krem z ektoiną dla dzieci od pierwszych dni życia
nie zawiera sterydów, substancji zapachowych, barwników, środków konserwujących, olejów mineralnych, emulgatorów
tworzy na skórze barierę stabilizującą i ochronną

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectokrem. ZASTOSOWANIE: Objawowe leczenie oraz łagodzenie zaczerwienienia i świądu występującego w przebiegu różnego typu dermatoz zapalnych, tj. atopowe zapalenie skóry (AZS), kontaktowe zapalenie skóry, popromienne zapalenie skóry. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG
reklama

Orbitrek w ciąży – tak czy nie? 

Aktywność ruchowa w ciąży jest szalenie istotna. Przyszłe mamy powinny nie tylko wzmacniać swoje mięśnie i pracować nad mobilnością, ale także dbać o serce i cały układ krwionośny, regularnie podejmując treningi kardio. Mogą to być spacery, bieganie, pływanie, jazda na rowerze i… ćwiczenia na orbitreku? Czy ten sprzęt nadaje się dla przyszłych mam? 

Nie ma ogólnych przeciwwskazań do korzystania z orbitreka w ciąży. A wręcz jest to jeden z najbezpieczniejszych sprzętów do treningu kardio dla przyszłych mam. 

Ruchy wykonywane podczas ćwiczenia na orbitreku nie wpływają negatywnie na mamę ani na dziecko, natomiast intensywność można dopasować do własnych możliwości, stanu zdrowia i etapu ciąży, co czyni go sprzętem bardzo uniwersalnym.  

Jednak – jak w przypadku każdej innej aktywności ruchowej – w pierwszej kolejności należy udać się na wizytę do lekarza prowadzącego ciążę i zapytać o ewentualne przeciwwskazania. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie jest zagrożona, orbitrek może okazać się świetnym sposobem na zachowanie zdrowia i sprawności w trakcie oczekiwania na dziecko. 


Prenasol
PRENASOL - DLA KOBIET W CIĄŻY I KARMIĄCYCH PIERSIĄ:
DHA z alg, dwie formy kwasu foliowego
starannie dobrane składniki wspierają prawidłowy rozwój dziecka i dbają o zdrowie mamy
bezpieczne i innowacyjne składniki wysokiej jakości
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Największe zalety treningu na orbitreku w ciąży

Lepsze samopoczucie, zdrowsza mama i zdrowsze dziecko, łatwiejszy poród, mniejsze ryzyko komplikacji – takie korzyści można przypisać do większości aktywności ruchowych wykonywanych w czasie ciąży. Wynikają one m.in. z tego, że ćwiczenia fizyczne wzmacniają ciało, pozwalają utrzymać zdrową wagę i homeostazę całego organizmu, a także dotleniają. To wszystko pozytywnie przekłada się na przebieg ciąży i porodu. 

A jakie dodatkowe zalety ma trening na orbitreku w ciąży? 

  • Dwa w jednym, czyli trening kardio i wzmacnianie mięśni:orbitrek z założenia jest maszyną do treningu kardio, jednak w pewnym stopniu pozwala też wzmocnić mięśnie, zwłaszcza dolnych partii ciała. Silne mięśnie nóg i pośladków są bardzo ważne na końcowym etapie ciąży, a także w trakcie porodu. Trening na takim urządzeniu to zatem przysłowiowe dwie pieczenie na jednym ogniu. 
  • Trening na orbitreku jest bezpieczny: podczas ćwiczeń na orbitreku raczej nie grozi Ci upadek czy poważny uraz tak jak np. podczas biegania lub jazdy na rowerze.  
  • Trening na orbitreku nie obciąża nadmiernie stawów: ruchy na orbitreku są płynne, nie ma tu mowy o żadnych podskokach czy niebezpiecznych akrobacjach. A to oznacza większe bezpieczeństwo dla Twoich stawów. Nie bez przyczyny z orbitreka korzystają sportowcy wracający do treningów po kontuzji. Jest to też sprzęt polecany osobom starszym. 
  • Z orbitreka możesz korzystać na każdym etapie ciąży: trening kardio na orbitreku w większości przypadków będzie odpowiedni na każdym etapie ciąży. Jednak ważny jest dobór intensywności i obciążenia. Do tego kobiety, które nie ćwiczyły przed ciążą, powinny zachować ostrożność w pierwszym trymestrze i omówić tę kwestię ze swoim lekarzem. 

