• Eksperci zalecają, żeby czytać dzieciom – albo z dziećmi – książki codziennie przez co najmniej 20 minut. Dlaczego właśnie tyle? 
  • Chociaż wydaje się, że 20 minut to niedużo, tyle wystarczy, aby uzyskać pozytywne efekty, a jednocześnie nie zanudzić młodego odbiorcy.

dla dziecka od pierwszych dni życia
wspiera prawidłowy rozwój kości, mózgu, wzroku i układu odpornościowego
DHA z ekologicznych alg i witamina D
starannie dobrane, naturalne składniki
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Jakie są największe zalety czytania?

Jakie są największe zalety czytania książek? Zarówno w przypadku małych, jak i starszych dzieci czytanie stymuluje rozwój mózgu i pozytywnie wpływa na pamięć. U maluchów pomaga tworzyć słownik bierny, czyli rozumieć mowę, a u kilkulatków poszerzać zakres słownictwa i lepiej przyswajać wiedzę o języku.

Czytanie rozbudza ciekawość, pozwala zrozumieć przyczyny zdarzeń i bliżej poznać bohaterów – dzieci, które zainteresują się historią, chcą się dowiedzieć, co stanie się dalej – a także wskazuje dobre wzorce. Dzięki książkom można łatwo pokazać dziecku, jak należy się zachowywać albo na co należy uważać. Czytanie kształtuje również inteligencję emocjonalną. W wielu historiach nazywa się uczucia, mówi się, jak je wyrażać i jak sobie z nimi radzić.

Jednocześnie sięganie po książki rozwija wyobraźnię. Dziecko nie widzi, jak wygląda główny bohater ani świat, w którym się znajduje i nie słyszy dźwięków z głośników, więc musi sobie to wszystko wyobrazić. Gdy ogląda bajkę, jest biernym odbiorcą, gdy słucha lub czyta, jest czynnym uczestnikiem tego procesu.

Dlaczego czytać razem z dzieckiem?

Wielu rodziców czyta dzieciom na głos do czasu, aż potrafią samodzielnie składać zdania. Później zachęca do sięgania po książki, ale nie czyta wspólnie z dzieckiem. A wspólne czytanie jest okazją do budowania więzi, rozmowy na tematy związane z książkami i nie tylko oraz po prostu okazją do spędzenia czasu razem. Wspólna lektura pomaga zaspokoić potrzeby emocjonalne dziecka i wspiera jego rozwój psychiczny.

Warto więc znaleźć czas i usiąść z dzieckiem do wspólnego czytania. To ważne nie tylko na etapie, gdy dziecko uczy się czytać i wymaga pomocy ze strony rodzica, lecz także wtedy, gdy radzi sobie nawet z trudnymi słowami. W ostatnim przypadku może poćwiczyć czytanie na głos, a jednocześnie ma z kim porozmawiać o tym, co przeczytało, z czym mu się kojarzy ta historia, jak by się zachowało, gdyby było jej bohaterem itp. Może również czytać z mamą lub tatą z podziałem na role – to dodatkowe urozmaicenie. A jeśli się zmęczy, ma kogo poprosić, żeby dokończył opowiadanie.

Jak rozbudzić w dziecku miłość do czytania?

Skoro zgodnie z tym, co pojawiło się na początku, czytanie ma tyle zalet, jak skutecznie rozbudzić w dziecku miłość do literatury? Najprostszym, najbardziej oczywistym sposobem jest danie dziecku dostępu do książek. Na początek niech będą to książki z elementami kontrastowymi, sensoryczne, z okienkami, dziurkami, wycięciami albo innymi elementami, które da się dotykać, przesuwać i przekładać. Później mogą do nich dołączyć książki z wierszykami i rymowankami – takie, które rodzice mogą czytać z różną intonacją, a jeszcze później dłuższe historyjki z ulubionymi bohaterami. Starszym dzieciom warto proponować zbiory opowiadań i wierszy, komiksy, wersje ilustrowane oraz bez obrazków, żeby pokazać jak różnorodne mogą być książki.

Jeśli dziecko będzie przyzwyczajone do książek, do tego, że mama lub tata czyta mu codziennie i że książki zawsze są w zasięgu ręki, chętniej będzie sięgało po nie wtedy, gdy samo nauczy się czytać. Z czytania książek można zrobić rytuał i powtarzać go np. zawsze przed zaśnięciem albo po zjedzeniu obiadu.

Warto jednak pamiętać, że czytanie nie powinno się kojarzyć z przykrym obowiązkiem. Jeśli dziecko danego dnia nie chce czytać, bo woli się bawić lalkami albo budować bazę, nic na siłę. Nacisk może bowiem skutecznie zniechęcić do czytania na jakiś czas. Uwaga również na ruch. Jeżeli dziecko przeczytało kawałek historii samo, a teraz prosi, żeby rodzic kontynuował czytanie, bo chce posłuchać, ale jednocześnie się pobawić, nie należy mu tego zabraniać. Ruch pobudza pracę mózgu i ułatwia zapamiętywanie. Skoro więc maluch potrzebuje pochodzić po pokoju albo zrobić kilka pajacyków, niech chodzi i skacze.

Co jeszcze pomaga rozbudzić miłość do czytania? Pozytywny wzorzec. Wtedy, gdy dzieci widzą, że mama, tata, starszy brat albo starsza siostra w wolnym czasie czytają, same chcą czytać. Nic nie działa lepiej niż przykład.

Podsumowując, z czytania książek dziecku, a później z dzieckiem warto zrobić rytuał i kultywować go codziennie. Dlaczego? Ponieważ czytanie ma liczne zalety, m.in. wspomaga rozwój mózgu, kształtuje wyobraźnię, pozytywnie wpływa na koncentrację i pamięć, rozbudza ciekawość, a także wspiera budowanie inteligencji emocjonalnej. Wspólne sięganie po lekturę jest doskonałym sposobem na spędzanie czasu z dzieckiem i jednocześnie okazją do rozmowy oraz do zaspokojenia potrzeb emocjonalnych malucha. A jeśli chce się rozbudzić w dziecku miłość do literatury, dobrze zapewnić mu dostęp do różnych książek i dawać dobry przykład.


Dla przedszkolaków i uczniów
Reklama


Bibliografia

1. K. Madej-Bień, Analiza konsekwencji psychologicznych i rozwojowych codziennego czytania dzieciom na podstawie m.in. raportów z badań Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, https://repozytorium.uni.wroc.pl/Content/89774/PDF/01_02_Madeja-Bien-K_Analiza-konsekwencji-psychologicznych-i-rozwojowych.pdf [dostęp na: 12.03.2025].

2. M. Brudnicka, 18 tricków na aktywne czytanie z dzieckiem, https://mamabasiczyta.pl/18-trickow-na-aktywne-czytanie-z-dzieckiem/ [dostęp na: 12.03.2025].

3. Czy warto czytać dzieciom na głos? Poznaj zalety głośnego czytania!, https://czytamsobie.pl/zalety-czytania-dzieciom-na-glos [dostęp na: 12.03.2025].