Co powinien zawierać zdrowy dżem dla dziecka?
Zdrowy dżem dla dziecka powinien zawierać przede wszystkim 100% owoców, zero konserwantów, aromatów, substancji zapachowych i co najważniejsze – zero cukru.
Wiele produktów zagęszczających dodawanych do domowych dżemów (środki żelujące) zawiera np. utwardzony olej palmowy lub kokosowy, czyli składniki, które są źródłem szkodliwych dla zdrowia tłuszczów trans. Dodatkowo znajdziemy tam najczęściej cukier, regulatory kwasowości (kwas cytrynowy) i substancje konserwujące głównie pod postacią sorbinianu potasu i kwasu sorbowego.
Pyszny, zdrowy i domowy dżem możemy jednak przygotować na bazie samych owoców i co najważniejsze, bez dodatku cukru. Jeśli mamy do czynienia z kwaśniejszymi owocami, możemy je nieco osłodzić erytrytolem, ksylitolem bądź stewią. Te substancje słodzące stanowią bowiem zdrowszy zamiennik cukru.
Przeczytaj także: Ze skórką czy bez – czy trzeba obierać dzieciom warzywa i owoce?
Jak przygotować dobry dżem dla dziecka?
Brak dodatku cukru do dżemu może sprawić, że wyjdzie zbyt rzadki. Co w takim wypadku? Można zagęścić go na kilka sposobów.
Jeśli chcemy naturalnie zagęścić dżem możemy dodać do niego owoce, które są dobrym źródłem pektyn:
- cytryny,
- jabłka,
- pigwy,
- śliwki,
- brzoskwinie,
- agrest,
- banany czy mirabelki.
Pektyny to rodzaj składników obecnych w roślinach, które stanowią rodzaj błonnika pokarmowego i wykazują zdolność do tworzenia żeli. Dobrze sprawdzą się zatem do zestalenia dżemów, konfitur czy powideł. Pektyny możemy także kupić w postaci proszku czy płynu i dodać do domowych wyrobów. Zagęścić domowy dżem możemy także przy użyciu żelatyny lub agaru. W przypadku żelatyny należy jednak uważać, aby nie powstała galaretka. Dlatego bardzo ważne są odpowiednie proporcje. Użycie 4 łyżeczek żelatyny rozpuszczonej w ciepłej wodzie, na 3 kg dżemu powinno sprawić, że dżem nabierze odpowiedniej konsystencji. Jeśli chcemy, aby dżem był wegański lub wegetariański możemy do zagęszczania dżemu użyć agaru. Jest on bardziej delikatny i neutralny w smaku w porównaniu do żelatyny. Jeśli nie mamy w domu żadnych z powyższych składników, możemy także użyć skrobi ziemniaczanej. Dżem z dodatkiem skrobi uzyskuje jednak bardziej konsystencję frużeliny.
Przepis na zdrowy dżem dla dziecka
Składniki na zdrowy dżem dla dziecka
• 500 g świeżych lub mrożonych owoców (np. truskawki, maliny, borówki, jabłka, brzoskwinie, jagody)
• 2-3 łyżki naturalnego słodzika (np. ksylitol, stewia, erytrytol) lub innego słodzika z niskim indeksem glikemicznym
• 1 łyżka soku z cytryny
• Opcjonalnie: 1 łyżeczka naturalnego zagęstnika (np. agar-agar)
Sposób przygotowania domowego dżemu dla dziecka
1. Przygotuj owoce. Jeśli używasz świeżych owoców, umyj je dokładnie, usuń pestki oraz szypułki. W przypadku mrożonych owoców rozmroź je wcześniej.
2. Włóż owoce do garnka i gotuj na średnim ogniu. Możesz dodać niewielką ilość wody. Gotuj owoce przez kilka minut, aż zaczną mięknąć i zaczną wypuszczać sok. Następnie możesz owoce osłodzić wybranym słodzikiem.
4. Kolejnym krokiem jest dodanie soku z cytryny, który wzbogaci smak dżemu i sprawi, że dżem będzie bardziej gęsty. Opcjonalnie można także dodać zagęstnik: np. agar-agar, żelatynę lub naturalną pektynę np. jabłkową.
5. Po dodaniu zagęstnika kontynuuj gotowanie owoców na małym ogniu, często mieszając, aż dżem zgęstnieje i osiągnie pożądaną konsystencję. Pamiętaj, że po ostygnięciu dżem będzie bardziej gęsty. Jeśli chcesz sprawdzić, czy dżem ma odpowiednią konsystencję, nałóż odrobinę na talerzyk, pozostaw na kilka sekund, a następnie przeciągnij palcem przez środek. Jeśli dżem nie rozlewa się zbyt szybko, jest gotowy.
6. Gorący dżem przelej do czystych, wyparzonych słoików i dokładnie zakręć. Odstaw do ostygnięcia w pozycji do góry dnem. Upewnij się, że słoiki są szczelnie zamknięte, aby dżem zachował świeżość.
7. Tak przygotowany dżem należy przechowywać w lodówce i spożyć w przeciągu kilku dni.
Jeśli chcemy zrobić większe zapasy, aby móc się nimi cieszyć przez cały rok, warto tak przygotowany dżem zawekować. Domowa pasteryzacja sprawi, że dżem zachowa doskonały smak i świeżość przez długi czas. Najpopularniejszą metodą jest wekowanie słoików w garnku na mokro. Aby zawekować dżem, należy umieścić go w wyparzonych słoikach i szczelnie zakręcić. Będziemy potrzebowali także wysokiego garnka, z wyłożoną na dnie czystą ściereczką. Słoiki umieszczamy w garnku i zalewamy wodą do około 3/4 wysokości naczynia. Słoiki nie powinny stykać się ze sobą ściankami. Tak umieszczone podgrzewamy. Od momentu zagotowania wody utrzymujemy je w stanie delikatnego wrzenia przez około 20 minut. Po wyciągnięciu słoiki ustawiamy do ostygnięcia do góry dnem.
Przygotowanie domowego dżemu jest banalnie proste. To dobry sposób na przetworzenie nadmiarów owoców. Tak przygotowane owoce mogą nam posłużyć przez cały rok i być przepysznym dodatkiem do naleśników, jogurtu, kanapek czy słodkich wypieków.
Poznaj więcej zdrowych przepisów!