Wyprawka szkolna 2022/2023

Co powinno się znaleźć w wyprawce dla ucznia? Wszystko zależy od tego, do której klasy i jakiej szkoły chodzi. Szczegóły ustala się zwykle podczas pierwszego spotkania wychowawców z dziećmi i rodzicami. Wówczas uczniowie dostają plan lekcji, a rodzice listę przyborów szkolnych, które najczęściej trzeba kupić. Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to niełatwy czas dla domowego budżetu, zwłaszcza, że w ostatnim czasie ceny wszelkich artykułów, w tym papierniczych i szkolnych, poszybowały w górę. Może się więc okazać, że tegoroczny koszt wyprawki szkolnej przerośnie nie tylko nasze oczekiwania, lecz również możliwości finansowe. 


wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego u dzieci
starannie dobrane, naturalne składniki
zawiera certyfikowany MIÓD MANUKA MGO 263+
wyciąg z kwiatostanu lipy, witamina C i cynk uczestniczą w procesach łagodzących błony śluzowe gardła
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Ile będzie kosztować wyprawka szkolna w sezonie 2022/2023? Oszacował to coroczny raport Barometr Providenta.

roku na rok wyprawka szkolna kosztuje polskie rodziny coraz więcej – średni wydatek na jednego ucznia to już 347 złotych, czyli o 14 złotych więcej niż w 2021 roku. 

Wydatków będzie jeszcze więcej, chociażby dlatego, że do szkoły wielu uczniów musi dojechać. Ci, którzy z różnych przyczyn nie korzystają z bezpłatnej komunikacji miejskiej, muszą albo wykupić bilet miesięczny, albo zwiększyć wydatki na paliwo. Oprócz dojazdów są również inne wydatki, których próżno szukać na liście wyprawki szkolnej, a które trzeba pokryć z początkiem września. To ubezpieczenie wypadkowe NNW, składki na radę rodziców i komitet rodzicielski oraz inne, teoretycznie dobrowolne, opłaty. O zajęciach pozalekcyjnych nie chcemy nawet wspominać.   

Spodziewając się, że wyprawka szkolna w tym roku będzie nas sporo kosztować, warto zabrać się do jej kompletowania z dużą rozwagą. Gdzie szukać oszczędności? Jest na to kilka sposobów, można:

  • skorzystać z dofinansowania 300 plus
  • zastanowić się, co powinna zawierać wyprawka szkolna, a co jest w niej zbędne,
  • porównywać ceny artykułów szkolnych,
  • kupować w dużych sklepach, dyskontach, hurtowniach papierniczych,
  • szukać promocji zakupowych, korzystać z programów lojalnościowych. 

Wyprawka szkolna 300+

Pewną pomoc finansową zapewnia program Dobry Start, w ramach którego, rodzice mogą otrzymać 300 zł na wyprawkę szkolną dla dzieci w wieku 7-20 l. (24 l. w przypadku uczących się dzieci z niepełnosprawnościami). Aby otrzymać to świadczenie, należy złożyć odpowiedni wniosek za pośrednictwem:

  • portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portalu Emp@tia,
  • bankowości elektronicznej (wybrane banki).

Nabór przyjmowania wniosków o świadczenie 300 plus ruszył 01.07.2022, a zakończy się 30.11.2022. Jeśli wszystkie dokumenty na Dobry Start złoży się do końca sierpnia, pieniądze na wskazanym we wniosku koncie bankowym pojawią się we wrześniu. Jeśli natomiast wniosek o wyprawkę szkolną wpłynie do ZUS później, wypłata świadczenia nastąpi w przeciągu 2 miesięcy. Warto więc się pośpieszyć. 

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Wyprawka na rok szkolny 2022/2023 – na jakie świadczenia można liczyć, komu przysługują i w jaki sposób się o nie ubiegać?

Co powinna zawierać wyprawka szkolna – lista zakupów

Wyprawka szkolna dla pierwszoklasisty różni się od tej, jaką trzeba skompletować dla starszego ucznia. Dlatego przygotowaliśmy małą ściągę. 

Wyprawka dla przedszkolaka 

Jeśli Wasz smyk wybiera się do przedszkola, będzie potrzebował nie tylko worka z kapciami i ubraniem na zmianę, ale najprawdopodobniej również kompletu pościeli i piżamki. Warto przy tym zaznaczyć, że w czasie pandemii koronawirusa wiele przedszkoli się z tego wycofało, organizując dzieciaczkom leżakowanie we własnym zakresie. W niektórych placówkach przyniesione komplety do spania trzeba było każdego dnia zabierać do domu, nie mogły zostawać w sali. Dlatego w ubiegłych latach dużą popularnością podczas kompletowania wyprawki dla przedszkolaka cieszyły się opakowania na pościel.

