Czy warto spożywać grzyby?
Często słyszy się, że grzyby są bezwartościowe, to jednak nieprawda. Grzyby stanowią źródło wielu witamin:
- B2,
- B3,
- B9,
- B12,
- D2,
- E.
i składników mineralnych:
- potasu,
- fosforu,
- wapnia,
- magnezu.
Szczególnie bogate w witaminy z grupy B są właśnie pieczarki. Dodatkowo grzyby zawierają wiele związków bioaktywnych, w tym fitochemikaliów (alkaloidy, kwasy fenolowe, flawonoidy, karotenoidy), ale zawierają także przeciwutleniacze np. takie jak ergotioneina i glutation. Grzyby wykazują właściwości antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. W badaniach wykazano, iż spożycie grzybów wiązało się z mniejszym ryzykiem rozwoju niektórych nowotworów np. raka piersi aż o 35% [1,2]. Z pewnością warto włączyć grzyby do swojej diety nie tylko ze względu na ich walory smakowe, a także ze względu na ich cenne właściwości zdrowotne.
Pieczarki – czy są dozwolone w diecie dziecka?
Pieczarki, zaliczane są do grzybów hodowlanych, dlatego mogą pojawić się w diecie dziecka właściwie już na etapie rozszerzania diety. Z pewnością nie powinien to być jeden z pierwszych produktów w diecie dziecka, ale można je bez obaw wprowadzić do diety najmłodszych. Można je zatem podawać dziecku przed ukończeniem 1. roku życia, warto jednak pamiętać, iż nie należy podawać dziecku surowych pieczarek.
Pieczarki należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą i oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń, a następnie poddać obróbce termicznej. Można je dodawać do sosów, zup czy past na kanapki. Warto zacząć jednak od małej ilości i obserwować tolerancję dziecka. Ilość oraz sposób podania warto dopasować do wieku dziecka, oraz jego umiejętności. Pieczarki są niskokaloryczne, dlatego warto pamiętać, iż nie powinny stanowić bazy posiłku dziecka. W daniu, które zawiera pieczarki należy zadbać o składniki o dużej gęstości odżywczej takie jak: makarony, kasze, pieczywo, płatki, mięso, ryby, strączki, oliwa.
Jakie grzyby można podawać dziecku?
Czy dzieci mogą jeść wszystkie grzyby? Niestety nie. Należy pamiętać, iż nie powinno podawać się odmian leśnych dzieciom do 12 roku życia ze względu na duże ryzyko zatrucia grzybami tego rodzaju. Mowa tu także o wywarach grzybowych czy wszelkich potrawach, w których gotowane były grzyby. Dzieciom oprócz pieczarek, można bezpiecznie podawać także inne grzyby hodowlane takie jak: boczniaki, grzyby mun czy shitake.
Pieczarki – czy są ciężkostrawne?
Pieczarki w dużej mierze składają się z błonnika pokarmowego, a ze względu na zawartość w ścianach komórkowych chityny, która nie jest trawiona przez organizm człowieka należą do produktów ciężkostrawnych. Grzyby mogą zatem długo zalegać w przewodzie pokarmowym i z pewnością nie będą zalecane dla każdego. Niektóre osoby mogą odczuwać dyskomfort po ich spożyciu, dlatego zawsze warto obserwować dziecko po włączeniu nowych produktów do diety.
Pieczarki w diecie dziecka – podsumowanie
Dzieciom bez obaw można podawać pieczarki oraz inne grzyby uprawne np. grzyby mun czy boczniaki. Należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, dokładnym oczyszczeniu i obróbce termicznej. Natomiast jeśli chodzi o grzyby leśne, to nie powinny one znaleźć się w diecie dzieci do 12 roku życia.
Bibliografia:
- Ba D.M. i wsp.: Higher Mushroom Consumption Is Associated with Lower Risk of Cancer: A Systematic Review and Meta-Analysis of Observational Studies. Adv Nutr. 2021 Oct 1;12(5):1691-1704.
- Golianek A., Mazurkiewicz-Zapałowicz K.: Grzyby w diecie człowieka – wartość odżywcza i prozdrowotna. Kosmos Problemy Nauk Biologicznych, 2016, 65 (4). Ekologia człowieka.