Andrzejki dla dzieci w domu? To nie problem!
Andrzejki to noc wróżb i magii, pretekst do zabawy dla dorosłych i dzieci. Z gier i zabaw cieszą się szczególnie najmłodsi, dla nich też organizowane są liczne zabawy andrzejkowe. Niestety jesienny okres sprawia, że wiele smyków z powodu choroby nie może uczestniczyć w przedszkolnych czy szkolnych imprezach. Nie oznacza to jednak, że muszą zrezygnować z zabawy. Andrzejkowe wróżby dla dzieci łatwo można zorganizować w domu, tym samym przybliżając dziecku tę tradycję i dostarczając ciekawej rozrywki.
Przeczytaj także: Przepis na udane wróżby andrzejkowe z dziećmi
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Skąd się wzięły Andrzejki?
Andrzejki każdego roku obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada. Powszechnie uważa się je za polską tradycję, jednak tak naprawdę pochodzenie tego święta nie jest znane. Jedna z teorii mówi, że andrzejkowe wróżby wywodzą się ze starożytnej Grecji. Początkowo Andrzejki traktowane były niezwykle poważnie i miały charakter… matrymonialny. W nocy z 29 na 30 listopada wróżono jedynie niezamężnym dziewczętom i to w odosobnieniu, indywidualnie.
Z czasem charakter święta się zmienił i dziś do gier i zabaw dołączają wszyscy, również najmłodsi. Ci ostatni obchodzą je szczególnie hucznie. Andrzejki są bowiem okazją do wyprawienia przedszkolnego balu czy szkolnych imprez z wróżbami. Pojawiają się na nich tradycyjne gry i zabawy takie jak np. lanie wosku do wody czy obieranie jabłka, tak aby obierka była jak najdłuższa.
Andrzejkowe wróżby dla dzieci w domu
Andrzejki są świętem, które przede wszystkim kojarzy się z czarami, magią i wróżeniem. Organizując w domu Andrzejki dla dziecka trudno więc pominąć ten aspekt. Chcąc zapoznać malca z tradycją, warto zabawę uatrakcyjnić laniem wosku do wody – ważne jest jednak, aby wróżba ta wykonywana była pod okiem i opieką rodziców. Zabawa ta polega na roztopieniu wosku świecy, a następnie wylaniu go do zimnej wody – najlepiej przez dziurkę w kluczu. Kształt, w jaki ułoży się wosk, można potem dowolnie interpretować, a tym samym odgadywać przyszłość. Lanie wosku to jednak niejedyna fajna zabawa na andrzejki dla dzieci.
Wróżba z jabłka
Drugą najpopularniejszą andrzejkową wróżbą jest ta z jabłka. Oryginalnie polega ona na tym, aby obierać owoc tak, aby zachować najdłuższą skórkę. Tą następnie rzuca się za siebie, a jej kształt przyrównuje do liter, na którą ma zaczynać się imię przyszłego partnera/partnerki. W przypadku zabawy andrzejkowej dla dzieci wróżbę można nieco zmodyfikować. Malucha warto zachęcić do obierania owocu (pod nadzorem), a następnie do interpretowania kształtu obierka – dziecko można poprosić, żeby narysowało to, co pokazała skórka.
Wyścig butów
Do tej zabawy potrzeba minimum dwóch osób. Dziecko może więc do niej zaprosić rodzeństwo, dziadków lub rodziców. Kolejno, każdy z uczestników bierze jedną z par swoich butów i ustawia się z nią jak najdalej od drzwi wejściowych do mieszkania, następnie układa jeden za drugim tak, aby czubek jednego dotykał pięty drugiego. Na tego, którego but jako pierwszy dotrze do drzwi i przekroczy próg, w nadchodzącym roku czeka wspaniała przygoda, podróż, wycieczka.
Kim będę w przyszłości?
Andrzejki to świetna okazja, aby porozmawiać z dzieckiem o przyszłości i wywróżyć, kim się stanie. Zabawa „kim będę w przyszłości” polega na wrzuceniu do worka atrybutów różnych zawodów (im jest ich więcej, tym lepiej), następnie każde dziecko losuje jeden przedmiot, a inne odgadują na zasadzie kalambur, z jakim zawodem się on kojarzy. Jeśli maluch jest chory i nie może zaprosić na domową zabawę andrzejkową kolegów, to może do losowania podejść kilkakrotnie, a wyciągnięte przedmioty mogą być pretekstem do porozmawiania o zawodach, pracy itp.
