Polecane do inhalacji
Poznaj rodzinę Nebu-Dose
Nebu-Dose to rodzina wyrobów medycznych do inhalacji dostępnych w kilku wariantach. Wszystkie mają postać jednorazowych ampułek wypełnionych roztworem chlorku sodu (NaCl) bez konserwantów. Tym, co je różni jest skład. W zależności od stężenia chlorku sodu dzielą się na:
- izotoniczne (sól fizjologiczna, 0,9% NaCl),
- hipertoniczne (sól hipertoniczna, >0,9% NaCl).
Ponadto niektóre są wzbogacone o substancje nawilżające. Nebu-Dose zielone, dostępne w dwóch stężeniach NaCl, zawiera kwas hialuronowy, natomiast Nebu-Dose Pulmo (ciemnofioletowe) to hipertoniczny roztwór chlorku sodu z ektoiną.
Przeczytaj także: Ektoina do nosa – na katar alergiczny i niealergiczny
Nebu-Dose niebieskie na co pomoże?
Nebu-dose niebieskie dostępne jest w dwóch wersjach:
- Nebu-Dose isotonic w opakowaniach oznaczonych błękitnym kolorem,
- Nebu-Dose hipertonic w opakowaniach oznaczonych ciemnoniebieskim kolorem.
Nebu-Dose isotonic (błękitne) to roztwory chlorku sodu w stężeniu izotonicznym (0,9%) NaCl, czyli fizjologicznym. Można powiedzieć, że są czyste, jak łza. Dlatego nadają się nie tylko do inhalacji, lecz również płukania oczu i przemywania ran.
- Możesz użyć ich zarówno do codziennej pielęgnacji nosa maluszka, jak i w czasie przeziębienia. Inhalacje z Nebu-Dose isotonic delikatnie nawadniają błony śluzowe, pomagając w usuwaniu wydzieliny i poprawiając komfort oddychania.
Nebu-Dose hipertonic (ciemnoniebieskie) działają podobnie jak Nebu-Dose isotonic. Ponieważ jednak mają wyższe od nich stężenie chloru sodu (3% NaCl), można powiedzieć, że są „przesolone” i wykazują silniejsze działanie osmotyczne.
- Roztwór hipertoniczny absorbuje wodę z błon śluzowych i podśluzowych, zmniejszając obrzęk. Do tego rozrzedza zalegającą wydzielinę i pobudza odruch kaszlu. Dlatego, lepiej niż sól fizjologiczna Nebu-Dose, sprawdza się w przypadku gęstego, obfitego kataru, zatkanego nosa i mokrego kaszlu.
Nebu-Dose Isotonic – działanie
Nebu-Dose Isotonic to ampułki soli fizjologicznej (0,9% NaCl), które wspomagają samooczyszczanie dróg oddechowych. Izotoniczny roztwór chlorku sodu nawadnia wydzielinę, sprawiając, że łatwiej pozbyć się kataru i odzyskać komfort oddychania. Ponadto oczyszcza błonę śluzową z kurzu, drobnych zanieczyszczeń i alergenów. Podobnie działa na rany – przemywając uszkodzoną skórę solą fizjologiczną oczyszczamy ją i ułatwiamy gojenie. Dlatego ampułki Nebu-Dose Isotonic warto mieć nie tylko w domowej apteczce, lecz również pod ręką, zwłaszcza podczas spacerów z dzieckiem, jazdy na rolkach, rowerze czy wykonywania innych aktywności.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Nebu-Dose Isotonic – przeznaczenie
Ampułki Nebu-Dose Isotonic mają szeroki zakres wskazań. Nadają się do:
- nebulizacji, podczas infekcji dróg oddechowych,
- rozcieńczania leków do nebulizacji,
- codziennej higieny nosa, oczu, uszu,
- przemywania nosa i oczu w sezonie alergicznym,
- przemywania nosa, oczu i uszu przed podaniem innych preparatów,
- oczyszczania ran.
Mogą z nich korzystać i dzieci, i dorośli. Nadają się do higieny oczu, uszu i nosa na co dzień i w czasie przeziębienia. Pomogą alergikom przetrwać trudny czas pylenia. Sprawdzą się też w nagłych wypadkach do zakraplania zaczerwienionych oczu czy przemywania zranionej skóry.
Nebu-Dose Isotonic – sposób użycia
Nebu-Dose Isotonic można stosować w nebulizatorach różnego typu – samodzielnie lub jako nośnik innych preparatów do inhalacji. W pierwszym przypadku do nebulizatora należy wlać 4-5 ml roztworu. W drugim tyle, ile wskazuje ulotka danego preparatu lub zaleca lekarz. Po inhalacji solą fizjologiczną, warto wstrzymać się z wydmuchiwaniem nosa przez około 10 minut.
