To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Dlaczego dziecko ma chrypkę?
Przyczyny chrypki u dziecka są bardzo różne. Czasem zmieniony głos wynika z nadwyrężenia strun głosowych i może być przypadłością młodych chórzystów. Czasem jest skutkiem podrażnienia dróg oddechowych przez alergeny czy substancje szkodliwe, jak dym tytoniowy. Jeśli narażasz swoją pociechę na bierne palenie, musisz mieć świadomość, że odpowiadasz za pojawiające się u niej dolegliwości, a nawet choroby! Rzucając palenie, poprawiasz zdrowie swoje i całej swojej rodziny!
Wróćmy jednak do przyczyn chrypki. U dzieci, które z racji wieku są podatne na infekcje, chrypka przeważnie bywa skutkiem działania wirusów. Może pojawić się przy zapaleniu gardła albo ostrym podgłośniowym zapaleniu krtani. O ile nie towarzyszy jej wysoka gorączka, duszności, problemy z oddychaniem, silny ból gardła utrudniający przełykanie, nie ma się czym martwić. To po prostu objaw przeziębienia.
Jak leczyć chrypkę u dziecka?
Jak już udało Ci się przeczytać, może wynikać z różnych przyczyn i to od powinno zależeć leczenie. W przypadku infekcji, trzeba skupić się na eliminacji chorobotwórczych patogenów –
- przy zakażeniach bakteryjnych wskazana jest antybiotykoterapia,
- przy infekcjach wirusowych, pozostaje działanie objawowe, gdyż na większość wirusów nie ma leków przyczynowych. Wyjątkiem np. są wirusy grypy i wirusy opryszczki, przeciw którym stosuje się leki przeciwwirusowe.
Chrypka wynikająca z alergii, wymaga wdrożenia odpowiedniej profilaktyki przeciwalergicznej, opartej na:
- sprawdzaniu, co pyli w kalendarzu pyleń,
- monitorowaniu stężenia uczulających dziecko pyłków,
- po spacerach przemywania nosa i oczu solą fizjologiczną,
- prewencyjnego stosowania preparatów zaleconych przez lekarza.
Co na chrypkę dla dziecka?
Zastanawiając się, co na chrypkę dla dziecka, trzeba też wziąć pod uwagę wiek smyka. Starszaki bez problemu mogą dostać pastylki do ssania (lepiej te miękkie, żelowe niż twarde), ale maluchom bezpieczniej podać spraye niż tabletki.
Jeśli chrypka u dziecka wynika z podrażnienia śluzówki (czy to przez alergeny, czy nadużywanie głosu), najlepiej sprawdzą się preparaty o działaniu nawilżającym i powlekającym, jakie wykazują wyciągi z porostu islandzkiego i chrząstnicy kędzierzawej.
W przypadku alergii, na chrypkę dla dziecka polecane są pastylki do ssania z ektoiną. To naturalna substancja, która gromadzi wokół siebie cząsteczki wody, zapewniając odpowiednie nawilżenie śluzówki, a do tego tworzy na niej hydro-otoczkę, chroniącą przed szkodliwym działaniem alergenów. Ektoina wykazuje też działanie przeciwzapalne, więc doskonale sprawdza się w dolegliwościach alergicznych.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Jeśli natomiast chrypka u dziecka jest ewidentnie objawem infekcji, warto sięgnąć po preparaty zawierające składniki eliminujące chorobotwórcze drobnoustroje. Zalicza się do nich m.in nanokoloid srebra (srebro w postaci możliwie najmniejszych cząsteczek, nanocząsteczek), który działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, a do tego także utleniająco – sprawiając, że drobnoustroje giną w ciągu kilku minut. Tak gwałtowny rozpad przeciwdziała wytwarzaniu się oporności danego patogenu na nanocząsteczki srebra. Innymi słowy wirusy i bakterie nie mają czasu, aby się bronić, a nanocząsteczki srebra zachowują swą skuteczność.
Preparaty z nanokoloidem srebra są dostępne zarówno w postaci tabletek do ssania, jak i sprayów. W połączeniu z innymi składnikami, jak mentol, skutecznie łagodzą ból gardła i chrypkę u dzieci małych i dużych.
Jakie inhalacje na chrypkę dla dziecka?
