Kiedy przygotować wyprawkę do szkoły?
Dobrym czasem na przygotowanie wyprawki szkolnej dla pierwszoklasisty jest okres wakacyjny, czyli miesiące lipiec i sierpień, ewentualnie początek września. Oferta sklepowa zachęca do zakupów, a odpowiednio wczesne planowanie zapewni spokojne dokonywanie wyborów i zapobiegnie ewentualnemu staniu w kolejkach. Szkoły zwykle dużo wcześniej tworzą listy potrzebnych przyborów, co znacznie ułatwia organizację. Podręczniki i ćwiczenia dzieci najczęściej otrzymują ze szkoły, a we własnym zakresie rodzice zapewniają dzieciom między innymi zeszyty i plecaki z wyposażeniem.
Jaka wyprawka do pierwszej klasy szkoły podstawowej?
Dzieci chcą zwykle wybrać przybory z ulubionymi postaciami bajkowymi lub zwierzętami. O ile w przypadku piórnika czy przyborów nie ma to większego znaczenia, o tyle w zakupie na przykład plecaka trzeba kierować się innymi wyznacznikami. W ferworze przygotowań nigdy nie wolno zapominać o bezpieczeństwie dziecka – należy wybierać produkty szkolne wysokiej jakości. Stawianie na wygląd nie zawsze jest dobrym pomysłem, a przecież zależy nam, żeby wyposażenie szkolne było przede wszystkim trwałe.
Co kupić do pierwszej klasy?
W wyprawce szkolnej pierwszoklasisty powinno znaleźć się wszystko to, co jest po prostu niezbędne. Niekoniecznie będzie to od razu cyrkiel czy ekierka. Pamiętajmy też, żeby niepotrzebnie się nie stresować. Nawet jeśli o czymś zapomnimy, można spokojnie dokupić we wrześniu czy w trakcie roku szkolnego. Dużą pomocą są listy publikowane na stronach internetowych szkół i z pewnością warto z nich skorzystać. Niemniej, wyposażenie do klasy pierwszej jest dosyć podstawowe i zawiera wszystko to, co może przydać się na lekcjach:
- Plecak lub tornister,
- Piórnik z pełnym wyposażeniem (ołówek trójkątny gruby, pióro, długopis, gumka do ścierania, temperówka, nożyczki z zaokrąglonymi brzegami, klej, kredki ołówkowe, ewentualnie świecowe lub suche pastele, linijka, mazaki, flamastry). Wybierając narzędzia piśmiennicze, dobrze jest poczekać na decyzję wychowawcy, gdyż w niektórych klasach dzieci piszą początkowo tylko ołówkiem, w innych od razu na przykład piórem. W pierwszej klasie uczniowie raczej nie uczą się pisania przy użyciu długopisu.
- Zeszyty w wąską linię i w kratkę, najczęściej A4, gładkie,
- Farby plakatowe, pędzelki różnej grubości, kubeczek,
- Plastelina,
- Blok rysunkowy,
- Blok techniczny biały i kolorowy,
- Papier kolorowy,
- Kilka teczek z gumką,
- Wąskie karteczki samoprzylepne do zaznaczania wybranej strony.
W zakupach dla pierwszoklasisty nie można pominąć również pojemnika na śniadanie, bidonu, stroju gimnastycznego (najczęściej biały T-shirt, czarne lub granatowe spodenki, obuwie sportowe), w zależności od regulaminu szkoły – obuwia na zmianę i worka, jak również stroju galowego na rozpoczęcie roku szkolnego. Zwykle wszystkie przybory i elementy wyprawki powinny być podpisane imieniem i nazwiskiem dziecka, a zeszyty oprawione w okładki i również podpisane.
Jak wybrać plecak dla pierwszoklasisty?
