Denicit

To lek bez recepty wskazany w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić. Celem stosowania leku DENICIT jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę. Zawiera cytyzynę, która zwiększa ok. 3-krotnie szansę na rzucenie palenia¹.

¹Hajek P et al.: Efficay of cytisine in helping smokers quit;systematic review and meta-analysis. Thorax, 2013

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Denicit, 1,5 mg, tabletki powlekane. SUBSTANCJA CZYNNA: Jedna tabletka powlekana zawiera 1,5 mg cytyzyny (Cytisinum). POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: Tabletka powlekana. Okrągła, obustronnie wypukła, brązowa tabletka powlekana o średnicy 6,1 mm. WSKAZANIA DO STOSOWANIA: Produkt leczniczy Denicit jest wskazany w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić. Celem stosowania produktu leczniczego Denicit jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.1 PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU: Solinea Sp. z o.o. Sp. K.; Elizówka 65, 21-003 Ciecierzyn; Tel. 81 463 48 82; Faks 81 463 48 86; e-mail info@solinea.pl. 1Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego Denicit, 1,5 mg, tabletki powlekane.
reklama

Jak palenie papierosów wpływa na płodność wśród kobiet?

W dymie papierosowym odkryto około 4000 szkodliwych substancji, z których część bardzo mocno ingeruje w układ hormonalny kobiety i znacząco obniża jej płodność. Współcześnie niepłodność stanowi ogromny problem społeczny, który nasila się z roku na rok. WHO uznaje, że niepłodność występuje wtedy, kiedy para przez 12 miesięcy regularnego współżycia i braku antykoncepcji nie zachodzi w ciążę. Badania naukowe wskazują, że czynnik męski i kobiecy, utrudniający poczęcie, występuje w podobnym stopniu.

Palenie tytoniu uznaje się za zachowanie, które obniża płodność.

Kobiety palące zmagają się z zaburzeniami procesów hormonalnych, gdyż substancje zawarte w dymie tytoniowym wpływają na funkcjonowanie osi podwzgórze–przysadka-jajnik, ale również na tarczycę czy nadnercze. U palaczek oznacza się wyższy poziom hormonu folikulotropowego, czyli FSH, co wpływa np. na nieprawidłowy rozwój pęcherzyków jajnikowych. Jajniki nie pracują prawidłowo, wydzielanie estrogenu i progesteronu jest zaburzone w porównaniu do kobiet niepalących. W płynie pęcherzykowym kobiet uzależnionych od nikotyny oznaczono zawartość substancji, który występują w dymie papierosowym, tj. kadm, kotynina, a także węglowodory aromatyczne. Dym papierosowy, poprzez wpływ na jajniki sprawia, że rezerwa jajnikowa jest mniejsza, co zmniejsza szansę na zajście w ciążę.

Palaczki mają zaburzenia menstruacji, cykle bezowulacyjne, odnotowuje się wcześniejszą menopauzę. Nikotynizm zwiększa ryzyko powstawania raka piersi i raka macicy, a jednoczesne palenie papierosów i zażywanie doustnej antykoncepcji bardzo podnosi ryzyko zwiększenia choroby zakrzepowo-zatorowej.

Dowiedz się więcej: Skutki palenia w ciąży (biernego i aktywnego)

starania o dziecko

Jak palenie tytoniu wpływa na płodność mężczyzn?

Palenie tytoniu nie jest obojętne także dla męskiej płodności. Jądra nie pracują prawidłowo, a spermatogeneza, czyli proces tworzenia plemników, nie zachodzi tak, jak przebiega to u mężczyzn niepalących. Substancje zawarte w dymie tytoniowym obniżają jakość nasienia, co przekłada się na mniejszą  liczbę plemników, zaburza ich ruchliwość oraz zwiększa liczbę plemników o nieprawidłowej morfologii. Substancje przenikające do męskiego organizmu z powodu palenia papierosów uszkadzają DNA plemników. Dodatkowo w spermie zwiększa się liczba leukocytów. Nikotynizm sprawia, że występują zaburzenia w wydzielaniu testosteronu i problemy z erekcją. Jednak  aktywne palenie papierosów wpływa nie tylko na płodność. Mężczyźni urodzeni przez kobiety, które paliły w czasie ciąży, mają mniejsze jądra, a ilość plemników w ich nasieniu jest od 20 do 48% mniejsza niż w przypadku mężczyzn, których matki były niepalące.

Czy bierne palenie wpływa na zdolności rozrodcze? 

