Frytki – czym są i skąd pochodzą?
Frytki to pochodzące z Belgii, pokrojone w kształt słupków i smażone w głębokim oleju ziemniaki. Serwowane są jako samodzielny posiłek (z ketchupem, majonezem bądź solą) lub jako dodatek do potraw, na przykład ryby w panierce. To danie znane w Wielkiej Brytanii pod nazwą fish and chips.
Tradycyjnie frytki smaży się w głębokim tłuszczu, w wysokiej temperaturze sięgającej powyżej 200 stopni C. Od kilku lat frytki można przygotować również w tzw. beztłuszczowych frytkownicach, co wydaje się lepszym rozwiązaniem. Zaproponuję jednak sposób dostępny dla każdego – upieczenie frytek, i to nie tylko tych z ziemniaków.
Dowiedz się więcej: Dania z dyni dla dziecka
Pieczone zdrowe frytki dla dziecka
Pieczone frytki są zdrowszą wersją, ponieważ nie chłoną tłuszczu w takim stopniu, jak te smażone. Dodatkowo, zawsze można odsączyć nadmiar oleju ręcznikiem papierowym. Przygotowując frytki w domu, kontrolujemy jakość i ilość dodatków do nich – na przykład jakiego oleju użyjemy oraz ile soli dodamy. Pieczenie uchodzi za zdrowszą metodę obróbki termicznej od smażenia, gdyż większość składników odżywczych zostaje w produkcie. Unikając smażenia, chronimy siebie i swoje dzieci przed dostarczeniem do organizmu kwasów tłuszczowych trans, uwodornionych tłuszczów i akrylamidu – składników, które mają negatywny wpływ na zdrowie.
Frytki smażone i pieczone – ile mają kalorii?
Z czego można przygotować zdrowe frytki?
Do zrobienia zdrowych frytek dla dziecka możemy użyć przeróżnych warzyw, nie tylko ziemniaków. Nada się batat (słodki ziemniak), burak, seler, cukinia, dynia, korzeń pietruszki czy marchewka. Dodajmy do nich olej rzepakowy bądź oliwę z oliwek, które zaliczamy do zdrowych tłuszczów. Delikatne oprószenie solą nie zaszkodzi, ale proponujemy również inne przyprawy, na przykład oregano, bazylię, tymianek czy słodką paprykę. Frytki możemy podać z dobrej jakości ketchupem lub domowym sosem czosnkowym i pomidorowym.
Przepis na pieczone frytki z batatów + sos czosnkowy
Pieczone frytki z batatów
- ok. 700 g (3 sztuki) batatów
- 3 łyżeczki suszonego oregano
- szczypta pieprzu czarnego
- szczypta soli
- 3 łyżki oliwy z oliwek
Bataty obrać, opłukać i osuszyć. Pokroić w słupki (im cieńsze, tym bardziej chrupiące frytki uzyskamy), włożyć do miski, oprószyć solą, pieprzem i suszonym oregano. Polać oliwą i dokładnie wysmarować nią ziemniaki. Ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując odstępy pomiędzy poszczególnymi frytkami. Piec przez około 20 minut w 240 stopniach C. W połowie czasu przemieszać. Powtórzyć z kolejną partią. Podawać z sosem czosnkowym.
Sos czosnkowy do zdrowych frytek z batatów
- 1-2 ząbki czosnku
- 125 ml jogurtu greckiego
- łyżeczka soku z cytryny
- szczypta soli
- szczypta pieprzu czarnego
Czosnek obrać i przecisnąć przez praskę, włożyć do miski. Doprawić solą i pieprzem. Dodać jogurt oraz sok z cytryny. Wszystkie składniki wymieszać.
Przepis na pieczone kolorowe frytki + sos pomidorowy
Pieczone kolorowe frytki
- 1 ziemniak
- 1 batat
- 1 marchewka
- 1 korzeń pietruszki
- 1 burak
- 1 cukinia
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- szczypta soli
- szczypta pieprzu czarnego
- 1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku
Warzywa, oprócz cukinii, obrać. Wszystkie, również cukinię, pokroić w słupki. Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Oprószyć solą, pieprzem i papryką. Za pomocą pędzelka posmarować z wierzchu olejem. Wstawić do piekarnika z termoobiegiem nagrzanego do 185 stopni C i piec przez 45 minut. W trakcie pieczenia, dwukrotnie, delikatnie przemieszać warzywa (np. drewnianą łopatką). Podawać z sosem pomidorowym.
Sos pomidorowy do zdrowych frytek
- 250 ml passaty pomidorowej
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżeczka suszonego oregano
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
- kilka listków świeżej bazylii
Do garnka wlać oliwę, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i chwilę podsmażać na złoty kolor. Dodać passatę i wymieszać. Dodać szczyptę soli, pieprzu oraz suszone oregano. Zagotować, zmniejszyć ogień i gotować pod uchyloną pokrywą przez około 15 minut. W międzyczasie dodać posiekaną bazylię. Sos podawać na ciepło lub zimno.
Przeczytaj także: Burak czerwony – dlaczego warto podawać go dzieciom w najróżniejszych odsłonach?