Zapobieganie grypie: szczepienie ochronne
Szczepienia przeciw grypie wprawdzie nie chronią w 100% przed zachorowaniem, ale pozwalają uniknąć ciężkiego przebiegu grypy i jej powikłań. Do najczęstszych zalicza się zapalenie ucha środkowego i zapalenie płuc, do najpoważniejszych zapalenie mięśnia sercowego i sepsę. Z tych powodów na oddziały pediatrycznie rokrocznie trafia wiele dzieci. Ale nawet, jeśli grypa nie wymaga leczenia w szpitalu, może być bardzo uciążliwa.
Dzieci z grypą są osłabione, obolałe, nie chcą jeść ani pić. Mają gorączkę, która sięga 39℃. Maluszek z tak wysoką temperaturą może łatwo się odwodnić, zwłaszcza gdy przy grypie pojawia się biegunka. Typowym objawem jest też suchy kaszel, mogący utrudniać odpoczynek – tak ważny w czasie choroby. Zdarza się, że kaszel po grypie utrzymuje się jeszcze kilka tygodni, podobnie osłabienie i zmęczenie. Trzeba czasu, aby wrócić do formy i normalnego trybu życia.
To preparaty dobrze przebadane i bezpieczne. Jak każda inna szczepionka czy jakakolwiek interwencja medyczna, mogą wywołać reakcje niepożądane, przeważnie jednak są one łagodne i krótkotrwałe. Po szczepieniu na grypę dziecko może skarżyć się na ból ręki, mieć gorączkę albo gorsze samopoczucie. Takie dolegliwości zwykle jednak mijają w przeciągu 1-2 dni. Poza tym mogą wystąpić, ale wcale nie muszą. Szczepienia przeciw grypie są na ogół dobrze tolerowane, więc nie należy się zbytnio martwić o tzw. NOP-y. Problemu nie powinno też stanowić samo szczepienie – dzieci, które boją się zastrzyków, mogą otrzymać szczepionkę donosową, tak samo skuteczną i bezpieczną, jak ta przeznaczona do iniekcji mięśniowej.
Szczepienia na grypę dla dzieci są w tym sezonie 2022/2023 refundowane w 50%. Kosztują około 40 zł. Aby z nich skorzystać, trzeba dostać receptę od lekarza, kupić szczepionkę w aptece, przetransportować ją do przychodni – gdzie w umówionym wcześniej terminie odbędzie się szczepienie. Przyprowadzamy na nie dziecko zdrowe, bez objawów ostrej infekcji, gorączki ani kataru – co trochę utrudnia sprawę, zwłaszcza w przypadku wyjątkowo chorowitych szkrabów. U takich maluchów dobrze wykonać szczepienie przed rozpoczęciem sezonu infekcyjnego, na początku jesieni. Szczepienie zapewnia odporność na 6-12 miesięcy, więc jest spora szansa na dotrwanie do lata bez grypy.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Zapobieganie grypie: maseczka przeciwwirusowa
Pandemia covid-19 nauczyła nas, jak ważne jest przestrzeganie środków ochrony osobistej. Dziś wiemy, że noszenie maseczki ochronnej ogranicza szerzenie chorobotwórczych drobnoustrojów i pomaga uniknąć infekcji. Dotyczy to także grypy, którą dzieci mogą się bardzo łatwo zarazić i to nie tylko w bezpośrednim kontakcie z kimś chorym.
Wirusy grypy przenoszą się drogą kropelkową. Kaszląc i kichając, roznosimy je na odległość nawet dwóch metrów. A ponieważ te patogeny mogą przetrwać w powietrzu i na powierzchniach twardych kilka godzin, ryzyko zakażenia wzrasta. Zwłaszcza w miejscach zatłoczonych jak autobusy, sklepy, kina, teatry, a także apteki i przychodnie – wybierając się tam z dzieckiem, koniecznie załóżmy i jemu, i sobie maseczkę.
Wybierzmy maseczkę FFP2, która w przeciwieństwie do zwykłych maseczek chirurgicznych, nie przepuszcza cząsteczek o średnicy <0,5 mm, jaką mają właśnie wirusy grypy. Pamiętajmy przy tym, aby korzystać z niej prawidłowo. Maseczka powinna być dopasowana do twarzy i nie można dotykać jej przedniej części rękami. Dzięki temu unikniemy samozakażenia. Ważne jest coś jeszcze – maseczka zapewnia ochronę, ale nie całkowitą. Taka nie istnieje, ale połączenie szczepień z dbałością o higienę osobistą i zdrowym trybem życia zwiększa szansę na uniknięcie grypy. U dzieci chodzących do przedszkola czy szkoły to trudne, ale nie niemożliwe. Warto być tego świadomym.
Dowiedz się więcej: Grypa u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie. Najważniejsze informacje dla rodziców