Czy w tym roku warto w nie inwestować? Z tym zakupem najlepiej wstrzymać się do września. Wówczas wychowawczynie dokładnie powiedzą, co trzeba kupić. Być może takie akcesoria nie będą wcale potrzebne, jak np. kubek, pasta i szczotka do mycia zębów, bowiem również z tej czynności wiele przedszkoli się wycofało. Co wbrew pozorom nie jest takie złe, o czym najlepiej wiedzą stomatolodzy, choć to zupełnie inny temat, który być może wkrótce poruszymy. 

Wracając do wyprawki przedszkolnej, sporo miejsca zajmują w niej artykuły papiernicze i podręczniki. Ich koszt może przekraczać 300 zł, których nie pokryje się ze świadczenia Dobry Start. Przyznaje się je bowiem dzieciom od 7. roku życia, więc rodzice przedszkolaków z zerówki muszą pokryć wszystkie opłaty z własnej kieszeni…

Wyprawka do przedszkola – przykładowa lista:

  • obuwie na zmianę,
  • ubrania na zmianę,
  • strój gimnastyczny,
  • worek, koniecznie podpisany,
  • chusteczki higieniczne i ręczniki papierowe,
  • akcesoria do mycia zębów,
  • piżama i komplet pościeli w podpisanym opakowaniu,
  • ryza papieru białego,
  • blok papieru technicznego,
  • kredki, flamastry, 
  • ołówki, gumka, temperówka,
  • plastelina, farby, 
  • klej w sztyfcie, nożyczki,
  • teczka na prace dziecka.

Wyprawka szkolna dla pierwszoklasisty

Wyprawka szkolna dla pierwszoklasisty jest bardziej obszerna niż każda inna. Dzieci, które dopiero rozpoczynają naukę w szkole, potrzebują wielu rzeczy. Pierwszą z nich jest oczywiście tornister. Choć to dość kosztowny zakup, nie warto na nim oszczędzać. To kwestia zdrowia i uniknięcia, przynajmniej w pewnym stopniu, wad postawy, na co uczniowie polskich szkół są szczególnie narażeni. 

Plecak do pierwszej klasy powinien mieć twarde dno, szerokie szelki i zapięcie na klatce piersiowej. Dobrze, aby był dość lekki i wykonany z wysokiej jakości materiałów. Jeśli wybierzemy solidny tornister, a przy tym z odpowiednim dla dziecka designem, w przyszłym roku nie będziemy musieli wymieniać go na nowy. To spora oszczędność, a przy tym dbałość o środowisko. 

To samo dotyczy worka na kapcie oraz… lunchboxa. Pojemnik na jedzenie to ważny punkt na liście wyprawki szkolnej. Zwłaszcza, jeśli wiemy, że pociecha będzie po lekcjach spędzała czas w świetlicy. Jaki lunchbox dla ucznia sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim lekki, poręczny i dobrej jakości. Jeśli wybieramy plastikowe pudełko śniadaniowe, sprawdźmy czy ma oznaczenie BPA Free. Upewnijmy się też, czy jest szczelne. Dobrze sprawdzają się lunchboxy wielokomorowe, które pomieszczą kanapkę, owoc i małe conieco. Oprócz nich warto też zainwestować w bidon na wodę dla dziecka. I znów design swoją drogą, a jakość swoją. Te elementy wyprawki szkolnej powinny być naprawdę dobrze przemyślane. 

Kolejną rzeczą jest piórnik oraz przybory szkolne. Jakie artykuły do 1 klasy są potrzebne? Jest tego sporo, więc trzeba liczyć się z dużym wydatkiem, chyba że…wykorzystamy to, co już mamy. Bardzo często już na etapie przedszkola pociecha mnóstwo artykułów szkolnych. Może wystarczy je przygotować, piórnik umyć lub uprać, kredki zastrugać… Wiadomo, że nowe jest fajne i trudno odmówić dziecku kompletowania kolejnych przyborów szkolnych, ale warto o tym porozmawiać, a jeśli się uda, zaoszczędzone na wyprawdze pieniądze, przeznaczyć na coś innego, np. bilety do kina? Wspólnie oglądany film to doskonałe zwieńczenie dnia spędzonego na szykowaniu się do szkoły.