Oprócz tabletek lub sprayów na chrypkę dla dziecka dobrze sprawdzają się nebulizacje (inhalacje). Wykonane z soli fizjologicznej nawilżą drogi oddechowe i wspomogą ich oczyszczanie. Jeśli zależy Ci na silniejszym efekcie nawilżającym, wybierz do inhalacji na chrypkę dla dziecka, ampułki soli hipertonicznym z kwasem hialuronowym lub ektoiną (jak Nebu-Dose Hialuronic lub Ectodose). Sól hipertoniczna rozrzedzi flegmę i pobudzi odruch kaszlu, a kwas hialuronowy, jak i ektoina, zapewni nawilżenie dla podrażnionego, suchego gardła.
Inhalacje na chrypkę u dziecka możesz wykonywać 2-4 razy dziennie – od rana do godzin popołudniowych.
Pamiętaj, aby nie robić nebulizacji zaraz przed snem, bo pobudzony odruch kaszlu może utrudnić zasypianie. Dobrze też po każdym zabiegu, wykonywanym nawet ze zwykłej soli fizjologicznej, przemyć dziecku buzię i, jeśli kaszle, oklepać plecy.
Polecane do inhalacji
Jakie są domowe sposoby na chrypkę u dziecka?
W odzyskaniu głosu pomóc może kisiel z siemienia lnianego, który powleka błonę śluzową gardła. Dla dzieci, które nie są w stanie go pić (ze względu na konsystencję czy smak), lepszym domowym sposobem będzie po prostu herbata lub mleko z miodem i masłem, kojące gardłowe dolegliwości i poprawiające nastrój. Nawadnianie organizmu jest równie ważne, co oszczędzanie głosu!
Babcine przepisy na chrypkę i przeziębienie to jedno. Oprócz nich warto zadbać o korzystny mikroklimat w mieszkaniu – częste wietrzenie, nawilżanie powietrza, a w domach nałogowych palaczy, nie zanieczyszczanie powietrza dymem tytoniowym!
Chrypka u dziecka – kiedy do lekarza?
W większości przypadków chrypka u dzieci wynika z przeziębienia. Jest objawem zapalenia gardła albo podgłośniowego zapalenia krtani – chorób wirusowych, czasem dość dokuczliwych, aczkolwiek samoograniczających się, które powinny minąć w ciągu 7-10 dni.
Może się jednak zdarzyć, że stanie się inaczej – objawy infekcji zaostrzą się i trzeba będzie znów odwiedzić lekarza, który sprawdzi, czy nie doszło do powikłań (np. nadkażenia bakteryjnego).
Wizyta w przychodni jest też niezbędna, gdy chrypka u dziecka bez innych objawów świadczących o infekcji, utrzymuje się dość długo. Jeśli mimo stosowania różnych metod smyk nie odzyskuje swojego naturalnego głosu, powinien zbadać go lekarz. Długotrwała chrypka i suchy kaszel może okazać się skutkiem zalegania ciała obcego w drogach oddechowych albo objawem jakichś zaburzeń anatomicznych, ograniczających przepływ powietrza (jak guzki w obrębie fałdów głosowych). Na problemy laryngologiczne wskazuje też nawracająca chrypka u dziecka, które częściej oddycha ustami niż nosem, chrapie w nocy i często się przeziębia.
Pilna pomoc medyczna jest potrzebna dzieciom z chrypką, które mają wysoką gorączkę, napad szczekającego kaszlu, duszności, nie mogą złapać tchu, podczas oddechu wydają świsty (stridor – świst krtaniowy), sinieją, tracą kontakt z rzeczywistością. Przy takich objawach natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe!
M. Lachowicz, Co warto wiedzieć o ektoinie?, Aptekarz Polski, 2019, nr 157
Z. Dzierżewicz i wsp., Udział ektoiny w tworzeniu ochronnych struktur wodnych wokół biomolekuł, Acta Bio-Optica et Informatica Medica Inżynieria Biomedyczna, vol. 24, nr 1, 2018
W. Goraj, Z. Stępniewska, A. Szafranek-Nakonieczna, Biosynthesis and the possibility of using ectoine and hydroxyectoine in health care, Advancements of microbiology – Postępy mikrobiologii, 2019, 58
R. Salomoni, P. Léo., AF. Montemor et al. Antibacterial effect of silver nanoparticles in Pseudomonas aeruginosa. Nanotechnology, Science and Applications. 2017; 10: 115–121
K. Wolska, K. Markowska, M. Wypij, et al. Nanocząstki srebra, synteza i biologiczna aktywność. KOSMOS Problemy Nauk Biologicznych. 2017; 1 (314): 125–138