Pieczarki w ciąży, czy są bezpieczne?
Pieczarki stanowią̨ wartościowy składnik diety z uwagi na zawartość́ wielu cennych składników odżywczych, takich jak:
- błonnik,
- sole mineralne,
- witaminy,
a także swój atrakcyjny smak i aromat. Zostały dopuszczone do handlu na targowiskach na początku XIX w, a obecnie są najpowszechniej uprawianymi grzybami hodowlanymi w Polsce. Na tle Europy, Polska jest liderem w ich uprawie [1]. Wiele kobiet zastanawia się jednak czy w ciąży spożywanie pieczarek jest bezpieczne? Odpowiedź jest prosta – tak, w ciąży można jeść pieczarki i inne grzyby jadalne. Warto jednak zwrócić uwagę, aby były one świeże i poddane obróbce termicznej. Nie zaleca się spożywania grzybów zbieranych samodzielnie, co do których nie mamy absolutnej pewności, że są jadalne.
Może zainteresować Cię także: czy w ciąży i podczas karmienia piersią można jeść grzyby leśne?
Pieczarki, co w sobie kryją? Wartości odżywcze pieczarek
Pieczarki ze względu na dużą zawartość wody są niskokaloryczne, w 100 g dostarczają 26 kcal.
W 100 g pieczarek znajduje się:
- woda – 93,3,
- białko ogółem – 2,7 g,
- tłuszcz – 0,4,
- węglowodany ogółem – 2,6,
- błonnik pokarmowy – 2,0 g,
- kwasy tłuszczowe nasycone – 0,07 g,
- kwasy tłuszczowe jednonienasycone – 0,03 g,
- kwasy tłuszczowe wielonienasycone – 0,23 g.
Ponadto pieczarki zawierają witaminy i składniki mineralne takie jak:
- sód – 6 mg,
- potas – 289 mg,
- wapń – 11 mg,
- fosfor – 165 mg,
- magnez – 12 mg,
- żelazo – 0,9 mg,
- cynk – 0,47 mg,
- miedź – 0,40 mg,
- mangan – 0,06 mg,
- jod – 1 µg,
- witamina A – 2 µg,
- beta karoten – 10 µg,
- witamina D – 1,94 µg,
- witamina E – 11 mg,
- tiamina – 0,023 mg,
- ryboflawina – 0,599 mg,
- niacyna – 4,81 mg,
- witamina B6 – 0,05 mg,
- foliany – 30 µg,
- witamina C – 5,0 mg.
Badania wykazują, iż pieczarka zawiera substancje o właściwościach antynowotworowych, takie jak: tyrozynaza, inhibitor aromatazy, a dodatkowo stanowi źródło związków fenlowych (polifenoli) oraz sprzężonego kwasu linolowego – CLA.
W pieczarkach obecne są także polisacharydy – beta glukany zaliczane do rozpuszczalnej frakcji błonnika pokarmowego. Wiele badań sugeruje także iż grzyby wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne, immunomodulujące, przeciwcukrzycowe, cytotoksyczne, przeciwutleniające, hepatoprotekcyjne, przeciwnowotworowe, przeciwutleniające, przeciwalergiczne, przeciwhiperlipidemiczne i prebiotyczne [1].
Pieczarki w occie – czy można je jeść w ciąży?
Czy spożywanie pieczarek w occie w czasie ciąży może wiązać się z pewnymi zagrożeniami? Ogólnie rzecz biorąc, pieczarki w occie są bezpieczne do spożycia podczas ciąży, o ile są odpowiednio przechowywane i przygotowane. Zawsze należy zachować ostrożność w przypadku produktów konserwowanych samodzielnie w domu, ponieważ istnieje ryzyko zagrożenia mikrobiologicznego, co może powodować zatrucia pokarmowe. Pieczarki w occie mogą szkodzić kobietom w ciąży, które zmagają się z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego np. z zapaleniem żołądka, wrzodami itp. U niektórych kobiet pieczarki w occie mogą również nasilać zgagę.
Suszone czy smażone pieczarki w ciąży?
W czasie ciąży można spożywać zarówno suszone, jak i smażone pieczarki. Ważne jest jednak, aby były one odpowiednio przygotowane od samego początku. Grzyby przed suszeniem i smażeniem należy starannie umyć, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli natomiast chodzi o pieczarki smażone to w czasie ciąży, aby utrzymać zdrową i zbilansowaną dietę, zaleca się umiarkowanie spożycie smażonych potraw. Z pewnością warto ograniczyć smażenie w głębokim tłuszczu oraz sięgać po „zdrowsze” tłuszcze do smażenia takie jak: oliwa z oliwek czy olej rzepakowy.
Pieczarki a karmienie piersią
Podobnie jak w przypadku ciąży, podczas karmienia piersią pieczarki są bezpieczne i można je spożywać bez obaw. Podczas karmienia piersią także zaleca się unikanie surowych lub niedogotowanych pieczarek. Surowe pieczarki mogą stanowić potencjalne źródło drobnoustrojów chorobotwórczych, które mogą być szkodliwe dla zdrowia matki i dziecka. Kobietom karmiącym zaleca się zatem obróbkę termiczną pieczarek, aby zapewnić bezpieczeństwo dla matki i dziecka. Gotowanie, smażenie, pieczenie pieczarek eliminuje potencjalne zagrożenia zdrowotne, pozostawiając je bezpiecznymi do spożycia.
Kiedy pieczarki w ciąży mogą zaszkodzić?
Kupując pieczarki, ważne jest ich odpowiednie przechowywanie. Najlepiej spożyć je w ciągu 3-4 dni. Aby uniknąć ewentualnego zatrucia pokarmowego, nie sięgaj po pieczarki nieświeże, zbyt długo przechowywane czy wielokrotnie rozmrażane i zamrażane. Zwróć też uwagę, czy pieczarki nie były długo przechowywane w plastikowym opakowaniu i wystawione na działanie promieni słonecznych.
Przed gotowaniem czy smażeniem, starannie umyj pieczarki, aby usunąć ewentualne resztki ziemi lub brudu. Pamiętaj przy tym, iż grzyby należą do produktów ciężkostrawnych, które długo zalegają w żołądku (z uwagi na zawartość chityny w ścianach komórkowych), dlatego nie są zalecane dla osób z problemami ze strony przewodu pokarmowego, dzieci czy osób starszych.
Czy w ciąży można jeść pieczarki – podsumowanie
Nie ma przeciwwskazań co do spożywania pieczarek w czasie ciąży. Odpowiednio przechowywane i przetwarzane, nie stanowią żadnego ryzyka dla matki i dziecka. Pamiętaj, że ważne jest, aby prowadzić zdrowy tryb życia oraz dbać o odpowiednią dietę w czasie ciąży. Jeśli masz wątpliwości dotyczące swojej diety lub jakichkolwiek produktów spożywczych, zawsze warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem, aby uzyskać odpowiednie porady i zalecenia.
Jeśli chcesz wiedzieć, co jeść w czasie ciąży, aby dziecko było zdrowe, koniecznie sprawdź ten artykuł: co jeść w ciąży aby dziecko było zdrowe? Wyjaśnia dietetyk
Bibliografia:
- Golianek A., Mazurkiewicz-Zapałowicz K. Grzyby w diecie człowieka – wartość odżywcza i prozdrowotna. Ekologia człowieka. Tom 65 Nr 4, 2016.
- Venturella G, Ferraro V, Cirlincione F, Gargano ML. Medicinal Mushrooms: Bioactive Compounds, Use, and Clinical Trials. Int J Mol Sci. 2021