Oprócz nebulizacji, ampułki Nebu-Dose Isotonic nadają się do mechanicznego oczyszczania oczy, uszu i nosa. Jak przeprowadzić takie zabiegi?
Jeśli chcemy przemyć oczy solą fizjologiczną, delikatnie odchylmy głowę do tyłu i naciskając ampułkę wpuśćmy kilka kropli roztworu na powierzchnię oka (nie trzeba ściągać soczewek kontaktowych). Płukanie oczu roztworem izotonicznym znosi dyskomfort wynikający z przebywania w niesprzyjających warunkach (jak suche, zanieczyszczone powietrze, klimatyzacja, ogrzewanie). Tę czynność można powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia, w miarę potrzeb.
Bardzo podobnie wygląda przemywanie nosa i uszu solą fizjologiczną. Odchylamy głowę do tyłu, a w przypadku uszu na bok, wpuszczamy kilka kropli roztworu, prostujemy głowę i wycieramy spływający nadmiar płynu.
Nebu-Dose Isotonic – przeciwwskazania
Sól fizjologiczna jest bezpieczna, więc nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do jej użycia. Mogą z niej korzystać i dorośli, i dzieci, w tym te najmłodsze. Możliwym powodem, dla którego należy zrezygnować z Nebu-Dose Isotonic jest nadwrażliwość na chlorek sodu, co jednak zdarza się bardzo rzadko.
Nebu-Dose Isotonic – działania niepożądane i ostrzeżenia
Ampułki soli fizjologicznej są jałowe, co oznacza, że nadają się do jednokrotnego użytku. Jeśli zużyjemy tylko część roztworu, pozostałą wyrzućmy. Jeśli Nebu-Dose Isotonic mają być stosowane do przemywania oczu, uszu, nosa, powinna ich używać tylko jedna osoba. Jednej ampułki nie należy dzielić między rodzeństwem ani innymi członkami rodziny.
Nebu-Dose Hipertonic – działanie
Nebu-Dose Hipertonic to ampułki soli hipertonicznej (3% NaCl), które:
- wspomagają samooczyszczanie górnych i dolnych dróg oddechowych,
- działają obkurczająco na obrzękniętą śluzówkę nosa,
- rozrzedzają zalegającą wydzielinę, pomagając usunąć ją na zewnątrz,
- pobudzają odruch kaszlu – wspomaga usuwanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Nebu-Dose Hipertonic – przeznaczenie
Hipertoniczny roztwór chlorku sodu zalecany jest wspomagająco w leczeniu infekcji oddechowych, zwłaszcza tych, które przebiegają z gęstym katarem i mokrym kaszlem. Wskazaniem do nebulizacji z Nebu-Dose Hipertonic jest m.in ostre zapalenie oskrzeli, zapalenie oskrzelików, mukowiscydoza.
Nebu-Dose Hipertonic – sposób użycia
Nebu-Dose Hipertonic można zastosować w nebulizatorach różnego typu zgodnie z instrukcją użytkowania danego urządzenia. Do jednorazowej nebulizacji używa się 4-5 ml roztworu – jego pozostała część nie nadaje się do przechowywania. Należy ją wyrzucić ze względu na ryzyko zanieczyszczenia bakteryjnego. Zabieg można powtarzać 2-4 razy dziennie i tak, jak zaleci lekarz.
Nebu-Dose Hipertonic – przeciwwskazania
Nebu-Dose Hipertonic może być stosowany przez dorosłych i dzieci. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na roztwór chlorku sodu. Osobom wrażliwym zaleca się stosowanie roztworów hipertonicznych zgodnie z zaleceniami lekarza, który zadecyduje czy np. konieczne jest wcześniejsze podanie leków rozszerzających oskrzela.
Nebu-Dose Hipertonic – działania niepożądane i ostrzeżenia
Nebu-Dose Hipertonic należy użyć od razu po otwarciu ampułki, a jej niewykorzystaną część wyrzucić. Nie powinno się stosować preparatu wraz z innymi lekami bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Jeśli podczas nebulizacji solą hipertoniczną dojdzie do skurczu oskrzeli czy uporczywego kaszlu, należy przerwać zabieg i skonsultować się z lekarzem.
Nebu-Dose zielone na co pomoże?