Wyprawka do pierwszej klasy – przykładowa lista:

  • tornister dostosowany do dziecka,
  • lunchbox i bidon,
  • obuwie na zmianę i podpisany worek,
  • strój do ćwiczeń gimnastycznych,
  • piórnik z wyposażeniem,
  • podpisane zeszyty (z odpowiednią liniaturą),
  • bloki rysunkowe i techniczne,
  • kredki, flamastry, farby,
  • klej, nożyczki,
  • teczki z gumką,
  • ryza papieru xero dla całej klasy. 

Podręczniki dla uczniów szkół podstawowych są darmowe i stanowią wyposażenie szkoły. Przynajmniej w większej części. Ponadto bardzo często rodzice muszą kupić pierwszoklasiście książkę do religii i nauki języka obcego. 

Wyprawka szkolna do 4 klasy

Rozpoczęcie 4 klasy to nowy etap w życiu ucznia, który musi stać się bardziej samodzielny. Na 9-latków czeka wiele zmian, w tym nowe przedmioty i lekcje nie w jednej, lecz różnych, salach. Na rodziców z kolei czekają nowe wydatki. W wyposażeniu piórnika czwartoklasisty powinny znaleźć się długopisy oraz przybory geometryczne (ekierka, cyrkiel, linijki), a w tornistrze kilkanaście grubszych zeszytów (ok. 32-kartkowych), każdy do innego przedmiotu.

Dobrze, aby zeszyty i podręczniki były w jakiś sposób zabezpieczone. Można kupić komplet okładek, przeznaczając na to kilkadziesiąt złotych albo… obłożyć książki szarym papierem, który jest nie tylko bardziej ekologiczny niż folia, a przy tym stanowić oryginalną ozdobę. Jeśli obłożone papierem książki wspólnie z dzieckiem udekorujemy i podpiszemy, nie tylko zaoszczędzimy na okładach i naklejkach, ale także spędzimy wspólnie czas, co jest bezcenne. 

Ponadto w wyprawce do 4 klasy może znaleźć się:

  • obuwie na zmianę
  • worek na obuwie,
  • strój i obuwie na WF,
  • liczydło/kalkulator,
  • kolorowe pisaki,
  • materiały plastyczne,
  • śniadaniówka. 

Jeśli zdecydujemy, że rozpoczęcie 4 klasy to odpowiedni czas na to, aby dziecko samodzielnie zaczęło chodzić do szkoły, warto pomyśleć o zakupie zegarka z GPS. To wprawdzie dodatkowy, i niemały, wydatek, ale może okazać się bardzo przydatny. Dlatego warto zainwestować w niego kosztem innych mniej potrzebnych rzeczy, np. nowego worka na kapcie, drogiego zestawu flamastrów czy oryginalnych adidasów na WF. 

Kompletując wyprawkę szkolną, dobrze kierować się zasadą: im mniej, tym lepiej. Pamiętajmy, że nie musimy kupować wszystkiego od razu, a część niezbędnych rzeczy z pewnością mamy w domu. Trzeba je tylko znaleźć, sprawdzić i przygotować. To prosty sposób na zaoszczędzenie wydatków na wyprawkę szkolną i pokazanie dziecku, że o ochronę środowiska można dbać na każdym kroku. Nawet szykując się na nowy rok szkolny.

Może zainteresować Cię także: Jak rozwijać zainteresowania dziecka? I dlaczego to takie ważne?


Silaurum Junior
SILAURUM JUNIOR - PLASTRY SILIKONOWE Z EFEKTEM TATUAŻU
plastry silikonowe na rany i blizny dedykowane dzieciom
rozjaśniają i wygładzają bliznę, zmniejszają jej widoczność
są łatwe i bezbolesne w aplikacji
skuteczne zarówno przy świeżych, jak i już istniejących bliznach
zmniejszają uczucie ciągnięcia i swędzenia

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Silaurum plastry junior. ZASTOSOWANIE: Wspomaganie leczenia blizn różnego pochodzenia: pooperacyjnych, pooparzeniowych, pourazowych itp., wygładzanie i rozjaśnianie blizn nowo powstałych oraz już istniejących, zmniejszanie widoczności blizn, wspomaganie prawidłowego bliznowacenia zmian skórnych. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

Barometr Providenta: Koszty wyprawki szkolnej rosną, częściej zwracamy uwagę na ceny | Biuro prasowe Provident Polska (media-provident.pl)

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie udzielania dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe w 2022 r. – Ministerstwo Edukacji i Nauki – Portal Gov.pl (www.gov.pl)