Jak korzystać z orbitreka w ciąży, aby było zdrowo i bezpiecznie?

Najważniejszą zasadą uprawiania aktywności ruchowej w ciąży jest to, aby dobrać poziom trudności i intensywność do siebie. Trzeba pamiętać, że każda ciężarna jest inna i nie chodzi tu wyłącznie o to, jak przebiega ciążą, ale też o możliwości psychofizyczne, a także o to, jaki styl życia kobieta prowadziła przed zajściem w ciążę. 

Przykładowo, osoba, która regularnie biegała, na orbitreku będzie mogła pozwolić sobie na znacznie więcej, ponieważ w porównaniu do biegania jest to zdecydowanie mniejszy wysiłek. 

Zasady bezpiecznego korzystania z orbitreka w ciąży: 

  • Wybierz odpowiedni sprzęt. Kup orbitrek, który pozwala na regulację oporu. Dzięki temu będziesz mogła dopasować intensywność treningu do swoich aktualnych możliwości. 
  • Zorganizuj bezpieczną przestrzeń. Ustaw orbitreka na płaskiej, powierzchni, tak aby podczas treningu nie bujał się na boki. Warto też podłożyć matę, aby uniknąć przesuwania się sprzętu po podłodze. 
  • Zacznij powoli. Na początku wystarczą 3 treningi w tygodniu po 10-15 minut, potem możesz wydłużyć czas ćwiczeń lub dodać kolejną jednostkę treningową. Pamiętaj jednak, aby poza orbitrekiem podejmować inną aktywność fizyczną, ponieważ 30-45 minut w skali tygodnia to zdecydowanie za mało. 

WHO zaleca, aby ciężarne były aktywne przez przynajmniej 150 minut w tygodniu. Dodatkową aktywnością mogą być spacery, aerobik, pływanie, fitness, joga, pilates, Nordic Walking czy jazda na rowerze (najlepiej stacjonarnym, ze względu na brak ryzyka upadku). 

  • Nie przesadzaj z intensywnością. Najlepiej trenować w pierwszym lub drugim zakresie tętna, czyli nie doprowadzać do dużej zadyszki. Jeśli czujesz, że brakuje Ci powietrza i nie jesteś w stanie wypowiedzieć pełnego zdania, zwolnij! 
  • Nie doprowadzaj do przegrzania organizmu. Unikaj ćwiczenia w nieklimatyzowanych pomieszczeniach, to nie jest bezpieczne dla Ciebie i dziecka. 
  • Zwróć uwagę na swoją postawę. Upewnij się, że podczas treningu na orbitreku Twoja sylwetka jest ustawiona w odpowiedniej pozycji. Unikaj garbienia się, pochylania głowy i wypychania bioder do przodu, stopy zawsze ustawiaj prosto, wzrok kieruj przed siebie. Jeśli masz możliwość, ustaw orbitrek przed lustrem. Dzięki temu przez cały trening będziesz w stanie kontrolować swoją postawę. 
  • Przerwij trening, gdy źle się poczujesz. Sygnały ostrzegawcze to przede wszystkim duże zmęczenie, duszności, bóle w klatce piersiowej, ból głowy lub brzucha. 

Dla Ciebie i Twojego dziecka
Reklama


Birsner M. L., Gyamfi-Bannerman C., Physical Activity and Exercise During Pregnancy and the Postpartum Period, The American College of Obstetricans and Gynecologists 2020, 804