Silaurum
SILAURUM - SILIKONOWE PLASTRY NA BLIZNY PO CC
silikonowe plastry na blizny po cesarskim cięciu
rozjaśniają i wygładzają bliznę po cesarskim cięciu, zmniejszając jej widoczność
skuteczne zarówno przy świeżych, jak i już istniejących bliznach
komfortowe, dyskretne i łatwe w użyciu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Silaurum plastry. ZASTOSOWANIE: Wspomaganie leczenia blizn różnego pochodzenia: pooperacyjnych, pooparzeniowych, pourazowych itp., wygładzanie i rozjaśnianie blizn nowo powstałych oraz już istniejących, zmniejszanie widoczności blizn, wspomaganie prawidłowego bliznowacenia zmian skórnych. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

Cięcie cesarskie – drobny zabieg czy operacja?

W Polsce cięcie cesarskie postrzegane jest jako niewielki zabieg medyczny, a nie duża operacja, niosąca ryzyko powikłań. Jednak warto wiedzieć, że przygotowanie do porodu operacyjnego wygląda bardzo podobnie, jak do każdej innej, zaplanowanej operacji drogą brzuszną.

Cesarskie cięcie – wskazania

Cięcie cesarskie może być wykonywane planowo lub w trybie nagłym. 

Jeśli cięcie jest planowe, pacjentka zgłasza się w wyznaczony przez lekarza dzień do szpitala, ze skierowaniem na poród drogą operacyjną. Wskazania do cięcia planowanego to wszelkie sytuacje, kiedy poród naturalny jest niemożliwy i niebezpieczny. Takie przesłanki występują jeszcze na etapie ciąży, a moment porodu ustala się indywidualnie, biorąc pod uwagę stan zdrowia ciężarnej i jej dziecka. 

Wskazania to np. ciąża bliźniacza lub trojacza, nieprawidłowe umiejscowienie łożyska w macicy czy miednicowe położenie płodu. Inną grupą wskazań na planowany poród chirurgiczny są choroby matki i dziecka, uniemożliwiające poród drogami natury. 

Wskazania do wykonania cięcia cesarskiego w trybie nagłym dzielą się na śródporodowe oraz wynikające ze stanu zdrowia matki i/lub dziecka. 

Nagłe wskazanie śródporodowe oznacza, że poród rozpoczął się naturalnie lub został indukowany, ale w jego trakcie sytuacja zaczęła zagrażać życiu i/lub zdrowiu matki i/lub dziecka.

Pilne wskazanie do cięcia cesarskiego z powodu stanu zdrowia ciężarnej i płodu to sytuacja, kiedy nagle w ciąży dzieje się coś, co nie pozwala dłużej jej kontynuować i należy natychmiast ją przerwać. Takim wskazaniem jest np. rzucawka.  

Przygotowanie do planowego cięcia cesarskiego

Jeśli poród ma się odbyć w wyznaczony dzień, kobieta ma czas, aby odpowiednio się do niego przygotować.


Dla niemowląt i dzieci
Reklama

Przygotowanie do cięcia cesarskiego – o czym pamiętać będąc w domu?

Planowe cięcie cesarskie oznacza, że kobieta na ostatniej wizycie ginekologicznej w ciąży, otrzymuje skierowanie do szpitala celem przeprowadzenia porodu w najbliższym czasie. Skierowanie zwykle wystawiane jest z konkretną datą i to od szpitala zależy, czy pacjentka zgłasza się już dzień wcześniej, czy dopiero w wyznaczony dzień porodu. Lekarz datę cięcia ustala indywidualnie. Niezbyt często idealnie pokrywa się ona z terminem porodu (niezależnie, czy obliczonego od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki, czy z terminu zgodnego z badaniem USG), ale jeśli sytuacja położnicza na to pozwala, zwykle dąży się do tego, aby ciąża była donoszona.

W pierwszej kolejności warto spojrzeć na stronę internetową szpitala, gdzie często jest umieszczona lista wyprawkowa. Dzięki niej przyszła mama będzie wiedziała, co powinna spakować w torbę, którą zabierze ze sobą do szpitala dla siebie i maluszka.

Najważniejszą pozycją na liście wyprawkowej są dokumenty: karta ciąży, ostatnie badania laboratoryjne, czyli morfologia, badanie moczu, GBS, ale również grupa krwi (koniecznie oryginalny wynik). Do tego nie można zapomnieć o dowodzie osobistym.

Wraz ze swoją położną rodzinną, jeszcze na etapie ciąży, można stworzyć plan porodu, który również jest ważnym dokumentem w szpitalu. Wygląda on zupełnie inaczej niż plan przed porodem naturalnym, ale można zawrzeć tam informacje o karmieniu piersią czy kangurowaniu. Jeśli przyszła mama nie ma w chwili przyjęcia do szpitala planu porodu, na izbie przyjęć lub oddziale porodowym są przykładowe plany porodu do uzupełnienia przez ciężarne.

Przygotowanie organizmu do operacji zwykle rozpoczyna się jeszcze w domu.

Przed planowym cięciem kobieta musi być co najmniej 6 godzin na czczo, czyli bez jedzenia i picia. Nie można również żuć gumy. Do szpitala stawia się bez makijażu i najlepiej bez lakieru na paznokciach. Biżuteria również powinna zostać w domu.