Zielony kolor oznacza Nebu-Dose z kwasem hialuronowym. Tak jak Nebu-Dose niebieskie, dostępne jest w dwóch wersjach:
- Nebu-Dose hialuronic oznaczone kolorem jasnozielonym,
- Nebu-Dose Plus oznaczone kolorem ciemnozielonym.
Nebu-Dose hialuronic to ampułki soli fizjologicznej wzbogacone kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy wykazuje silne właściwości nawilżające. Dobrze wiąże cząsteczki wody, nawilżając błony śluzowe i przywracając ich prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego inhalacja z Nebu-Dose hialuronic sprawdzi się zwłaszcza u osób podatnych na przesuszenie i podrażnienie śluzówki nosa, gardła, krtani.
Dotyczy to zarówno dorosłych, którzy zawodowo pracują głosem, jak i dzieci, które często mają infekcje przebiegające z katarem. Problem przesuszenia błony śluzowej dróg oddechowych może wynikać też z nadużywania leków obkurczających naczynia krwionośne nosa jak i długotrwałego przebywania w klimatyzowanych czy ogrzewanych pomieszczeniach. Panujące w nich suche powietrze, podobnie jak inne czynniki, wysuszają śluzówkę, powodując nieprzyjemne uczucie suchości, drapania, pieczenia, a także problemy głosowe, chrząkanie, chrypkę i katar. Zmagając się z takimi dolegliwościami, warto wykonać inhalację Nebu-Dose z kwasem hialuronowym.
Kwas hialuronowy znajduje się również w ampułkach Nebu-Dose Plus. To roztwór hipertoniczny, a więc pomocny w łagodzeniu mocno zatkanego nosa, obfitego kataru oraz suchego kaszlu i chrypki.
Nebu-Dose Hialuronic – działanie
Nebu-Dose Hialuronic to ampułki soli fizjologicznej z kwasem hialuronowym przeznaczone do nebulizacji. Działanie preparatu opiera się na różnych mechanizmach ułatwiających pozbycie się zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Dzięki dodatkowi kwasu hialuronowego Nebu-Dose Hialuronic jednocześnie nawilża błony śluzowe, łagodząc uczucie drapania i suchości w gardle oraz odruch suchego kaszlu.
To jest wyrób medyczny
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Nebu-Dose Hialuronic – przeznaczenie
Nebu-Dose Hialuronic zalecany jest zwłaszcza w przypadku suchego, męczącego kaszlu oraz innych dolegliwości wynikających z oddychania suchym czy zanieczyszczonym powietrzem. Do innych wskazań należy m.in.: wirusowe zapalenie oskrzeli. Inhalacja solą fizjologiczną z kwasem hialuronowym jest odpowiednia dla dzieci i dorosłych.
Nebu-Dose Hialuronic – sposób użycia
Nebu-Dose Hialuronic, tak jak Nebu-Dose Plus, można stosować tylko w nebulizatorze pneumatycznym. Sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym nie nadaje się do inhalacji urządzeniami ultradźwiękowymi ani membranowymi (siateczkowymi). Każda ampułka powinna być stosowana jednorazowo – roztwór jest jałowy i nie zawiera konserwantów, dlatego po otwarciu nie powinien być przechowywany.
Nebu-Dose Hialuronic – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania Nebu-Dose Hialuronic jest nadwrażliwość na chlorek sodu lub kwas hialuronowy.
Nebu-Dose Hialuronic – działania niepożądane i ostrzeżenia
Nebu-Dose Hialuronic, tak jak pozostałych ampułek Nebu-Dose, nie należy stosować jeśli preparat był przechowywany, miał uszkodzone opakowanie, bądź płyn w nim obecny jest widocznie mętny czy zanieczyszczony. Ampułki nie nadają się do użytku, jeśli okres ich przydatności minął. W sytuacji, gdy wystąpią jakieś skutki uboczne, należy przerwać zabieg i zgłosić się do lekarza.
Nebu-Dose Plus – działanie
Nebu-Dose Plus to roztwór 3% soli hipertonicznej z kwasem hialuronowym przeznaczony do nebulizacji. Jednocześnie wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych i nawilża błony śluzowe, łagodząc drapanie w gardle, uczucie suchości, męczącego nieproduktywnego kaszlu.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Nebu-Dose Plus- przeznaczenie
Nebu-Dose Plus to rozwiązanie dla dzieci i dorosłych, którzy źle tolerują inhalacje roztworami hipertonicznymi, a mają je zalecone z powodów zdrowotnych. Hipertonik z kwasem hialuronowym przeznaczony jest do wspomagania leczenia różnych chorób dróg oddechowych.
