Krewetki dla dzieci – czy to dobry pomysł?
W Polsce spożycie ryb jest niewystarczające, jednak zbyt duże ich spożycie, ze względu na potencjalnie szkodliwe związki (szczególnie w rybach drapieżnych) również nie jest zalecane. Owoce morza i ryby dostarczają jednak kluczowych składników odżywczych: białka, kwasów tłuszczowych omega-3 (DHA i EPA), witaminy B12, witaminy D, żelaza, cynku, jodu, selenu i choliny, dlatego warto włączyć je do diety najmłodszych. Krewetki będące owocami morza mogą zatem znaleźć się w menu dzieci jako element zdrowej, zróżnicowanej diety.
Jak bezpiecznie wprowadzić krewetki do diety dziecka?
Kiedy dzieci mogą zacząć jeść krewetki? Właściwie krewetki i inne owoce morza traktujemy tak jak ryby, dlatego możemy je wprowadzić do diety dziecka już na etapie rozszerzania diety, czyli pomiędzy 17. a 24. tygodniem życia dziecka. Warto podkreślić, iż nie trzeba obawiać się zwiększonego ryzyka alergii u dziecka, dlatego nie ma podstaw, by odraczać wprowadzenie ryb czy owoców morza do diety najmłodszych. Zawsze należy jednak uważnie obserwować dziecko i zwracać uwagę na występowanie ewentualnych objawów alergii, takich jak wysypka, swędzenie, obrzęk ust, trudności w oddychaniu, wymioty, biegunka czy zmiany w zachowaniu.
Alternatywy dla krewetek w diecie dzieci
Istnieje wiele gatunków ryb i owoców morza, jednak nie wszystkie powinny znaleźć się w diecie dziecka. Jeśli dziecko nie lubi krewetek, ale chcesz wprowadzić inne ryby, to najlepiej jest sięgać po tłuste ryby morskie, wolno żyjące. W diecie najmłodszych mogą znajdować się: dorsz, makrela atlantycka, szprot, sum, sardynka, sardela, flądra, pstrąg hodowlany, morszczuk czy łosoś norweski hodowlany. Należy z kolei unikać ryb drapieżnych, np.: miecznik, rekin, szczupak, płytecznik, okoń, makrela królewska czy tuńczyk – z uwagi na kumulację w nich dużych ilości metali ciężkich. Dzieciom nie zaleca się także spożywania ryb wędzonych oraz konserw rybnych.
Jak przygotować krewetki dla dziecka?
Przygotowanie krewetek dla dziecka wymaga szczególnej uwagi, aby były one zdrowe i bezpieczne do spożycia. Ryby i owoce morza najlepiej podać dziecku w formie pieczonej, duszonej, gotowanej, niezalecane będą natomiast dla dzieci ryby smażone czy surowe. Spożywanie ryb lub skorupiaków, które nie są świeże lub nie były przechowywane i przygotowane higienicznie może spowodować zatrucie pokarmowe. Krewetki należy przechowywać w lodówce i spożyć jak najszybciej po zakupie. Jeśli krewetki są mrożone, należy trzymać je w zamrażarce i rozmrażać w lodówce przed przygotowaniem.
Przygotowując krewetki, należy usunąć głowy, pancerze i ogonki. Warto usunąć również jelito (ciemną żyłkę biegnącą wzdłuż grzbietu krewetki), nacinając grzbiet i delikatnie wyciągając żyłkę. Następnie krewetki trzeba umyć pod zimną, bieżącą wodą i przygotować na dowolny sposób: gotując, gotując na parze czy piekąc. Przygotowując krewetki dla dziecka, należy unikać dodawania soli, ostrych przypraw i tłustych sosów.
Jak często można podawać dziecku krewetki?
Krewetki najlepiej podawać dziecku jako element zdrowego, zbilansowanego posiłku np. z warzywami i ryżem czy pełnoziarnistym makaronem. Jak często dzieci mogą jeść ryby i owoce morza? Najlepiej nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu, w małych porcjach. Rodzic powinien obserwować przy tym reakcję organizmu dziecka. Jeśli dziecko nie spożywa ryb i owoców morza w ilości pokrywającej zapotrzebowanie na DHA, warto rozważyć wprowadzenie suplementacji.
Bibliografia:
- Szajewska H.i wsp.: Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Stand Med, Pediatr 2021; 18.
- Food and Drug Administration, Advice about Eating Fish. For Women Who Are or Might Become Pregnant, Breastfeeding Mothers, and Young Children,https://www.fda.gov/food/consumers/advice-about-eating-fish#nutrients