Zakup plecaka lub tornistra jest jednym z ważniejszych spośród wszystkich elementów wyprawki. Plecak powinien być wygodny, pakowny, a do tego zdrowy dla dziecięcych pleców. Świetnie, jeśli uczeń będzie z niego korzystał przez kolejne lata edukacji wczesnoszkolnej. Plecak najlepiej wcześniej przymierzyć, zwracając uwagę na pojemność, usztywnione dno, wyprofilowane plecy czy możliwość regulowania szelek. Ważne jest również, aby swobodnie mieścił się w nim format A4 (pierwsze książki i zeszyty są duże) oraz żeby plecak sam w sobie nie był ciężki (dziecko będzie musiało nosić w nim całe wyposażenie). Warto pomyśleć również o miejscu na napój oraz na śniadaniówkę.
Jaki piórnik dla pierwszoklasisty będzie najlepszy?
W wyborze piórnika można pozostawić dziecku dowolność, choć priorytetowa powinna być zawsze jakość wykonania. Trzeba między innymi zwrócić uwagę na zamek – czy jest solidny, porządnie wszyty, czy dziecko swobodnie otwiera i zamyka piórnik. Pamiętajmy też, że im więcej przegródek i schowków, tym łatwiej jest znaleźć w piórniku potrzebne przybory i utrzymać w nim porządek. Niektórzy mali uczniowie chcą nosić dwa, a nawet trzy piórniki – osobne do kredek i pisaków. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ w plecaku musi zmieścić się wiele rzeczy, a wszystkie sporo ważą. Do pierwszej klasy szkoły podstawowej warto kupić dziecku piórnik książkowy, który rozkłada się na dwie lub nawet trzy części po rozsunięciu zamka. W takim piórniku łatwo zachować porządek, dodatkowo pomieści on wszystkie najpotrzebniejsze gadżety małego ucznia.
Śniadaniówka i bidon dla pierwszoklasisty
Dobrze wybrana śniadaniówka sprawi, że dziecko będzie chętnie do niej zaglądało i jadło w nowych dla siebie warunkach. Podobnie z bidonem. Dajmy dziecku możliwość wyboru. Świetnie sprawdzą się śniadaniówki z kilkoma przegródkami w środku. Z czasem warto pomyśleć o zakupie nawet kilku pudełek o różnej wielkości, aby dopasowywać ich wielkość do zawartości i liczby lekcji danego dnia. Kupując śniadaniówkę, warto wziąć pod uwagę również łatwość otwierania i zamykania. Natomiast bidon powinien mieć solidne zamknięcie, aby zapobiec przeciekaniu.
Niezmiernie ważne jest, aby wszystkie akcesoria do przechowywania jedzenia i picia były wykonane z bezpiecznych materiałów, przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Powinny być odporne na migrację mikroplastiku oraz posiadać certyfikaty bezpieczeństwa zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej, a także atest Państwowego Zakładu Higieny.
O czym pamiętać przygotowując wyprawkę szkolną dla pierwszoklasisty?
Wyprawkę warto przygotowywać razem z dzieckiem, aby czuło, że ma w tym swój udział. Jeśli zrobimy to odpowiednio wcześniej, mały uczeń będzie mógł oswoić się z nowymi przyborami i z niecierpliwością oczekiwać na możliwość ich użycia. Aby zapewnić sobie i dziecku spokój, pamiętajmy, aby:
- Przybory były dobrej jakości, solidnie wykonane,
- Kupić wszystko to, co znalazło się na liście sporządzonej przez szkołę, a jeśli takiej nie ma – z innej gotowej. Na zakupy warto wybrać się z gotową listą, gdyż łatwo zapomnieć o zakupie jakichś drobiazgów.
- Pozwolić dziecku na wybranie przyborów czy zeszytów z ulubionymi postaciami, jednak szczególnie przy wyborze plecaka kierować się raczej jakością i solidnością wykonania.
Mimo że przygotowanie wyprawki szkolnej dla pierwszoklasisty może być dla rodziców czasochłonne i kłopotliwe, ważne jest zachowanie spokoju i dobrego nastawienia. Podtrzymujmy dziecięcą radość i zaangażowanie, pozostawiając ewentualne uwagi o wydatkach i wysiłku dla siebie. Dużą wartością przygotowanej na początku roku szkolnego wyprawki jest to, że w trakcie kolejnych miesięcy nauki nie trzeba już zbyt często jej uzupełniać.