krem z ektoiną dla dzieci od pierwszych dni życia
nie zawiera sterydów, substancji zapachowych, barwników, środków konserwujących, olejów mineralnych, emulgatorów
tworzy na skórze barierę stabilizującą i ochronną

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectokrem. ZASTOSOWANIE: Objawowe leczenie oraz łagodzenie zaczerwienienia i świądu występującego w przebiegu różnego typu dermatoz zapalnych, tj. atopowe zapalenie skóry (AZS), kontaktowe zapalenie skóry, popromienne zapalenie skóry. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG
reklama

Co to jest masaż Shantala?

To tradycyjna sztuka masażu wywodząca się z Indii, gdzie stosowali ją wszyscy, bez względu na miejsce zamieszkania czy status społeczny. Do Europy sprowadził ją w XX wieku francuski położnik Fryderyk Leboyer, którego zafascynowała Hinduska siedząca na ziemi i masująca swoje dziecko. Nazywała się Shantala. 

Początkowo masaż Shantala był modyfikowany, niestety niekorzystnie. Trafił na grunt terapeutyczny i był stosowany głównie przez specjalistów rehabilitacji. Z czasem zmienił się w narzędzie stymulacji rozwoju dziecka i zaczął być popularny wśród rodziców. Masaż przekazywany w bardzo ustrukturyzowanej formie, pełnił rolę gotowego rozwiązania na kolki, zaparcia czy remedium na wzmożone napięcie mięśniowe. Moim zdaniem, nie taki powinien być cel. Dziecko, które płacze, bo ma kolki, może wyciszyć się dzięki masażowi, ale nie dlatego, że jego mięśnie czy brzuszek zostały wymasowane, tylko dlatego, że poczuje się bezpieczniej. Celem masażu nie jest pokonanie jakiegokolwiek wyzwania dziecka, tylko powiedzenie mu, że jest kochane i zaopiekowane.

Masaż Shantala jest podstawą dobrego startu dziecka, sposobem pielęgnacji neurorozwojowej. To rodzaj dotyku, który służy komunikacji rodzica z dzieckiem i pozwala fajnie budować wzajemną relację. Chociaż wydaje nam się, że podczas masażu to ktoś kogoś masuje, jest to kontakt dwustronny, niosący obopólne korzyści zarówno dla masowanego, jak i masującego.

Jakie konkretnie są to korzyści? Po co robić masaż Shantala?

Dotyk jest najlepszym kanałem poznawczym dla niemowlęcia i tak właśnie najłatwiej budować z nim więź.

Człowiek nie jest samodzielną jednostką, ale istotą społeczną. Przez całe życie wchodzi w różne relacje z innymi, ale tą pierwszą i najważniejszą, która bowiem determinuje następne, jest relacja z rodzicami. Warto więc o nią dbać, kształtować i  umacniać od samego początku.

Masaż pozwala doświadczyć bezpieczeństwa.

Dotyk wraz ze zmysłem równowagi stanowią bazowe zmysły noworodka. Oznacza to, że informacje z nich płynące determinują kierunek rozwoju niemowlęcia w pierwszych miesiącach życia i odpowiadają za jego przetrwanie. Jeśli dziecko odbiera informacje z tych kanałów jako pełne uważności, to ma sygnał, że mogą się rozwijać wyższe funkcje w mózgu. A jak dziecko czuje się zagrożone, aktywność poznawcza maleje i włączają się instynkty. 

Komunikat: jestem z Tobą i troszczę się o Ciebie, wyrażony gestem na ciele dziecka, pozwala złagodzić stres, z jakim zmaga się maluch wchodzący w rzeczywistość pozamaciczną. Dzieci rodziców, którzy masują swoje maluszki z intencją: zobacz, ten świat jest fajny, będzie ci tu dobrze, spokojniej przechodzą ten okres adaptacyjny. 

Masaż Shantala jest lustrem, w którym odbija się nie tylko rozwój niemowlęcia, ale i rodzicielstwa. 

