Що таке антибіотики як клас ліків і коли їх використовують?

Антибіотики — це група препаратів, отриманих із природних джерел (наприклад, плісняви), а також в основному штучно синтезованих із бактерицидною (наприклад, бета-лактами та аміноглікозиди) або бактеріостатичною (наприклад, тетрацикліни та макроліди) дією. На практиці це означає, що вони можуть знищувати бактерії, напр. шляхом руйнування їх клітинних стінок і пригнічення клітинних процесів, необхідних для виживання бактерій, а також шляхом пригнічення їх розмноження (це саме бактеріостатичний ефект).

Як ми вже згадували, антибіотики діють тільки проти бактерій, тому при вірусних інфекціях вони марні, а їх застосування без показань і консультації з лікарем може мати багато негативних наслідків.

Більшість інфекцій, виявлених поза лікарнею (включаючириніт, вірусний фарингіт), є вірусними. Тому так важлива консультація лікаря при початку застосування антибіотика.

Коли лікар призначить антибіотик? Серед іншого, при таких захворюваннях як: гострий бактеріальний середній отит, стрептококовий фарингіт і тонзиліт (ангіна), пневмонія, цистит та інші.

Дізнайтеся більше: Коклюш є найбільшою загрозою для немовлят, які інфікуються від… дорослих

Чи абсолютно безпечно застосування антибіотиків?

Антибіотики, як і всі ліки, можуть викликати побічні ефекти. Ступінь цих ефектів подібна у дітей і дорослих. Крім того, ліки для дітей можуть бути у формі суспензій і сиропів – з підсилювачами смаку і кольору, які можуть бути причиною виникнення алергічних реакцій. До легких побічних ефектів також відносяться: діарея, шкірний висип, нудота, блювота. Однак важкі включають, серед іншого: анафілактичний шок, високу температуру, біль у суглобах і сильну діарею після прийому антибіотиків.

Слід пам’ятати, що деякі антибіотики, які проникають у грудне молоко і потрапляють в організм дитини, також можуть викликати побічні ефекти. Це надзвичайно важлива інформація для матері, яка годує дитину, щоб переконатися, що вона може приймати даний антибіотик!

Чим небезпечне невиправдане застосування антибіотиків та зловживання ними?

leki, antybiotyki, tabletki

Насправді існує кілька небезпек. По-перше, використовуючи антибіотик самостійно або в невиправданому випадку, ми можемо без потреби піддати свою дитину побічним ефектам. Одним із них є знищення нашої природної фізіологічної флори. На жаль, підраховано, що від 30% до 50% антибіотиків призначаються неправильно – від невиправданих показань до неправильної тривалості антибіотикотерапії.

По-друге, надмірне вживання антибіотиків викликає появу стійкості до певних видів (штамів) бактерій. Що таке резистентність? Це спосіб, у який бактерії створюють шляхи, через які певний антибіотик стає неефективним проти них і бактерії стають життєздатними. Ці зміни відбуваються в генетичному матеріалі бактерій і є постійними.

Важливо також не скорочувати самовільно антибіотикотерапію без консультації з лікарем, незважаючи на швидке клінічне покращення (у випадку бактерицидних антибіотиків воно може наступити протягом доби) – це також спричиняє стійкість бактерій до антибіотика, і ефектом може бути неефективність застосування даного антибіотика при подальшій терапії.

Що таке пробіотики і коли ми їх використовуємо?

Пробіотики – це живі мікроорганізми, які при введенні в належних кількостях благотворно впливають на організм. Ці мікроорганізми відновлюють баланс кишкової флори, який може бути порушений, напр. під час прийому антибіотика.

Діарея, пов’язана з антибіотикотерапією, є одним із поширених побічних ефектів, її можна виявити як в амбулаторних, так і в стаціонарних умовах у майже 1/3 пацієнтів, які застосовують антибіотики.

Відповідно до поточних рекомендацій наукових товариств, як у дорослих, так і у дітей, для запобігання діареї, пов’язаної із застосуванням антибіотиків, виправдано використання пробіотиків із задокументованою ефективністю.

Пам’ятайте, що якщо ми обираємо хороший пробіотик (препарат), антибіотик, призначений незабаром після введення пробіотика з живими мікроорганізмами, може знищити їх. Тому між введенням обох препаратів слід витримувати інтервал у декілька годин.

podawanie dziecku syropu

Як правильно приймати антибіотик?

Ваш лікар повинен пояснити, як приймати антибіотик, коли ви його призначите. Однак, якщо у нас є сумніви або ми щось упустили, варто розвіяти їх, запитавши фармацевта та прочитавши інструкцію.

Ми завжди запиваємо ліки водою! Антибіотики не можна запивати соком, молоком, кефіром, кавою, чаєм і напоями.

Необхідно розглянути, як слід приймати рекомендований антибіотик у зв’язку з їжею та іншими ліками. Деякі з них не можна поєднувати з їжею або іншими ліками. Якщо, наприклад, не рекомендується приймати препарат під час їжі, то це виправдано – наприклад, у випадку з тетрациклінами споживання їх з молочними продуктами знижує всмоктування препарату з шлунково-кишкового тракту.

Антибіотик дають дитині у відносно постійний час через рівні проміжки часу (залежно від типу препарату та рекомендацій лікаря, наприклад, кожні 8 або 12 годин. Це передбачає необхідність підтримувати постійну концентрацію препарату в тканинах щоб терапія була ефективною.

Що ще варто пам’ятати, даючи антибіотик дитині?

Пам’ятайте, що ми не ділимо таблетки з оболонкою (драже) і капсули (зазначу, що супозиторії ми також не ділимо!) Ми можемо ділити лише звичайні таблетки, які зазвичай мають заздалегідь зроблені риски для полегшення поділу.

Якщо трапилося, що дитина вирве введений антибіотик, наступну дозу не можна вводити, якщо це був сироп і після введення пройшло більше 10 хвилин, у разі суспензії – більше 15 хвилин. При прийомі препарату в таблетованій формі ситуація ускладнюється, оскільки різні таблетки розсмоктуються в різний час, у випадку, коли дитина вирве таблетку, слід проконсультуватися з педіатром.

Не забувайте перевіряти термін придатності кожен раз, коли починаєте використовувати ліки.

Вас також може зацікавити: 6 питань для дитячого дієтолога – прикорм для дітей


Calhoun Chara – Antibiotics, 2021.

Szajewska H.: Probiotyki – aktualny stan wiedzy i zalecenia dla praktyki klinicznej. Med. Prakt., 2017;

 www.antybiotyki.edu.pl