Czym jest metoda BLW?
Nadrzędną zasadą metody BLW jest to, że pozwalamy dziecku na samodzielność. Rodzic nie karmi malucha łyżeczką – on sam chwyta pokarm w rączki, trafia do ust (na początku najczęściej zdarza się obok ust), rozdrabnia w buzi i zjada. Dziecko, w wieku około 6. miesiąca życia, otrzymuje kawałki produktów z rodzinnego stołu, które są w bezpiecznej dla niego formie i kształcie, bez dodatku soli i cukru.
Rodzic powinien ufać dziecku i szanować jego wybory – może danego dnia pociecha nie będzie miała ochoty na plastry ogórka, ale z chęcią zje cząstki pomidora. Mimo, że zaczęliśmy wprowadzać dziecku do diety pokarmy stałe, do ukończenia przez dziecko 12. miesięcy to mleko nadal jest podstawą żywienia i powinno być podawane na żądanie. Składniki, których dziecko nie dostarczy sobie z produktów stałych, uzupełni mlekiem. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od stosowanej metody rozszerzania diety, w każdym posiłku powinno być miejsce na źródło żelaza.
Korzyści ze stosowania metody BLW
Rozszerzanie diety dziecka metodą BLW daje wiele korzyści dla jego właściwego rozwoju. Zaliczamy do nich:
1. Kształtowanie prawidłowej regulacji uczucia głodu i sytości. Dziecko samodzielnie reguluje podaż pokarmów stałych, odpowiadając na sygnały głodu i sytości, które tak jak dorośli, posiada. Niemowlę będzie pobierało tyle pokarmu, ile potrzebuje, ewentualne braki uzupełniając mlekiem. Dzieci karmione metodą BLW, w odróżnieniu od tych karmionych wyłącznie łyżeczką, mają większą świadomość tego, kiedy są najedzone.
2. Prawidłowy rozwój manualny. Podając dziecku kawałki do samodzielnego jedzenia promujemy rozwój motoryki małej, czyli chwytania, celnego trafiania do ust i chwytu szczypcowego. Dzięki temu, że pozwalamy niemowlęciu na dotykanie jedzenia, ma ono możliwość na poznawanie go różnymi zmysłami. Poza tym ćwiczy koordynację ruchową i zręczność. Uczenie się jak trzymać coś miękkiego, aby tego nie zgnieść czy też coś śliskiego, aby tego nie upuścić może w przyszłości być pomocne w nauce pisania czy rysowania.
3. Prawidłowy rozwój oralny. Jasne jest, że kawałki powinny zostać rozdrobnione, rozgryzione i przeżute. Wiek około 6. miesiąca życia to dobry czas na naukę tych umiejętności. Niemowlęta karmione metodą BLW szybciej niż te karmione wyłącznie łyżeczką uczą się, jak bezpiecznie radzić sobie z jedzeniem. Chociaż mało które niemowlę rozpoczynające rozszerzanie diety ma zęby, nie stanowi to problemu przy metodzie BLW. Malec świetnie poradzi sobie z rozgniataniem pokarmu przy pomocy dziąseł, języka i śliny.
4. Zwiększona chęć próbowania nowych produktów. Obserwuje się większe zainteresowanie jedzeniem wśród dzieci, które mają rozszerzaną dietę metodą BLW. Dzieje się tak dlatego, że otrzymuje jedzenie w takiej samej formie jak rodzice, co jest dla niego ciekawsze. Poza tym, posiłki dziecka nie są monotonne – wyglądają różnorodnie w porównaniu do zmiksowanych owoców i warzyw.
5. Zdrowa relacja z jedzeniem. Dziecko, które nie jest przymuszane do jedzenia i nie czuje presji chętniej zjada posiłek. Rodzic przygotowuje maluchowi posiłek i czuwa nad bezpiecznym pobieraniem pokarmu, ale nie ingeruje czy i ile dziecko zje. Namawianie do zjedzenia większej porcji, nagradzanie za zjedzony posiłek, karanie jego brakiem czy pocieszanie słodkościami rzutuje na relację dziecka z jedzeniem w przyszłości. Nieprawidłowe postrzeganie procesu spożywania posiłków może być skutkiem zaburzeń odżywiania w wieku nastoletnim i dorosłości. Jeśli dziecko będzie jadło tyle, ile potrzebuje, zmniejszy to prawdopodobieństwo nadwagi, jednak wiadomo też, że stosowanie metody BLW nie zmniejsza ryzyka otyłości.
6. Odkrywanie szerokiej palety zdrowej żywności. W przyszłości dziecko nie powinno mieć problemu z wybiórczością pokarmową, gdyż od początku rozszerzania diety produkty mu podawane były różnorodne i wyglądały tak samo, jak te z rodzinnego stołu.
