https://zdrowedziecko.com/jaki-preparat-do-inhalacji/

Czy inhalacja pomaga na ból gardła?

Inhalacja na bolące gardło nie działa tak jak spreje czy pastylki. Ampułki do nebulizacji nie zawierają substancji przeciwbólowych ani chłodzących, dlatego nie mają właściwości znieczulających. Mimo to pomagają pokonać dolegliwości gardłowe – nawilżają błonę śluzową, łagodząc podrażnienie i stan zapalny, a przy tym sprzyjając procesom regeneracyjnym. Warto więc sięgać po nie wspomagająco, także gdy przyczyną bólu gardła jest tzw. katar tylny. 

Spływająca do gardła wydzielina, może je podrażniać, powodować ból i kaszel. W takim przypadku nebulizacje są jak najbardziej wskazane. Jak działają? W dużym skrócie: rozrzedzają zalegającą wydzielinę i ułatwiają jej usuwanie (wydmuchiwanie w chusteczkę). To ogranicza spływanie kataru do gardła i występowanie związanych z tym dolegliwości. Wniosek jest jeden: inhalacje na ból gardła działają wspomagająco i warto zastosować je razem z innymi sposobami leczenia objawowego, czyli stosowaniem sprejów, pastylek do ssania czy płynów do płukania.

Jakie inhalacje na ból gardła u dziecka?

W aptekach można dostać bez recepty wiele różnych ampułek do inhalacji dla dzieci. Przeważnie są to jałowe roztwory chlorku sodu (NaCl) w stężeniach:

  • izotonicznym 0,9% NaCl, który rozwadnia katar, 
  • hipertonicznym 1,5-3% NaCl, który rozrzedza gęstą, lepką wydzielinę i wspomaga odkrztuszanie. 

Niektóre z nich zawierają dodatkowe substancje i to właśnie na nie warto zwrócić uwagę, szukając ampułek do inhalacji na ból gardła u dziecka. Czego konkretnie szukać? Roztworów chlorku sodu o działaniu nawilżającym, a więc takich, które zawierają ektoinę lub kwas hialuronowy. Te substancje wykazują silne właściwości hydrofilowe – przyciągają cząsteczki wody, tworząc na błonie śluzowej film ochronny, wspierający procesy regeneracyjne i zabezpieczający przed dalszymi podrażnieniami. 


Polecane do inhalacji

Z czego konkretnie zrobić dziecku inhalacje na bolące gardło? 

Wszystko zależy od tego, co konkretnie dziecku dolega. Jeśli ma ból gardła związany z alergią, sprawdzi się Ectodose – izotoniczny roztwór do inhalacji z ektoiną, który nawilża suchą, podrażnioną śluzówkę i chroni ją przed działaniem niekorzystnych czynników – pyłków, kurzu, zanieczyszczeń, ogrzewanego powietrza (smog i centralne ogrzewanie nasilają alergie w sezonie jesienno-zimowym). 

Ten sam preparat do inhalacji nadaje się do łagodzenia pierwszych objawów przeziębienia, czyli wodnistego kataru i bólu gardła. Do silnego nawilżenia śluzówki nosa i gardła można wybrać EctoRespira, roztwór izotoniczny, łączący moc ektoiny i kwasu hialuronowego. 

Jeśli infekcja jest już w zaawansowanym stadium, a oprócz bólu gardła dziecko ma zatkany nos i mokry kaszel, lepiej sprawdzą się roztwory hipertoniczne niż izotoniczne. W takich przypadkach można sięgnąć po preparaty do inhalacji z ektoiną, jak NebuPulmo lub kwasem hialuronowym, jak Nebu-Dose Plus

Co ważne, wybierając ampułki do inhalacji na bolące gardło, trzeba sprawdzić parametry nebulizatora, który mamy w domu. Nie każde urządzenie jest w stanie przetworzyć na drobnocząsteczkową mgiełkę roztworu z kwasem hialuronowym, które cechuje wyższa gęstość. Z reguły nie nadają się do tego inhalatory membranowe (przenośne). Na szczęście te najpopularniejsze – nebulizatory pneumatyczno-tłokowe – wykazują optymalne działanie i można z ich pomocą zrobić inhalacje różnymi preparatami. 

Na koniec warto zaznaczyć, że do inhalacji na bolące gardło najlepiej użyć ustnika. Tę końcówkę można stosować u dzieci już od 3. roku życia i naprawdę warto to zrobić. Dzięki temu większa część dobroczynnego aerozolu trafi do gardła i głębszych części układu oddechowego, wywołując pożądany efekt terapeutyczny. Oczywiście inhalacja maseczką też pomoże, chociaż będzie mniej skuteczna niż ta wykonana przez ustnik. 


Uwolnij się od uciążliwych objawów infekcji
Reklama