Nebu-Dose Hialuronic – sposób użycia
Nebu-Dose Plus tak, jak Nebu-Dose Hialuronic, optymalne działanie wykazuje w inhalatorach pneumatycznych. Jeśli lekarz nie zadecyduje inaczej, inhalację należy powtarzać 2-4 razy dziennie, wlewając do nebulizatora 4-5 ml roztworu. Każda ampułka nadaje się do jednokrotnego użytku.
Nebu-Dose Hialuronic – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania w nebulizacji ampułek Nebu-Dose Plus jest nadwrażliwość na chlorek sodu lub kwas hialuronowy.
Nebu-Dose Plus – działania niepożądane i ostrzeżenia
Nebu-Dose Plus jest preparatem o wysokim profilu bezpieczeństwa, którego użycie niesie niskie ryzyko działań niepożądanych. Z możliwych skutków ubocznych wymienić można skurcz oskrzeli i uporczywy kaszel – jeśli do tego dojdzie, trzeba przerwać inhalacje i zgłosić się do lekarza.
Nebu-Dose Pulmo na co pomoże?
Nebu-Dose Pulmo to hipertoniczny roztwór chlorku sodu (3% NaCl) z dodatkiem ektoiny. Ektoina, tak jak kwas hialuronowy, wykazuje silne właściwości nawilżające. Łączy cząsteczki wody i tworzy hydrootoczkę, która nawilża i stabilizuje błony śluzowe, chroniąc je przed przesuszeniem i uszkodzeniem. Dodatkowo łagodzi stan zapalny, dlatego Nebu-Dose Pulmo zalecane jest przede wszystkim z powodu infekcji dolnych dróg oddechowych.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Nebu Pulmo – działanie
Nebu Pulmo zawiera 3% chlorek sodu i ektoinę. Jako roztwór hipertoniczny solidnie wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny. Zmniejsza lepkość i sprężystość śluzu, pobudza odruch kaszlu, zmniejsza obrzęk błon śluzowych, a dzięki zawartości ektoiny łagodzi stan zapalny w oskrzelach i płucach.
Nebu Pulmo – przeznaczenie
Nebu Pulmo to roztwór hipertoniczny przeznaczony do inhalacji. Szczególnie wskazany w przypadku infekcji dolnych dróg oddechowych, jak zapalenie oskrzeli oraz schorzeń przewlekłych jak alergia, astma, mukowiscydoza i przewlekła obturacyjna choroba płuc.
Nebu Pulmo – sposób użycia
Nebu Pulmo można podawać z pomocą nebulizatora każdego typu. Do jednorazowej inhalacji należy wlać 4-5 ml roztworu. Zabiegi powtarzać 2-4 razy dziennie, ostatni zaplanować na min. 3 godziny przed snem ze względu na wzmożony po nebulizacji katar i kaszel (wspomagające oczyszczanie dróg oddechowych).
Nebu Pulmo – przeciwwskazania
Nebu Pulmo nie powinno być stosowane w przypadku nadwrażliwości na chlorek sodu bądź ektoinę. Przed użyciem produktu należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, aby upewnić się co do wskazań, przeciwwskazań i możliwych skutków ubocznych. Dotyczy to zresztą wszystkich ampułek z rodziny Nebu-Dose i innych wyrobów medycznych.
Nebu Pulmo – działania niepożądane i ostrzeżenia
Jeśli podczas nebulizacji roztworem Nebu Pulmo pojawi się uporczywy kaszel, skurcz oskrzeli czy inne niepokojące dolegliwości, należy przerwać zabieg i skonsultować się z lekarzem.
Każda ampułka Nebu Pulmo nadaje się do jednokrotnego użytku. Po otwarciu nie należy jej przechowywać. Nie używać, jeśli ampułka jest uszkodzona oraz minął termin ważności.
Nebu-Dose czy Ectodose?
Jeszcze jednym preparatem, o którym warto wiedzieć, jest Ectodose – dostępne w nowym opakowaniu. To izotoniczny roztwór chlorku sodu z ektoiną. Polecany jest zwłaszcza na katar sienny i inne objawy alergii oraz astmę alergiczną i niealergiczną. Ectodose chroni i nawilża błonę śluzową dróg oddechowych, narażoną na drażniące działanie pyłków roślin, kurzu czy suchego powietrza. Osoby zmagające się z alergicznym nieżytem nosa czy astmą mogą stosować go profilaktycznie np. w sezonie pylenia, aby zapobiec czy ograniczyć nasilenie reakcji alergicznych. Z Ectodose mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Roztwory z ektoiną nadają się do nebulizatorów każdego typu.
