Наслідки дефіциту йоду

Неправильно збалансоване харчування може призвести до дефіциту йоду в організмі. У світі приблизно 2 мільярди людей страждають від дефіциту йоду . Найбільший дефіцит йоду спостерігається у високогірних районах, віддалених від узбережжя. Найпоширенішими наслідками дефіциту йоду є збільшення щитовидної залози, гіпотиреоз, когнітивні розлади, розлади психічного та соматичного розвитку дітей.

На жаль, недостатнє надходження йоду в раціон вагітної жінки також може призвести до перинатальних ускладнень.

Джерела йоду – не тільки в їжі

Ми можемо забезпечити йод з їжею, але не тільки. Ми також поглинаємо його з повітря, особливо поряд з солоними  водоймами, через шкіру та дихальну систему. Саме в морях і океанах його найбільше. Тоді звідки йод береться в їжі?

źródła jodu nie tylko w diecie dziecka

Йодиди із солоних водойм потрапляють в атмосферу, а потім з опадами потрапляють у ґрунт. Отже, їх черпають рослини, які за харчовим ланцюгом є їжею для тварин і людини, а разом з тим і джерелом мінеральних речовин, у тому числі йоду. Продукти з високим вмістом йоду в 100 г:

  • йодована кухонна сіль,
  • Морська риба: тріска, минтай, скумбрія, сардина в томатах, тунець в олії,
  • морепродукти,
  • морські водорості,
  • сир,
  • Рослини, що ростуть на грунтах з високим вмістом йоду.

Харчова промисловість розглядає інші продукти, крім солі, які можуть бути йодовані, що призведе до збільшення надходження  цього інгредієнта. На ринку вже є мінеральні води з йодом, також розглядають молоко для збагачення йодом.

Потреба в йоді

Згідно зі Стандартами Інституту харчування та харчування 2020 року, добова норма йоду повинна становити:

  • 110 мкг – для дітей 0-6 міс
  • 130 мкг – для дітей 7-11 міс
  • 90 мкг – дітям 1-6 років
  • 100 мкг – дітям 7-9 років
  • 120 мкг – дітям 10-12 років
  • 150 мкг – дітям 13-18 років і дорослі.

Обов’язкове йодування кухонної солі, яке називається йодною профілактикою, запроваджене в Польщі в 1997 році, безумовно, сприяло покращенню надходження йоду в раціон. Крім того, обов’язковим є йодування дитячих сумішей і суплементація  вагітних і годуючих жінок, у яких добова потреба в йоді підвищується до 220 мкг і 290 мкг відповідно.

Слід пам’ятати, що йод у солі нестабільний і залежно від того, як вона зберігається, ми можемо спостерігати його втрати. Інший аспект полягає в тому, що дієтична сіль повинна бути обмежена (до 5 грамів або однієї чайної ложки на день), тому сіль не слід вважати єдиним джерелом йоду у вашому раціоні. Щоб забезпечити 150 мкг йоду, рекомендовані дітям старшого віку та дорослим, потрібно споживати 6,5 г йодованої солі, що перевищує 5 грамів, рекомендованих Всесвітньою організацією охорони здоров’я .

sól kuchenna jodowana

Як перевірити рівень йоду в організмі?

Найнадійнішим тестом, що відображає запас йоду, є аналіз 24-годинної сечі. Оскільки 90% прийнятого йоду виводиться нирками, цей метод вважається найнадійнішим.

Йод при небезпеці радіації

У зв’язку з вторгненням Росії в Україну, а отже й ймовірністю радіаційного зараження, багато людей розглядають можливість постачання препаратів, що містять йод. Згадуючи про загрозу аварії на Чорнобильській АЕС 1986 року, поляки хочуть діяти самостійно. Це правильно? Чи безпечно приймати препарати йоду без консультації лікаря? Ні!

Розчин Люголя і йод

Розчин Люголя і йод – обидва розчини, перший водний, а другий спиртовий. У них різні пропорції йоду і йодистого калію, але вони служать одній меті – дезінфекції ран, дезінфекції шкіри, полоскання горла. Після аварії на Чорнобильській АЕС було вирішено давати населенню рідину Люголя, щоб контрольовано наситити організми стабільним йодом, щоб його радіоактивний варіант з атмосфери не почав впливати на клітини людини. Рішення про введення розчину Люголя понад 18,5 мільйонам поляків було прийнято не на основі знань про масштаби зараження, його дозування залежало від віку. З одного боку, введення розчину Люголя в ті часи мало захистити від захворювань щитовидної залози (але його почали вводити занадто пізно), з іншого боку, було доведено, що високі дози йоду можуть сприяти розвитку цих захворювань – за рахунок збільшення антитіл проти щитовидної залози, відповідальних за (так поширену останнього часу) хворобу Хашимото.

Йод для дитини і радіаційна небезпека

Вважається, що діти та підлітки віком до 16 років можуть отримати найбільшу користь від йодної профілактики, оскільки ця група найбільш схильна до розвитку раку щитовидної залози в разі забруднення. Якщо радіаційна небезпека буде підтверджена, їхнє здоров’я має бути убезпечене. З віком ризик розвитку захворювання знижується. Людям старше 40 років (за винятком парамедиків і екстрених служб), введення йоду не рекомендується. Ризик розвитку раку в цій групі значно нижчий, а можливі побічні ефекти переважують користь.

У Польщі зареєстрований один препарат з йодистим калієм, який показаний до використання у разі ядерних катастроф або пошкодження ядерних реакторів, щоб запобігти поглинанню радіоактивного йоду щитовидною залозою. Щоб полегшити дозування для різних вікових груп, таблетки розділені на чотири частини. Можливість розчинити їх у воді полегшує прийом таблетки найменшим.

Таблетки йодиду калію були роздані більшості шкіл у Польщі в рамках стандартної процедури. Багато батьків цим стурбовані. Слід, однак, зазначити, що без попередньої згоди законних опікунів йодид калію не можна давати неповнолітнім учням.

Порядок відпуску таблеток йодиду калію оцінюється добре, оскільки правильна підготовка та правильна організація роздачі препарату може мати вирішальне значення. Йодид калію слід вводити якнайшвидше після повідомлення про забруднення та можливий ризик у зоні. Служби гарантують, що у разі загрози йодистого калію вистачить для всіх громадян.

Підсумування

Труднощі з відокремленням правдивих новин від фейкових в епоху широкого доступу до інформації не допомагають сформувати думку щодо введення йоду дітям. Слід підкреслити, що в даний час немає показань для профілактичного застосування йоду через побоювання радіаційної небезпеки. Слід дотримуватися рекомендацій лікарів і при цьому не приймати йод (у будь-якій формі) самостійно. Важливо пам’ятати, що йод впливає на розвиток і функціонування мозку і правильну роботу нервової системи наших дітей, тому слід подбати про його правильне надходження з раціону.


Lazarus JH. The importance of iodine in public health. Environ Geochem Health. 2015;37:605–618.

www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/salt-reduction