Żeby się w nim przejrzeć, trzeba się zatrzymać. Możemy wtedy w nim zobaczyć to, co przekazujemy dziecku, także nasze lęki i niepewności. Jeśli się dobrze przyjrzymy, dostrzeżemy kim jesteśmy, co jest w nas dobrego, jakie mamy trudne cechy, i uczyć się je kochać, nie znaczy nie starać się ich zmieniać ;)

To zaproszenie do świadomego doświadczania rodzicielstwa, zbieżnego z rodzicielstwem bliskości.  Forma tego dotyku ewoluuje wraz z całą rodziną. 

Jak wykonać masaż Shantala?

Zaplanować czas na wyjątkowe spotkanie. Zadbać najpierw o siebie, zatrzymać myśli, być tu i teraz, zwolnić tempo własnego ruchu, rozmawiać z dzieckiem, niekoniecznie werbalnie, rozebrać malucha albo i nie… Warto go o to zapytać.  Przekazywać dłonią to, co chce się niemowlęciu powiedzieć o sobie i jednocześnie odczytywać informacje płynące z jego ciała. Tylko tyle i aż tyle. 

Jak nauczyć się masażu?

Jeśli chcemy tylko wymasować dziecko, możemy znaleźć instrukcję masażu Shatnala na YouTube. Lepiej jednak zostawmy to fizjoterapeucie. Jeśli jednak zależy nam na nawiązaniu przez dotyk więzi z dzieckiem, skorzystajmy z pomocy instruktora. Masaż to język komunikacji, którego nie da się nauczyć z filmików. Tak jak mamy różne zdolności do nauki języków, tak i mamy różny potencjał do budowania relacji przez dotyk. Poznanie gramatyki nie gwarantuje jeszcze gotowości do tego, aby swobodnie mówić.

Dlatego na warsztatach skupiamy się na tym, aby wyjaśnić rolę świadomego dotyku, jego wymiar społeczny i emocjonalny. Rodzice uczą się podstawowych ruchów na ciele dziecka, które są proste do zapamiętania i nie wymagają szczególnego skupienia na technice. Znacznie więcej uwagi poświęcamy budowaniu w rodzicu poczucia kompetencji, wzbudzamy potrzebę rozwoju samoświadomości i samoregulacji, oraz sposobów empatycznej komunikacji. Czasem niektóre niemowlęta potrzebują niestandardowych rozwiązań w kwestiach pielęgnacji oraz masażu i wtedy instruktor może przedstawić dostępne rozwiązania.

Czy na warsztaty można przyjść z noworodkiem? Od jakiego wieku zalecany jest masaż Shantala niemowląt?

Masaż Shantala jest odpowiedni dla dzieci od 6. tygodnia życia, a więc wkrótce po zakończeniu okresu noworodkowego. To czas, kiedy mama i dziecko oswajają się z nową sytuacją. Zakończenie połogu u mamy oraz pojawienie się świadomego uśmiechu u dziecka, są wyznacznikami gotowości na to, co nowe. 

A czy masaż Shantala jest też odpowiedni dla starszych dzieci?

Tak, jest odpowiedni dla każdego, bo każdy potrzebuje bliskości fizycznej, dotyku.

Im bardziej czujemy swoje ciało, tym mniej boimy się tego, co z zewnątrz. I nie ważne przy tym, ile mamy lat.

Noworodek z niskim poczuciem bezpieczeństwa będzie dłużej podlegał odruchom, które nie sprzyjają jego rozwojowi, tylko zapewniają przetrwanie. Niedosyt bezpieczeństwa u starszych dzieci i dorosłych może objawiać się zaburzeniami koncentracji uwagi, nadwrażliwością zmysłową, a także trudnościami w relacjach z innymi.

Masaż Shantala, rozumiany jako uważny, ustrukturyzowany dotyk wykonywany z intencją tworzenia bezpiecznej relacji, jest dla wszystkich i wspaniale by było, gdyby był doświadczeniem każdego człowieka.

Może zainteresować Cię również: 6 pytań do fizjoterapeuty – asymetria niemowląt


Dla niemowląt i dzieci
Reklama