Cztery filiżanki
Cztery filiżanki to dziecięca wersja tradycyjnej wróżby andrzejkowej. W wersji dla dzieci nie wróżymy jednak, kto wyjdzie za mąż czy szybko będzie miał potomstwo. Wróżba polega na tym, że pod filiżankami (im jest ich więcej, tym lepiej) ukrywa się drobne przedmioty – dla większej niespodzianki filiżanki można pomieszać, a następnie poprosić dziecko o wybranie jednej. Po odkryciu co kryje, przychodzi czas na odgadnięcie znaczenia ukrytego przedmiotu. Przykładowe filiżanki mogą zawierać:
- moneta – bogactwo
- cukierek – słodkie, szczęśliwe życie,
- klucz – rozwiązanie zagadki,
- samochodzik – daleka podróż, wycieczka,
- korona – sukces
- książka – dobra ocena.
Wyrzuć marzenie
Ciekawym pomysłem na uatrakcyjnienie wieczoru andrzejkowego są zabawy plastyczne. Ta o nazwie „wyrzuć marzenie” polega na zachęceniu dziecka do narysowania swojego marzenia. Aby było ciekawiej, rysunek może powstawać farbami lub też być wydzieranką, wyklejanką. Gotowy rysunek należy zmieść w kulkę, a zadaniem dziecka jest trafienie nią do kosza lub kapelusza. Celny rzut oznacza spełnienie marzenia, może też oznaczać drobną nagrodę.
Wróżenie z dłoni
Ta zabawa andrzejkowa polega na pomalowaniu dłoni farbą na wybrany kolor – jeśli w zabawie bierze udział więcej osób, każdy powinien wybrać inny kolor. Kolejnym krokiem jest odbicie pomalowanie dłoni na czystej kartce papieru, a następnie odczytanie „wróżby”. Interpretacji może być wiele, warto zachęcać dziecko, aby samodzielnie odgadywało znaczenie. Przykładowa interpretacja wróżby to:
- grubo odciśnięte palce – to będzie dobry rok!
- cienko odciśnięte palce – więcej oszczędzaj, inaczej będzie cienko!
- długie palce – wyjedziesz w daleką podróż!
- krótkie palce – w krótkim czasie osiągniesz/dostaniesz coś, o czym marzyłeś!
- dziura w środku odciśniętej ręki – odnajdziesz/zdobędziesz coś, czego Ci brakowało!
- brak dziury – jesteś spełniony, tak trzymać!
- mocno rozczapierzone palce – jesteś bardzo odważny!
- lekko rozczapierzone palce – jesteś bardzo pomocny!
Amulety szczęścia
Świetną andrzejkową zabawą dla przeziębionego malucha będzie robienie amuletów szczęścia. Do tego zajęcia nie potrzebuje on towarzystwa kolegów i koleżanek, a zabawa jest przednia i spędzić można na niej cały wieczór. Dziecko amulety może stworzyć dla najbliższych oraz przedszkolnych/szkolnych przyjaciół. Powstać mogą one z gotowych koralików, kamyczków, modeliny, wcześniej zebranych kasztanów czy żołędzi.
Złów wróżbę
Ta zabawa na andrzejki wymaga wcześniejszych przygotowań. Do jej przeprowadzenia potrzebny będzie kij np. od szczotki, do którego przywiążesz sznurek zakończony magnesem. Kolejny etap to zapisanie na kolorowych karteczkach symboli np. monety, korony, książki, samochodu, morza, walizki itp. – każdy z tych symboli powinien mieć określone znaczenie. Do karteczek przyczepia się spinacz, a następnie wrzuca do miski lub innego pojemnika. Zadaniem dziecka jest złowienie karteczki na wcześniej przygotowaną wędkę i odszyfrowanie, jaką przyszłość może oznaczać narysowany na kartce symbol.
Upiecz sobie wróżbę
Andrzejkowy wieczór spędzić można również na zabawach kulinarnych. Jedną z ciekawszych będzie pieczenie ciasteczek z wróżbą. Przed rozpoczęciem pieczenia warto zachęcić dziecko do przygotowania/ wypisania wróżb na małych karteczkach. Upieczone ciastka dziecko może rozdać najbliższym lub kolegom, a także samo zjeść.
Tajemnicza wiadomość
Tajemniczą wiadomość przygotujesz dla dziecka, wyciskając sok z cytryny i pisząc nim (jak atramentem) na białej kartce – do napisania wiadomości możesz wykorzystać wykałaczkę. Zadaniem dziecka będzie odczytanie listu. Aby to zrobić, będzie musiało przytrzymać kartkę blisko żarówki lub przy płomieniu świecy.
Może zainteresować Cię również: Powrót do przedszkola po chorobie – jak pomóc dziecku w ponownej aklimatyzacji?