Posiadanie manicure hybrydowego w czasie cięcia cesarskiego może zafałszować wynik saturacji, który jest bardzo ważny w czasie monitorowania stanu matki. Saturacja oznacza poziom wysycenie krwi tlenem. Zespołowi anestezjologicznemu zależy na zapewnieniu kobiecie jak najlepszej opieki, dlatego warto ściągnąć lakier, chociaż z jednego paznokcia, aby zapewnić sobie i dziecku maksymalne bezpieczeństwo.

Kobieta może ogolić w domu pole operacyjne, czyli wzgórek łonowy i linię bikini. Nie ma konieczności golenia krocza, szczególnie jeśli ciężarna nie robi tego na co dzień. Gdy z powodu dużego brzucha to trudne do wykonania zadanie, na oddziale położna bez problemu przygotuje pacjentkę do operacji.

W zależności od szpitala, przed cięciem cesarskim wykonywana jest lewatywa. Kwestię wypróżnienia można samodzielnie rozwiązać w domowym zaciszu, poprzez zastosowanie czopków lub płynu ze specjalnym dozownikiem, przeznaczonego do wykonywania lewatywy.

Na kilka dni przed porodem warto zapytać o możliwość towarzyszenia na sali operacyjnej bliskiej osoby, gdyż coraz więcej porodówek zgadza się na takie rozwiązania.

Przygotowanie do porodu przez cięcie cesarskie w szpitalu

Pacjentka, która ma mieć wykonane planowe cięcie cesarskie, wraz ze skierowaniem udaje się na ginekologiczno-położniczą izbę przyjęć. Tam zostaje z nią przeprowadzony wywiad, dostaje na ręce opaskę identyfikacyjną oraz ma wykonane badanie KTG, czyli zapis czynności skurczowej i czynności serca płodu.

Po przyjęciu na izbie ginekologiczno-położniczej pacjentka zostaje zaprowadzona na blok porodowy, gdzie znajdują się kobiety rodzące naturalnie i sala cięć cesarskich. Położne z porodówki przejmują opiekę nad pacjentką, a w zależności od założonej na izbie przyjęć dokumentacji, mogą zebrać swój wywiad, dotyczący aktualnego stanu zdrowia i historii położniczej. Przy przyjęciu pacjentki położne z bloku porodowego muszą wysłuchać tętna płodu za pomocą detektora.

Zaraz po przyjęciu i rozmowie z pacjentką, kobieta ma zakładane wkłucie dożylne, czyli wenflon, i podawaną premedykację w postaci m.in. antybiotyku. To także moment na ogolenie miejsca nacięcia, jeśli rodząca nie mogła samodzielnie wykonać tego w domu, oraz założenie cewnika.

Personel sali porodowej chętnie wykona zdjęcia w momencie, kiedy mama po raz pierwszy poznaje swojego maluszka – fotografia pierwszego przytulenia dziecka do twarzy mamy, jest bezcenną pamiątką dla wielu. Można o to zapytać zaraz po przyjściu na oddział porodowy. Położne z pewnością przekażą taką informację na bloku operacyjnym.

Gdy pacjentka jest gotowa do operacji, zostaje przeniesiona na salę cięć. 

Przed cięciem cesarskim należy nastawić się psychicznie, że jest to rodzaj porodu, który przed urodzeniem dziecka nie przynosi wielu niedogodności, ale połóg często bywa trudniejszy niż po porodzie siłami natury.

Część z ciężarnych decyduje się na bankowanie krwi pępowinowej. W tym przypadku należy zestaw do pobrania krwi zabrać ze sobą na izbę przyjęć, a później na salę cięć cesarskich.

Przygotowanie do porodu ze wskazań nagłych

Czasami na sali porodów naturalnych okazuje się, że coś idzie nie tak: zanika tętno dziecko, poród się przedłuża czy mama zaczyna się źle czuć, i należy bezzwłocznie wykonać cięcie cesarskie.

Przygotowania do cięcia cesarskiego wykonanego w trybie pilnym są zwykle bardzo szybkie. Polegają na założeniu wkłucia dożylnego, podaniu niezbędnych leków, założeniu cewnika i odtransportowaniu pacjentki na salę cięć. Lekarze zaczynają działać bardzo szybko, jak tylko zacznie działać znieczulenie. Może się zdarzyć, że sytuacja jest bardzo trudna i rodząca zostanie uśpiona, gdyż jest to czasem szybszy sposób na znieczulenie.

Cięcie cesarskie jest dla wielu wymarzonym sposobem porodu, ale zazwyczaj to zakończenie ciąży ratujące matkę i dziecko. Niezależnie czy jest wykonane w trybie planowym, czy nagłym, warto wiedzieć, na czym polega i jak się do niego dobrze przygotować oraz czego można się spodziewać w połogu.


Prenasol
PRENASOL - DLA KOBIET W CIĄŻY I KARMIĄCYCH PIERSIĄ:
DHA z alg, dwie formy kwasu foliowego
starannie dobrane składniki wspierają prawidłowy rozwój dziecka i dbają o zdrowie mamy
bezpieczne i innowacyjne składniki wysokiej jakości
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

1.  Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące cięcia cesarskiego. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2018, 3(4), 159-174.

2.  Santorek N., Biłaś K., i in.: Cięcie cesarskie. Rosnący odsetek i zmiana trendów we wskazaniach. Varia Medica, 2019, 3(4), 279-288.