Naukowcy, badając dym papierosowy, uznali, że w czasie palenia występuje strumień główny, czyli dym wydychany przez palacza i strumień boczny, będący produktem wypalania się tytoniu i papierowej osłonki. To właśnie strumień boczny zawiera większe stężenie związków toksycznych i jest wdychany przez osoby, które przebywają w towarzystwie osób palących. To oznacza, że dym papierosowy, jakim oddychają osoby niepalące, ma negatywny wpływ na ich organizm, a na pewno obniża ich płodność.


starannie dobrany zestaw składników odżywczych dla kobiet - kwasu foliowego, witaminy D oraz inozytolu
przyczyniających się do regulacji aktywności hormonalnej i łagodzą objawy związane z insulinoopornością
regulują aktywno​ść hormonalną w przypadku kobiet starających się o dziecko
inozytol obniża poziom insuliny we krwi
uzupełniają dietę w witaminy i antyoksydanty
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Jak nikotynizm matki wpływa na przebieg ciąży?

Nawet 30% kobiet ciężarnych przyznaje się do palenia papierosów w ciąży. Część z nich nie zamierza zrezygnować z nałogu, gdyż twierdzą, że to za duży szok dla dziecka. Jednak badania naukowe jednoznacznie wskazują, że palenie papierosów ma bardzo zły wpływ na rozwój ciąży. Sam proces zapłodnienia jest utrudniony, gdyż palenie powoduje zaburzenia wzrostu oraz dojrzewania pęcherzyków jajnikowych. Substancje zawarte w dymie tytoniowym sprawiają, że mogą występować nieprawidłowości w strukturze i funkcjonowaniu jajowodów. Istnieje większe ryzyko ciąży ektopowej, jeśli kobieta jest paląca. Ciąża, w czasie której przyszła matka pali papierosy, traktowana jest jako ciąża wysokiego ryzyka. Dwukrotnie większe jest ryzyko poronienia i powikłań w czasie ciąży i porodu. Ciąża palaczki zwykle trwa krócej niż kobiety niepalącej, częściej kończy się przed ukończeniem 35. tygodnia ciąży.

Nikotyna wpływa negatywnie na łożysko, już na wczesnym etapie ciąży zdarzają się zwapnienia i przesłanki wskazujące na jego starzenie się. To wszystko zwiększa niewydolność łożyska, co w konsekwencji przekłada się na stan płodu i noworodka.

zdjęcia usg prenatalne

Jak palenie papierosów przez ciężarną wpływa na rozwój płodu?

Palenie papierosów przez kobietę ciężarną sprawia, że dziecko może rozwijać się nieprawidłowo. Toksyczne substancje zawarte w dymie tytoniowym sprawiają, że zwiększa się ryzyko powstawania wad wrodzonych u płodu. U dzieci kobiet palących w czasie ciąży częściej stwierdza się ubytek przegrody międzykomorowej, wodogłowie czy zniekształcenia stóp. Palenie istotnie zwiększa ryzyko powstawania chorób i wad układu sercowo-naczyniowego u dzieci. Dym papierosowy, poprzez wpływ na łożysko, powoduje zmniejszenie dostaw tlenu czy glukozy dla płodu. To skutkuje hipotrofią, czyli mniejszą wagą płodu niż wskazuje na to aktualny tydzień ciąży. Pociechy matek palących są narażone na powikłania wcześniacze, gdyż nikotynizm to czynnik, który wpływa na skrócenie czasu trwania ciąży. Dodatkowo odnotowuje się większe ryzyko przedwczesnego oddzielenia się łożyska, czy przedwczesnego odpłynięcia płynu owodniowego. Dzieci, które w czasie ciąży były narażone na dym tytoniowy, manifestują zaburzenia funkcji poznawczych, problemy w zachowaniu, a także zaburzenia emocjonalne w późniejszym życiu. Są także bardziej narażone na uzależnienia.

Czy odstawienie nikotyny przez ciężarną jest szkodliwe dla płodu?

Częstą wymówką palących ciężarnych jest to, że nie mogą odstawić papierosów, gdyż dziecko jest przyzwyczajone do palenia, a rezygnacją z nałogu mogą zrobić mu krzywdę. Biorąc pod uwagę, jakie powikłania ciąży, porodu, a także nieprawidłowości rozwoju dziecka w okresie prenatalnym i po urodzeniu są spowodowane dymem papierosowym, można śmiało stwierdzić, że to nieprawda. Odstawienie papierosów na każdym etapie ciąży daje dziecku szansę na prawidłowy rozwój. Zespół abstynencyjny po porodzie to szereg nieprawidłowych zachowań, które często muszą być niwelowane lekami. Gdy maluch jest w łonie mamy, można przypuszczać, że zespół abstynencyjny przebiega łagodniej. Badania naukowe dowodzą, że łożysko już po czterech tygodniach od odstawienia palenia regeneruje się w bardzo dużym stopniu. Każdy dzień bez papierosów to możliwość na uniknięcie powikłań w rozwoju płodu, zmniejszenie śmiertelności dzieci i zapadalności na choroby układu oddechowego.

Rzucenie palenia przez ciężarną to najlepsze, co przyszła matka może zrobić dla swojego dziecka.

Może zainteresować Cię również: Dieta dla starających się o dziecko – zasady i wskazówki


Dla Ciebie i Twojego dziecka
Reklama