Porady dla kobiety w II trymestrze ciąży
Twoje zapotrzebowanie energetyczne w tym okresie zwiększa się o 285 kcal w stosunku do zapotrzebowania sprzed ciąży. Wiąże się to ze wzrostem objętości osocza, powiększaniem macicy i gruczołów sutkowych oraz gromadzeniem się tkanki tłuszczowej. Nie zapominaj o dodatkowej przekąsce w ciągu dnia pokrywającej tą nadwyżkę kaloryczną i dbaj o prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży (ok. 0,5 kg/tydzień).
W drugiej połowie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na białko, ze względu na wzmożony rozwój tkanek, zarówno matki, jak i dziecka. Włącz do swojej diety produkty bogate w białko:
- mięso,
- ryby,
- jaja,
- produkty mleczne,
- nasiona roślin strączkowych (groch, fasola, soja, soczewica, ciecierzyca),
- pełnoziarniste produkty zbożowe.
W II trymestrze ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na tłuszcze ogółem, o 10-11 gramów w stosunku do zapotrzebowania sprzed ciąży. Zadbaj o podaż zdrowych tłuszczów w diecie, pochodzących z nieprzetworzonej żywności.
Włącz do swojej diety tłuste ryby morskie będące źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, w tym DHA. Warunkują one prawidłowy przebieg ciąży, rozwój układu nerwowego, siatkówki oka i mózgu płodu oraz zmniejszają ryzyko porodu przedwczesnego. W przypadku niedostatecznego spożycia ryb przez kobietę w ciąży (mniej niż 1-2 porcje tygodniowo) zalecana jest suplementacja DHA.
Nadal dostarczaj kwasu foliowego z suplementacji (0,6-0,8 mg/dzień) oraz źródeł pokarmowych. Znajdziesz go m.in. w ciemnozielonych warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, jajkach i produktach fortyfikowanych w ten składnik.
W II trymestrze ciąży, z uwagi na większą objętość krwi i transport żelaza do łożyska i płodu, znacznie (z 18 do 27 mg) zwiększa się zapotrzebowanie na żelazo. Włącz do swojej diety mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych i pełnoziarniste produkty zbożowe. Produkty bogate w witaminę C (natka pietruszki, papryka, czarne porzeczki, kiwi) będą zwiększały przyswajanie żelaza.
Negatywne skutki spożycia alkoholu przez ciężarne są bardzo dobrze udokumentowane. Ekspozycja na alkohol w II trymestrze ciąży może prowadzić do wewnątrzmacicznego obumarcia płodu i poronienia. Dla dobra dziecka zrezygnuj z picia napojów alkoholowych (w tym wina i piwa) na czas ciąży.
Dieta a dolegliwości II trymestru ciąży
Rosnące w brzuchu dziecko może uciskać na organy układu pokarmowego i powodować dyskomfort trawienny, w tym zaparcia. Aby temu zapobiec, warto zadbać o prawidłową podaż błonnika pokarmowego z diety. Znajdziemy go w owocach, warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, otrębach oraz orzechach i nasionach.
Nie jedz dużych porcji pożywienia, stosuj dietę lekkostrawną, a ostatni posiłek spożyj na 2-3 godziny przed snem – pomoże to wyeliminować powszechne (zgłasza je ok. 40% kobiet w II trymestrze ciąży) objawy zgagi.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Obrzęki kończyn dolnych i dłoni pojawiające się w drugiej połowie ciąży dotyczą nawet 80% ciężarnych. Jeśli się z nimi zmagasz bądź chcesz im zapobiec, zadbaj o prawidłowe nawodnienie oraz ogranicz spożycie soli.
Zachcianki w ciąży są częstym zjawiskiem, dotyczą 50-90% kobiet w ciąży. Oznaczają intensywną chęć spożycia określonego produktu lub potrawy. Najczęściej wymieniane w II trymestrze ciąży są zachcianki na produkty słodkie. Nie ma w nich nic złego i mogą się zdarzać, o ile dieta jest prawidłowo zbilansowana.
Jadłospis dla kobiety w II trymestrze ciąży
Śniadanie: Owsianka z borówkami
● 40 g płatków owsianych
● 200 ml mleka 2%
● garść borówek
● garść nerkowców
● 150 g jogurtu typu islandzkiego
Płatki ugotuj na mleku. Przelej do miseczki, dodaj borówki, orzechy i jogurt. Wymieszaj.
II śniadanie: Kanapka z awokado
● 3 kromki chleba żytniego razowego na zakwasie
● ½ awokado
● 1 pomidor malinowy
● garść rukoli
● sól, pieprz
Awokado rozciśnij i rozsmaruj na pieczywie. Dopraw solą i pieprzem. Ułóż liście rukoli i plastry pomidora.
Obiad: Krem z dyni z mleczkiem kokosowym
● 500 g dyni hokkaido (po obraniu)
● 250 g ziemniaków
● 2 łyżki oliwy z oliwek
● 1 cebula
● 2 ząbki czosnku
● 1 łyżeczka mielonej kurkumy
● ¼ łyżeczki mielonej ostrej papryki
● 1 łyżeczka przyprawy curry w proszku
● 1 łyżka świeżego startego imbiru
● 400 ml bulionu warzywnego
● 400 ml mleczka kokosowego
Dynię obierz ze skórki, usuń pestki, miąższ pokrój w kostkę. Ziemniaki obierz i też pokrój w kostkę. W garnku na oliwie zeszklij pokrojoną w kosteczkę cebulę oraz obrany i pokrojony na plasterki czosnek. Dodaj dynię i ziemniaki, dopraw solą i smaż co chwilę mieszając przez ok. 5 minut. Dodaj kurkumę, ostrą paprykę, curry i starty imbir. Wlej gorący bulion, przykryj i zagotuj. Zmniejsz ogień do średniego i gotuj przez ok. 15 minut do miękkości warzyw. Zmiksuj w blenderze z mlekiem kokosowym (zachowaj kilka łyżek do dekoracji).
Pieczony dorsz z ryżem
● 200 g filetu z dorsza
● ½ torebki ryżu basmati
● sok z cytryny, sól, pieprz
● 1 marchewka
● ½ jabłka
● 1 łyżka oliwy z oliwek
Rybę dopraw solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Ułóż na papierze do pieczenia i piecz ok. 30 minut w 180 st. C. W międzyczasie ugotuj ryż. Marchewkę i jabłko obierz, zetrzyj na tarce, przełóż do salaterki i polej oliwą. Podaj upieczoną rybę z ryżem i surówką.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Podwieczorek: Twarożek z owocami
● 100 g twarogu półtłustego
● 2 łyżki jogurtu naturalnego
● ½ banana
● 1 łyżka płatków migdałów
Twaróg połącz z jogurtem, dodaj pokrojonego w plastry banana i płatki migdałów.
Kolacja: Carpaccio z burakiem
● 2 garści rukoli
● 2 ugotowane buraki
● 1 łyżka orzechów włoskich
● 100 g sera feta
● 1 łyżka oliwy z oliwek
● 1 łyżeczka musztardy
● 1 łyżeczka miodu
● bułka grahamka
Na talerzu ułóż sałatę i pokrojone w cienkie plastry buraki. Na wierzch pokrusz ser oraz orzechy. Przygotuj sos: wymieszaj oliwę z musztardą i miodem i polej nim sałatkę. Podaj z pieczywem.