7. Przyjemność. Samodzielne jedzenie daje dziecku dużo radości – chyba nikt z nas nie widział smutnego dziecka ubrudzonego jedzeniem, one zawsze są uśmiechnięte od ucha do ucha. Dodatkowo, jeżeli pierwsze doświadczenia dziecka z posiłkami są przyjemne, prawdopodobieństwo wystąpienia wybiórczości żywieniowej i zaburzeń odżywiania jest mniejsze.
8. Pozytywny wpływ na relacje rodzinne. Jedzenie jednocześnie takich samych, wspólnych posiłków sprawia, że wszyscy cieszą się z przebywania przy jednym stole. Zamiast karmić dziecko łyżeczką gdy obiad rodziców stygnie, cała rodzina beztrosko je razem. Poza tym, ze względów bezpieczeństwa, należy cały czas być blisko dziecka i mieć je na oku. Niemowlę może naśladować pozostałych członków rodziny, najpierw ucząc się celowania jedzeniem do buzi, a następnie używania sztućców. Obserwując rodziców i rodzeństwo, widzi jak spożywa się różne potrawy. Z łatwością można przystosować swoje posiłki do potrzeb niemowlęcia, jednocześnie poprawiając swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe. Jedzenie w restauracjach również staje się łatwiejsze – nikogo nie dziwi już prośba o przygotowanie potrawy bez soli i cukru tak, aby była odpowiednia dla małego dziecka.
9. Mniejsze ryzyko odrzucenia całej potrawy. Kiedy podajemy dziecku zblendowane danie (np. zupę krem) może zdarzyć się tak, że nie posmakuje ono dziecku z uwagi na któryś przebijający się w smaku bądź zapachu składnik. Z kolei kiedy podajemy dziecku kawałki osobno, może po prostu zostawić to, na co nie ma ochoty bądź co mu nie smakuje, zamiast odrzucać całą potrawę.
10. Nauka przez jedzenie. Dzieci wiele zyskują dzięki zabawie jedzeniem. Kiedy coś upuszczają, poznają siłę grawitacji. Dowiadują się co oznaczają pojęcia: mniej, więcej, rozmiar, kształt czy konsystencja. Angażując wszystkie zmysły, od smaku, przez wzrok, dotyk, powonienie, aż po słuch i uczą się jak wszystko się ze sobą łączy.
Metoda BLW w żywieniu niemowląt – czy warto?
Mimo, że karmienie łyżeczką nadal jest najpopularniejszym sposobem rozszerzania diety, coraz więcej rodziców skłania się ku metodzie BLW. Podawanie dziecku kawałków około półrocza jego życia jest bezpieczną i naturalną metodą rozszerzania diety. Dzięki temu sposobowi proponowania jedzenia dziecko między innymi ma możliwość rozwijania umiejętności manualnych i oralnych, poznawania produktów wieloma zmysłami i kształtowania prawidłowej relacji z jedzeniem. Okazuje się, że rodzic nie musi szykować dziecku osobnego posiłku – blendować, miksować, rozdrabniać. Może położyć na talerzu pociechy to samo, co na swoim, o ile produkt ma dopasowaną do wieku i umiejętności dziecka formę oraz kształt i składa się ze składników bezpiecznych dla niemowlęcia. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na rozszerzanie diety metodą tradycyjną, czy też BLW, należy pamiętać że to dziecko decyduje czy i ile zje – może odmówić zarówno kolejnej łyżeczki, jak i kolejnego kawałka jedzenia.
Bibliografia:
- Anger J., Piszczek A.: Wszystko o rozszerzaniu diety i 50 przepisów na start. Wydawnictwo Alaantkoweblw, 2022.
2. Rapley G., Murkett T.: Bobas lubi wybór. Wydawnictwo Mamania, 2019.
3. Komsta M., Lech-Fitowska M., Matyjak D., Szpak M.: Rozszerzanie diety niemowląt. Wydawnictwo Wymagające, Warszawa 2021.
4. Szajewska H., Socha P., Horvath A., Rybak A. i wsp.: Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne/Pediatria. 2021, 18, 805-822.
5. Brown A., Lee M.: Early influences on child satiety responsiveness: The role of weaning style. Pediatric Obesity. 2015, 10: 1, 57-66.
6. Taylor R.W., Williams S.M., Fangupo L.J. i wsp.: Effect of a Baby-Led Approach to Complementary Feeding on Infant Growth and Overweight: A Randomized Clinical Trial. JAMA Pediatr. 2017, 171: 838-846.