśli takie się pojawią, to nie są one w żaden sposób związane z połączeniem plemnika i komórki jajowej. 

Dowiedz się więcej: 6 pytań do położnej – zapłodnienie

zmęczenie wczesny objaw ciąży

Po jakim czasie pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Jakie miałyście wczesne objawy ciąży i kiedy się one pojawiły – te pytania najczęściej padają na forach skupiających kobiety starające się o dziecko. Na pierwsze objawy wczesnej ciąży trzeba jednak poczekać – nie pojawiają się zaraz po zapłodnieniu. 

Wczesne symptomy odczuwalne są po ok. 10 dniach po implantacji zarodka. Większość kobiet deklaruje, że objawy ciąży wyczuło ok. 4 tygodnia, ale początkowo utożsamiało je z przeziębieniem, zatruciem pokarmowym, zmęczeniem czy zbliżającą się menstruacją.

Kluczem do rozpoznania wczesnych objawów ciąży przed miesiączką jest więc wnikliwa obserwacja własnego ciała, a także dobra jego znajomość.

Dokuczliwe wczesne objawy ciąży odczuwa tylko część kobiet – pozostałe mają to szczęście, że w pierwszym trymestrze cieszą się doskonałym samopoczuciem. Na odczuwalność i uciążliwość ciążowych symptomów wpływ ma zarówno genetyka, jak i ogólny stan zdrowia oraz styl życia.

Jakie są wczesne objawy ciąży?

Każda ciąża przebiega inaczej, dlatego nie u każdej kobiety wystąpić mogą najpopularniejsze wczesne objawy ciąży po zapłodnieniu. Co więcej, dolegliwości towarzyszące drugiej ciąży mogą być zupełnie inne niż w przypadku tej pierwszej.

Wczesne objawy ciąży mogą dać o sobie znać zanim brak miesiączki skłoni do wykonania testu czy badania krwi. Bardzo często wielkie zmiany zwiastuje ból głowy. Wczesnym objawem ciąży jest także senność i problemy z koncentracją. Jako typowy objaw zapłodnienia wymienia się również atypowe mrowienie sromu i jego obrzmiałość, co jest efektem zwiększonego ukrwienia oraz wzmożonego przepływu krwi. Charakterystyczne dla wczesnej ciąży są również zmiany samopoczucia, wynikające z wahań hormonalnych. Wiele kobiet skarży się na nadmierną senność, stałe uczucie zmęczenia, apatię, spadek energii.  Nie są to jednak jedyne „dolegliwości”, jakie padają w odpowiedzi na pytanie, jakie są wczesne objawy ciąży.

Wczesne objawy ciąży: wydzielina w kolorze białym lub jasnożółtym

Wydzielina w kolorze białym lub jasnożółtym pojawiać może się na początku, a także przez cały okres ciąży. To wynik działania hormonów oraz większego przepływu krwi w pochwie. Zmianą koloru i konsystencji śluzu nie należy się niepokoić, dopóki nie przybiera nieprzyjemnego zapachu lub odcienia zielonkawego, a także nie pojawia się swędzenie miejsc intymnych. Takie objawy są zwiastunem infekcji i wymagają konsultacji z lekarzem.

Wczesne objawy ciąży: plamienie implantacyjne

Plamienie implantacyjne inaczej nazywane „fałszywym okresem” pojawia się u ok. 25-40% kobiet. Występuje w momencie implantacji zarodka, kiedy jajo przyczepia się do ścian macicy. Dzieje się to po ok. 6-12. dniach rozwoju zarodka. Czasem plamienie mylone jest z miesiączką. Różni się jednak od niej tym, że jest krótsze i mniej intensywne, nie ma w nim skrzepów, a zamiast bólu podbrzusza, odczuwa się delikatne pobolewanie i skurcze macicy.

Wczesne objawy ciąży: mdłości

Mdłości i wymioty to najbardziej charakterystyczny symptom ciąży, za który odpowiada hormon hCG. Zazwyczaj pojawiają się już w pierwszym trymestrze. Większość kobiet skarży się na nie rano, jednak mogą pojawiać się i w innych porach dnia i nocy.

