To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Dziecko w samolocie musi mieć paszport lub dowód osobisty
Każde dziecko w samolocie powinno mieć wyrobiony dokument potwierdzający jego tożsamość – paszport lub dowód osobisty.
Aby ubiegać się o paszport dla malucha, rodzice/opiekunowie prawni muszą złożyć wniosek osobiście. W składaniu wniosku o paszport może uczestniczyć tylko jedna osoba jedynie w wypadku, gdy drugi rodzic albo opiekun na to się zgodzi. Taka zgoda musi zostać potwierdzona na piśmie przez notariusza, konsula albo urzędnika punktu paszportowego, zazwyczaj więc na tę opcję decydują się jedynie rodzice, który mieszkają osobno, w dużej odległości od siebie.
Maluch do piątego roku życia nie musi być obecny przy składaniu wniosku, ale starsze dziecko – już tak. Za wyrobienie paszportu płaci się standardowo 30 zł, a w przypadku dzieci w wieku szkolnym konieczne będzie przedstawienie legitymacji uprawniającej do ulgi.
Na terenie Unii Europejskiej dzieci, podobnie jak dorośli obywatele Polski, mogą podróżować po ukazaniu dowodu osobistego. Jeśli więc wyrobiliśmy maluchowi taki dowód – ominie nas uciążliwa konieczność wyrabiania paszportu!
Dowiedz się więcej: Zagraniczne wakacje dziecka z dziadkami – o czym musisz pamiętać?
Jak przygotować dziecko do lotu samolotem?
Nie ma jednego, pewnego sposobu na przygotowanie malucha na podróż samolotem. Jednakże, dzieci w okolicach drugiego roku życia i trochę starsze, gdy potrafią zrozumieć, co je czeka, zwykle są także podatne na sugestię rodzica. Warto więc oznajmić maluchowi, że latanie jest zabawne, a mama czy tata robili to wiele razy. Dobrze jest porozmawiać o podróży i locie z wyprzedzeniem, skupiając się na aspektach, które są dla dziecka nowe, fascynujące lub przeciwnie – mogą je zaniepokoić.
Aktywizacja malucha przez zabawę pomaga w pokonaniu strachu. Możemy więc pozwolić mu pomóc spakować swoje torby podręczne, uwzględniając w nich ulubione zabawki, kolorowanki czy podobne akcesoria. Innym sposobem jest zrobienie szczegółowej listę ważnych przedmiotów (np. apteczka, wózek) i wytłumaczenie, że część bagażu będzie podróżować z nami, a inne w specjalnym miejscu w samolocie. Zabawa w zgadywanie, do której torby powinny trafić poszczególne rzeczy, odwróci uwagę od niepokoju.
Przeczytaj także: Wakacyjna apteczka dla dziecka – co powinno się w niej znaleźć?
Co zabrać w podróż samolotem z niemowlakiem czy starszym dzieckiem?
Dobrze zaopatrzona torba z wystarczającą ilością chusteczek, pieluch i mleka/jedzenia dla malucha, aby pokonać lot i uwzględnić co najmniej godzinne opóźnienie, to podstawa udanej podróży. Przy bagażu podręcznym warto sprawdzić, czy zapakowaliśmy podstawowe akcesoria higieniczne, takie jak środek do dezynfekcji rąk, zapasowe worki na pieluchy, klips do smoczka oraz… jedną nową zabawka dla dziecka.
Wielu ekspertów jest zdania, że warto kupić maluchowi nową zabawkę specjalnie do otwarcia w samolocie. Przyciągnie ona uwagę dziecka na trochę dłużej, zwłaszcza, jeśli niepokoi je start lotu lub nowe, nieznane dźwięki.
Jakich rzeczy nie warto brać do bagażu rejestrowanego? Czasami dobrze odpuścić sobie wszystko, co można dostać tam, gdzie się udajemy: słoiki z jedzeniem dla niemowląt, pieluchy, chusteczki… oczywiście, poza tymi, które zabieramy w bagażu podręcznym. Po wylądowaniu można zaopatrzyć się w te rzeczy w lokalnym sklepie.
Zasady dotyczące dzieci w samolocie w różnych liniach lotniczych
Standardem jest, że maluchy do 2. roku życia podróżują na kolanach rodziców. Dotyczy to nie tylko linii lotniczych kursujących w Polsce, ale też większości latających na całym świecie. Jednakże przepisy dotyczące tego, ile dzieci może mieć pod opieką jedna osoba dorosła mogą się nieco różnić w zależności od linii. Ryanair oraz Wizz Air zezwalają na podróż jednego malucha z opiekunem, ale lecąc LOT-em możemy zabrać już dwoje dzieci.
Różnice dotyczą także zasad odnośnie bagażu. Małemu dziecku może w ogóle nie przysługiwać bagaż (Wizz Air), przysługiwać bagaż podręczny do 5 kg (Ryanair) lub aż do 10 kg (większość droższych sieci, jak LOT czy Lufthansa). Ważne jest jednak, że wiele linii lotniczych zezwala na bezpłatne przewiezienie składanego wózka, czasem również fotelika samochodowego. Inne pozwalają na przewóz za darmo jedynie części akcesorium dziecięcych, a więc biorąc np. dwa wózki czy wózek i fotelik, będziemy musieli dodatkowo dopłacić.
Jak dziecko znosi lot samolotem?
Jeśli maluch przeszedł niedawno przeszło infekcję ucha lub przeziębienie, przed lotem warto skonsultować się z pediatrią. Zmiana ciśnienia powietrza w kabinie może powodować ból ucha środkowego, a czasem nawet wywołać od nowa stan zapalny. Ponadto, po przejściu przez kontrolę, warto zaopatrzyć się w wystarczającą ilość wody, aby dziecko miało co pić podczas lądowania – to najbardziej uciążliwy fragment lotu, powodujący duży dyskomfort w uszach. Picie wody pomaga – dobrze zaoszczędzić ją na ostatnie 30 do 45 minut. Połykanie pozwala zmniejszyć nacisk spowodowany ciśnieniem i zapewnia dodatkowe nawilżenie.
Dobrym pomysłem jest wybranie miejsca przy oknie. Siedzenia przy przejściu mogą być niebezpieczne dla małych dzieci – będą tam się non stop przesuwać wózki z jedzeniem i inni pasażerowie. Uprzedź malucha o tym, że może doświadczyć przy starcie „dziwnego uczucia” w uszach, ale to szybko minie i nie jest groźne.
Podróże rodziców z maluchami są czymś powszechnym, w związku z tym wiele wiodących linii oferuje najmłodszym podróżnikom wszelkiego rodzaju atrakcje dla dzieci — od szerokiej gamy ulubionych programów telewizyjnych i filmów po słodkie przekąski. Często rozdawane są też kolorowanki czy nawet zabawki. Pozwala to zająć dziecko, gdy lot jest długi. Jako że w samolocie rzadko dzieje się coś naprawdę ciekawego, nic dziwnego, że większość maluchów wielogodzinną podróż… po prostu przesypia.
Po skończonym locie, pochwal malucha za to, że był dzielny w czasie lotu. Nawet jeśli przestraszy się zmian ciśnienia czy znudzi, pamiętajmy, że pierwsza podróż samolotem bywa ciężki nawet dla osób dorosłych, a co dopiero dla kilkulatka!
Może zainteresować Cię także: Choroba lokomocyjna u dziecka – jak sobie z nią radzić?
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.