Od kiedy można podać niemowlakowi naleśniki?
Naleśniki można podać niemowlakowi już w okresie rozszerzania diety. Dla większości dzieci rozszerzanie diety zaczyna się nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia (początek 5. miesiąca życia) i nie później niż w 26. tygodniu życia (początek 7. miesiąca). Jednak z uwagi na to, że niemowlęta jedzą niewielkie porcje posiłków, a ich dieta wymaga uzupełnienia w szczególności o dodatkowe źródła energii, żelaza, cynku, witamin z grupy B i rozpuszczalnych w tłuszczach, to na samym początku rozszerzania diety, lepiej jest jednak wybrać bardziej zbilansowane posiłki. Do jednej z podstawowych zasad wyboru żywności dla niemowląt należy wybieranie żywności o dużej gęstości odżywczej. Należą do nich produkty bogate w:
- białko np. mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych,
- żelazo np. mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona, pełnoziarniste produkty zbożowe,
- produkty zbożowe np. kasze, pieczywo, płatki zbożowe.
Dlatego to one powinny stanowić podstawę w rozszerzaniu diety niemowlaka. Lepszym wyborem zamiast naleśników będą zatem np. gęste kasze, gładkie przeciery, a następnie rozdrobnione posiłki z rodzinnego stołu. Naleśniki lepiej wprowadzić nieco później, około 9-11 miesiąca życia dziecka. Należy także pamiętać, że naleśniki to danie smażone, a dla niemowląt lepszym wyborem będą dania gotowane, pieczone czy duszone.
Jeśli zastanawiasz się, kiedy dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety, pomocny będzie artykuł: Kiedy dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety?
Jak zrobić „zdrowsze” naleśniki dla niemowlaka?
Naleśniki mogą być stosunkowo łatwe do strawienia, ale należy przygotować je w odpowiedni sposób. Przede wszystkim trzeba unikać używania soli i cukru, a także nadmiaru tłuszczu. Dosalanie żywności dla niemowląt wzmacnia naturalną preferencję słonego smaku i słonej żywności, a tym samym zwiększa ryzyko nadmiernej masy ciała w przyszłości. Właściwie w diecie niemowląt nie powinno być w ogóle dodatku soli do posiłków (w czasie gotowania i na talerzu), a produkty spożywcze bogate w sól (np. ogórek kiszony, oliwki, ser feta), powinny się w niej pojawiać bardzo rzadko (im więcej soli tym mniej/rzadziej). Natomiast w diecie dzieci w wieku 2-3 lata nie powinno być więcej niż około 2 g soli. Najczęściej będzie to sól naturalnie zawarta w produktach. To samo dotyczy słodzenia naleśników. Dosładzanie posiłków wpływa na wzmacnianie preferencji smaku słodkiego i dotyczy to także dosładzania miodem, syropem z agawy czy innym słodzikiem. Należy unikać nadmiaru cukrów prostych w diecie niemowląt i dzieci z uwagi na wzrost ryzyka: nadmiernej masy ciała, cukrzycy typu II, próchnicy, insulinooporności czy niealkoholowego stłuszczenia wątroby.
Posiłków dla niemowląt najlepiej wcale nie słodzić, a słodki smak najlepiej prezentować podając dziecku owoce.
Dodatkowo, aby naleśniki miały więcej wartości odżywczych, można jest przygotować na bazie mąki pełnoziarnistej np. orkiszowej, z dodatkiem mąki żytniej lub owsianej. Kluczem do udanych naleśników czy placuszków jest także dobra patelnia. Najlepiej sięgnąć po taką do smażenia beztłuszczowego. Smażenie nie jest zalecaną metodą obróbki żywności dla niemowląt, dlatego znacznie lepszym wyborem będzie przygotowanie pieczonego naleśnika albo ostatecznie smażenie beztłuszczowe lub na niewielkiej ilości tłuszczu.
Z czym podawać naleśniki dla niemowlaka?
Naleśniki z poniższych przepisów możesz podać klasycznie z owocami (np. truskawki, maliny, banan) lub z purée owocowym, domowym dżemem (najlepiej bez dodatku cukru), masłem orzechowym (100% z orzechów). Dobrze sprawdzi się także jogurt np. zmiksowany z owocami lub twarożek. Tak naprawdę z bazowego przepisu na naleśniki można także przygotować placuszki ze startym jabłkiem, malinami czy borówkami. Wystarczy dodać je do ciasta przed smażeniem.
Przepisy na naleśniki dla niemowląt
Poznaj przepisy na naleśniki dla niemowląt przygotowane tradycyjnie, na mleku krowim, a także alternatywnie bez mleka, bez smażenia i w wersji mini.
Klasyczne naleśniki na mleku krowim
Składniki:
· mąka orkiszowa pełnoziarnista – ¼ szklanki
· mąka pszenna – ¼ szklanki
· jajko – 1 sztuka
· mleko – ½ szklanki
· woda – ¼ szklanki
W misce wymieszaj mąkę, wodę, mleko, aż uzyskasz gładkie ciasto. Możesz dodać odrobinę wody lub mleka, jeśli ciasto jest zbyt gęste, lub trochę mąki, jeśli jest zbyt rzadkie. Jajko wbij do ciasta i dokładnie wymieszaj. Ciasto możesz także zmiksować przy użyciu blendera. Rozgrzej niewielką ilość oleju lub masła na patelni, lub smaż na patelni bez dodatku tłuszczu. Wlej niewielką ilość ciasta na rozgrzaną patelnię, tworząc cienki placek. Smaż naleśniki z obu stron na złoty kolor. Upewnij się przed podaniem czy naleśniki są dobrze wysmażone. Ściągnij naleśnik z patelni i pozostaw do ostygnięcia.
Naleśniki bez mleka
Składniki:
· mąka pszenna – ½ szklanki
· jajko – 1 sztuka
· woda – ¾ szklanki
Przygotowanie:
Do naczynia wbij jajko, dodaj mąkę i wodę. Całość zmiksuj za pomocą miksera na gładkie, lejące się ciasto. Rozgrzej patelnię (najlepiej do smażenia beztłuszczowego) i smaż na niej naleśniki z obu stron, aż będą zarumienione.
Mini naleśniki
Składniki:
· mąka owsiana – 1 szklanka (jeśli nie masz mąki owsianej, wystarczy, że zmielisz płatki owsiane)
· jajko – 1 sztuka
· mleko – 125 ml
· woda – 125 ml
Przygotowanie:
Do miski przesiej mąkę, następnie dodaj mleko, wodę i jajko. Całość dokładnie wymieszaj lub zmiksuj w blenderze. Rozgrzej patelnię (najlepiej do smażenia beztłuszczowego) i smaż mini naleśniki z obu stron, aż placuszki będą zarumienione.
Pieczone naleśniki dla niemowlaka
Składniki:
· mąka pszenna – 1/4 szklanki
· jajko – 1 sztuka
· mleko – 150 ml
· masło – 1 łyżeczka
Przygotowanie:
Piekarnik nagrzej do 220 stopni C. Do naczynia blendera dodaj jajko, mąkę i mleko. Całość dokładnie zmiksuj. Naczynie do zapiekania lub patelnię do zapiekania posmaruj masłem i wylej przygotowane ciasto. Piecz bez przykrycia przez około 20 minut, aż naleśnik urośnie. Naleśniki w takiej wersji możesz także upiec z owocami lub podawać np. ze świeżymi owocami i jogurtem.
Sprawdź także przepisy na naleśniki dla starszych dzieci!
Suplement diety.