Wczesne objawy ciąży: zgaga

Zgaga u kobiet spodziewających się dziecka jest wynikiem zmian hormonalnych w organizmie oraz ucisku macicy na żołądek, choć do tego dochodzi trochę później.


roztwór doustny do leczenia refluksu żołądkowo-przełykowego
skład oparty na opatentowanej mieszaninie pięciu naturalnych składników
posiada pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Reflu-G. ZASTOSOWANIE: Leczenie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Biofarma
reklama

Wczesne objawy ciąży: tkliwe i powiększone piersi

Większa tkliwość, a także powiększone piersi na początku ciąży wynika z działania estrogenów oraz magazynowania wody. Jednym z częściej zauważalnych pierwszych objawów ciąży jest bardzo widoczna siatka naczynek na piersiach, ciemna otoczka sutków oraz wrażliwość piersi na dotyk.

Wczesne objawy ciąży: zawroty głowy

Zawroty głowy i omdlenia w pierwszych tygodniach ciąży są wynikiem zmian w krążeniu krwi. Niestety mogą być również efektem niezdrowej diety, warto więc przyjrzeć się nawykom żywieniowym i wprowadzić do codziennego menu lekkostrawne posiłki.

Wczesne objawy ciąży: temperatura

Jednym z bardziej charakterystycznych wczesnych objawów ciąży jest podwyższona temperatura ciała. Utrzymuje się przez ok. 2 tygodnie, ale nie jest powiązana z infekcjami czy innymi stanami chorobowymi, ale wpływem na organizm progesteronu, większego przepływu krwi oraz metabolizmu.

Wczesne objawy ciąży: biegunka

Na początku ciąży pojawia się potrzeba częstych wizyt w toalecie, co również wynika z gry hormonów ciążowych. Częste oddawanie moczu, ale też biegunka i zaparcia – to może wskazywać na istotne zmiany toczące się w kobiecym organizmie.

Wczesne objawy ciąży: ból pleców

Ból pleców jest efektem zmiany środka ciężkości oraz rozluźnienia więzadeł. Na początku ciąży pojawiać mogą się dolegliwości głównie w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, które dają o sobie znać w ciągu dnia, a w nocy zaburzają spokojny sen. 

Wczesne objawy ciąży: ból jajnika/skurcze macicy/bóle brzucha

To dolegliwości, które kojarzymy przede wszystkim ze zbliżającą się miesiączką, może jednak powodować je również wczesna ciąża. Objawy jak przed okresem wynikają z rozciągania się macicy i jej przygotowywania się na przyjęcie zarodka.

bóle brzucha we wczesnej ciąży

Jak rozpoznać wczesne objawy ciąży bliźniaczej?

Wczesne objawy ciąży bliźniaczej są takie same jak ciąży pojedynczej. Dopiero w kolejnych miesiącach pojawiają się charakterystyczne symptomy takie jak wyższe położenie dna miednicy czy ruchy dziecka odczuwalne w kilku miejscach brzucha jednocześnie. Wskazuje się jednak, że za wczesne objawy ciąży bliźniaczej uznać można wysoki poziom hCF oraz silniejsze mdłości występujące już w pierwszych w tygodniach po zapłodnieniu. Zawsze jednak potwierdzeniem, że kobieta spodziewa się bliźniaków, jest badanie USG wykonane w gabinecie ginekologicznym w 4. tygodniu od daty ostatniej miesiączki (14 dni od zapłodnienia).

Jakie są nietypowe objawy wczesnej ciąży?

