Piosenki
Słuchanie piosenek po angielsku, szczególnie tych dla dzieci, może pozytywnie wpłynąć na ich zdolności językowe. Rozwijają wtedy umiejętności rozumienia ze słuchu. Dzieci oswajają się z poprawną wymową, co w pewnym sensie poprawia także umiejętność mówienia w języku obcym. Dzięki tekstom piosenek maluch słyszy i poznaje nowe słówka, uczy się budowy zdań, a jednocześnie bawi. Możemy zachęcić brzdąca do tańca, a może nawet i śpiewania po angielsku jeśli powtórzymy z nim wcześniej tekst piosenki. Jest to nauka poprzez zabawę, dla dzieci z pewnością jest najbardziej przyjemna.
Gry
Gdy chcemy zapoznać dziecko z nowymi słówkami, warto wymyślić ciekawą zabawę, żeby maluch z chęcią spędził czas na nauce. Weźmy za przykład nazwy zwierząt po angielsku – możemy wydrukować małe obrazki przedstawiające różne zwierzęta – kota, psa, krowę czy rybki oraz ich odpowiedniki – słówka po angielsku w formie fiszek.
Przeczytaj także: Gry i zabawy rozwijające mowę dziecka
Dalsza inwencja zależy już od Ciebie. Możesz pochować obrazki zwierząt w pokoju dziecka – jedno pod poduszką, inne w zeszycie na biurku, jeszcze inne na parapecie. Pobaw się z brzdącem w znajdywanie odpowiednich obrazków, przeczytaj mu dane słówko po angielsku, a maluch niech szuka w pokoju odpowiadającego mu obrazka. Będzie to dla niego frajda, usprawniająca funkcje poznawcze mózgu (pamięć, koncentrację)!
Możesz też usiąść na przeciwko dziecka, rozłożyć między wami zdjęcia zwierząt i rzucając maluchowi piłeczkę, podawać nazwę danego zwierzęcia po angielsku. Dziecko odrzucając Ci piłkę dziecko będzie musiało wskazać na obrazek, który przedstawia dane zwierzę. Każda metoda jest dobra, o ile łączy naukę z czymś interesującym dla dziecka, czyli zabawą.
Kolorowanki
Wiele maluchów uwielbia kolorowanki. To forma zabawy i rozrywki, a może być też przecież aktywnością wyciszającą przed pójściem spać. Wystarczy zaopatrzyć dziecko w kolorowe kredki czy flamastry i poszukać w Internecie kolorowanek po angielsku. My proponujemy te ze strony British Council, które są pogrupowane tematycznie, a każda z nich opatrzona jest krótką instrukcją jakimi kolorami pomalować dane przedmioty na obrazku.
I tak, zgodnie z instrukcją, drzewo należy pokolorować na brązowo, a jabłka na czerwono i zielono. Ćwiczenia tego typu nie tylko rozwijają kreatywność u dziecka, ale także pozwalają mu na poznanie nowych słówek po angielsku.
Bajki
Ciężko zliczyć, ile razy niektóre maluchy obejrzały ulubiony odcinek bajki czy kreskówki. Można powiedzieć, że niektóre dialogi znane są im na pamięć! Spróbuj to wykorzystać i włącz pociesze ten konkretny ulubiony odcinek, ale w języku angielskim.
A może zajęcia dodatkowe?
Na zajęcia języka angielskiego można zapisać już na prawdę maleńkie dzieci. Wykształcony w tym kierunku pedagog dostosowuje sposoby nauki do wieku dziecka, dla maluchów jest to nauka w formie zabawy, a przy okazji sposób na socjalizację i poznanie nowych kolegów. Na przykład w szkołach kształcących dzieci metodą Helen Doron na zajęcia przychodzą już dzieci od 3. miesiąca życia! Najmłodsza grupa to właśnie Maluchy w przedziale wiekowym 3 miesiące – 2 latka. Oczywiście lekcje takie odbywają się w obecności rodzica. Może w Twoim mieście istnieje szkoła językowa, która przyjmuje do grup już tak małe dzieci?
Jeżeli znasz język angielski – mów do dziecka!
Badania wskazują, że noworodek rozpoznaje głos matki po urodzeniu. Dlatego też już od najmłodszych lat, a nawet jeszcze będąc w ciąży, warto do dziecka mówić. A skoro mamy do malucha mówić – czemu nie robić tego po angielsku? Jeżeli znasz język angielski, wiesz, że wymawiasz słowa poprawnie i nie robisz błędów gramatycznych – staraj się mówić do dziecka także po angielsku, pełnymi zdaniami. Oswajaj malucha z brzmieniem języka obcego, postaraj się, aby mówienie w obcym języku w obecności dziecka było dla Ciebie czymś naturalnym, a w efekcie i dziecko szybciej nauczy się mówić po angielsku. Jeśli nie jesteś pewna swoich umiejętności językowych – lepiej tego nie rób, bo jeśli nauczysz dziecko źle, to potem może być trudno tych błędów oduczyć. W takiej sytuacji możesz rozważyć zatrudnienie niani zza granicy – o tym nasz kolejny artykuł!
Może zainteresować Cię również: Dwujęzyczność u dzieci – jak wychować dwujęzyczne dziecko?
,,Using Songs Effectively to Teach English to Young Learners”, Millington N.T., Ritsumeikan Asia Pacific University, Japan, w: Language Education in Asia, Volume 2, Issue 1, 2011), źródło: https://leia.org/LEiA/LEiA%20VOLUMES/Download/LEiA_V2_I1_2011/LEiA_V2I1A11_Millington.pdf (dostęp z dn. 6.12.2021)
Kolorowanka British Council, źródło:https://learnenglishkids.britishcouncil.org/sites/kids/files/attachment/colouring-autumn.pdf,dostęp 6.12.2021