Ectodose – działanie
Ectodose to roztwór izotoniczny z ektoiną – naturalną cząsteczką chroniącą komórki przed działaniem szkodliwych czynników, stabilizującą błony komórkowe i łagodzącą stan zapalny. Jako roztwór izotoniczny zapewnia korzystne nawodnienie śluzówki, upłynnienie wydzieliny i pobudzenie odruchu kaszlu.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Ectodose – przeznaczenie
Ectodose jest odpowiednie dla dzieci i dorosłych z alergicznym nieżytem nosa, astmą alergiczną itp. Może być stosowany do łagodzenia objawów alergii i zapobiegania ich wystąpienia np. w sezonie pylenia roślin. Można stosować go przez dłuższy okres bez ryzyka przesuszenia śluzówki czy efektu przyzwyczajenia. Inhalacja roztworem Ectodose wskazana jest również w przypadku stanów zapalnych i objawów ze strony układu oddechowego, które występują podczas zapalenia oskrzeli czy innych infekcji oddechowych.
Ectodose – sposób użycia
Roztwory z ektoiną nadają się do nebulizatorów każdego typu. Można ich użyć w inhalatorach pneumatycznych, ultradźwiękowych i siateczkowych (membranowych). Do jednej inhalacji używa się 2,5 ml płynu (całą ampułkę). Nebulizacja powinna trwać do momentu aż nebulizator przestanie generować aerozol, ale nie dłużej niż kwadrans. Przed podaniem innych leków do nebulizacji należy odczekać około 15 min.
Ectodose – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania Ectodose jest nadwrażliwość na chlorek sodu bądź ektoinę.
Ectodose – działania niepożądane i ostrzeżenia
Ectodose należy stosować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania lub zaleceniami lekarza. Napad uporczywego kaszlu czy wystąpienie skurczu oskrzeli uznaje się za działania niepożądane, po których trzeba zaprzestać nebulizację Ectodose i skonsultować się z lekarzem. Jednorazowo stosuje się jedną ampułkę – roztwór nie zawiera konserwantów więc po otwarciu nie należy go przechowywać.
Dowiedz się więcej o inhalacji
Wiesz już, czym możesz inhalować siebie i swoje dziecko. Podsumujmy zebrane informacje.
- Nebu-dose isotonic (błękitne) to sól fizjologiczna przeznaczona do każdego typu inhalatora, służy do delikatnego oczyszczania i nawilżania nosa.
- Nebu-Dose hipertonic (ciemnoniebieskie) to sól hipertoniczna przydatna do inhalacji na gęsty katar, zatkany nos, mokry kaszel. Nadaje się do inhalatorów każdego typu.
- Nebu-Dose baby (różowo-fioletowe) to sól lekko hipertoniczna opracowana do inhalacji na katar i kaszel dla małych dzieci.
- Nebu-Dose hialuronic (jasnozielone) to sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym przeznaczona do nebulizatorów pneumatycznych. Sprawdzi się do nawilżania wrażliwych, przesuszonych i podrażnionych nosów oraz na suchy kaszel i chrypkę.
- Nebu-Dose Plus (ciemnozielone) to sól hipertoniczna z kwasem hialuronowy, podawana tylko w nebulizatorach pneumatycznych. Pomocna w łagodzeniu suchego kaszlu, problemów głosowych, zwłaszcza dla osób podatnych na przesuszenie i podrażnienie błony śluzowej.
- Nebu-Dose Pulmo (ciemnofioletowe) to sól hipertoniczna z ektoiną, podawana w nebulizatorach każdego typu. Przeznaczona zwłaszcza w przypadku infekcji dolnych dróg oddechowych.
- Ectodose (zielone) to sól fizjologiczna z ektoiną, przeznaczona do nebulizatorów każdego typu, pomocna przede wszystkim na dolegliwości o podłożu alergicznym i astmatycznym.
Jeśli masz jeszcze inne wątpliwości, chcesz wiedzieć jaki nebulizator wybrać albo czy można inhalować dziecko na noc, przejdź do tego artykułu o inhalacji. Poniżej mała ściąga do pobrania i wydrukowania. Powieś ją gdzieś w zasięgu wzroku, aby w razie potrzeby szybko sprawdzić, z czego wykonać inhalację.
Może zainteresować Cię również: Inhalacje na zatoki dla dziecka – proste do wykonania i bardzo pomocne w udrażnianiu zatkanego noska.