Pierwsze symptomy ciąży nie muszą być książkowe. Brak zgagi, zawrotów głowy czy skurczów macicy nie powinny być powodem do niepokoju, czy też być postrzegane jako zagrożenie dla rozwijającego się płodu i zwiększenie ryzyka poronienia. U wielu kobiet występują bowiem nietypowe objawy wczesnej ciąży takie jak: 

  • nietrzymanie moczu,
  • katar i zatkany nos,
  • chrapanie,
  • przebarwienia i pajączki na twarzy oraz dłoniach,
  • posmak metalu w ustach,
  • niezdarność,
  • nadmierna potliwość i stale utrzymujące się uczucie gorąca,
  • problemy z koncentracją i pamięcią,
  • podwyższone libido,
  • wyostrzenie zmysłów,
  • opuchlizna
  • nadmierne wydzielanie śliny,
  • krwawienie dziąseł,
  • zmiana głosu,
  • wypryski na twarzy.

Jakie są pewne objawy wczesnej ciąży?

W przypadku wczesnej ciąży nie ma żadnych pewnych symptomów, które mogły by utwierdzić kobietę w przekonaniu, że spodziewa się dziecka. Pewność daje tylko wykonanie, w odpowiednim czasie, badań diagnostycznych.

Wiele kobiet decyduje się na nie, jeśli miesiączka nie pojawi się na czas. Brak krwawienia w połączeniu ze zmianą temperatury ciała, a niekiedy również zgagą, mdłościami i zawrotami głowy może być uznane za pewne objawy wczesnej ciąży

Jak potwierdzić pierwsze objawy wczesnej ciąży?

Wczesne objawy ciąży u każdej kobiety mogą być inne. To, dlatego lekarze zalecają szczególną ostrożność przy ocenie dolegliwości. Należy mieć na uwadze, że objawy grypopodobne we wczesnej ciąży mogą być podobne do tych, które pojawiają się też przed miesiączką, przy infekcjach wirusowych, w wyniku nadmiernej aktywności fizycznej, stresu, stylu życia, zażywania niektórych leków. 

Chcąc mieć pewność, że za zawroty głowy, ból jajników czy podwyższoną temperaturę ciała faktycznie odpowiada ciąża, najlepiej wykonać badania diagnostyczne. Tym pierwszym i podstawowym, na które decyduje się większość kobiet, jest domowy test ciążowy z moczu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele czułych testów, które pozwalają wykryć wczesną ciążę. Najbardziej wiarygodny wynik uzyska się jednak, przeprowadzając badanie krwi, określające poziom stężenia gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG). Pozwala ono wykryć ciążę już w ciągu 6-8 dni od momentu owulacji.   

Jak sobie radzić ze wczesnymi objawami ciąży?

Początki ciąży mogą być trudne. Adaptujący się do nowych warunków organizm może sprawić nie lada problemy. Na szczęście przyszłe mamy z wieloma wczesnymi objawami ciąży mogą poradzić sobie, sięgając po domowe sposoby. Do tych należy unikanie stresu oraz zmęczenia, picie dużej ilości wody spożywanie niewielkich oraz lekkostrawnych posiłków, unikanie ostrych i aromatycznych produktów, dbanie o higienę snu. Wczesne objawy ciąży – ból brzucha, mdłości czy wymioty można zwalczyć natomiast m.in. wodą z imbirem, cytryną, zaparzonym rumiankiem. Unikać należy natomiast przyjmowania leków oraz ich ziołowych odpowiedników.

Może zainteresować Cię również: Pozytywny test ciążowy – co robić dalej?


NEBU-DOSE BABY (1,5% NaCl)
do stosowania w terapii inhalacyjnej u dzieci
od pierwszych dni życia
bezpieczny dla kobiet w ciąży i niemowląt
łagodzi objawy przeziębienia przebiegającego z mokrym kaszlem
udrażnia i oczyszcza nos z gęstego kataru utrudniającego oddychanie

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: NEBU-dose BABY. ZASTOSOWANIE: Wskazany w terapii inhalacyjnej w celu ułatwienia ruchu wydzielinie w drogach oddechowych, aby poprawić komfort oddychania. Zalecany dla pacjentów cierpiących na zapalenie oskrzelików, ostre zapalenie oskrzeli, mukowiscydozę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Unolab Manufacturing S.l.
reklama