Światowy Dzień Karmienia Piersią

Karmienie dziecka piersią jest tak ważne dla jego rozwoju, że aż doczekało się własnego święta. 1 sierpnia ustanowiono Światowym Dniem Karmienia Piersią. Właśnie tego dnia, w 1990 roku we Włoszech została podpisana Deklaracja Innocenti, która promuje i wspiera ten sposób karmienia niemowląt. Od tamtej pory z inicjatywy UNICEF każdy pierwszy tydzień sierpnia uznawany jest za międzynarodowy tydzień  karmienia piersią, a celem tej akcji jest zachęcanie kobiet do podawania dzieciom ich naturalnego pokarmu w celu zapewnienia im optymalnego rozwoju.


krople zawierające enzym laktazę, który poprawia trawienie laktozy, zwłaszcza u niemowląt
dwa rodzaje laktazy - szersze zastosowanie już od pierwszych dni życia
można stosować zarówno podczas karmienia piersią, jak i mlekiem modyfikowanym
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Produkcja pokarmu zaczyna się już w drugim trymestrze ciąży

Organizm kobiety przez znaczną część ciąży przygotowuje się do produkcji mleka. Jednak sygnałem, by wytwarzanie pokarmu rozpoczęło się na dobre, jest moment, w którym łożysko oddziela się od ściany macicy – bez względu na to, czy poród odbywa się naturalnie, czy poprzez cesarskie cięcie.

Skład mleka nieustannie się zmienia

Skład wytwarzanego przez organizm matki nieustannie się zmienia po to, by jak najlepiej sprostać potrzebom dziecka. Mleko wcześniacze zawiera więcej białka i niektórych składników mineralnych, a także ma większą wartość kaloryczną niż mleko dla dziecka urodzonego w terminie. Mleko wieczorne i nocne jest tłustsze i bardziej kaloryczne od porannego, a podczas upalnych temperatur pokarm może stawać się mniej treściwy, aby jak najlepiej nawodnić mały organizm. Niesamowite, prawda? To jednak nie koniec zadziwiających właściwości kobiecego mleka

Niewiarygodne karmienie w tandemie

Mamy, które krótko po urodzeniu pierwszego dziecka zaszły w kolejną ciążę, mogą obawiać się karmienia obu maluchów jednocześnie. Okazuje się to jednak prostsze, niż mogłoby się wydawać! W kobiecych sutkach znajdują się bowiem receptory, które w kontakcie ze śliną dziecka, są w stanie rozpoznać jej skład i odpowiedzieć produkcją mleka idealnie odpowiadającego jego potrzebom!

Karmienie piersią to niemały wysiłek

Kobiety karmiące piersią spalają w ciągu dnia około 500 kcal więcej niż te, które zdecydowały się na podawanie dziecku mleka modyfikowanego. Właśnie dlatego mamy karmiące piersią statystycznie szybciej pozbywają się pozostałych po ciąży nadprogramowych kilogramów. Pamiętaj jednak, że to nie czas na restrykcyjne diety redukcyjne i zadbaj o to, by jeść tyle, ile potrzebuje Twój organizm.

Karmienie piersią jest zdrowe nie tylko dla dziecka

Karmienie piersią wpływa dobroczynnie nie tylko na dziecko, lecz także na mamę! Kobiety, które zdecydowały się na ten sposób karmienia swojej pociechy, łagodniej przechodzą połóg, mają mniejsze szanse na zachorowanie na raka piersi i raka jajników w przyszłości, a także mniejsze ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.

Niestety nie zawsze wszystko wygląda tak kolorowo. Stres, zaburzenia hormonalne, a także szereg innych problemów zdrowotnych sprawiają, że dla wielu mam karmienie piersią jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Pamiętaj, że wśród praw przysługujących świeżo upieczonym mamom znajduje się prawo do bezpłatnego poradnictwa laktacyjnego. Jeżeli tylko czujesz, że masz taką potrzebę, nie wahaj się korzystać z pomocy!