Wada wymowy a zaburzenie mowy – czy to jest to samo?
Czy zaburzenia mowy wpływają na trudności w nauce?
Z zaburzeniami mowy mamy do czynienia między innymi u dzieci z autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną, zespołami genetycznymi czy niedosłuchem. Patrząc na ich przebieg i objawy widzimy, że tego rodzaju zaburzenia mogą mieć bardzo duży wpływ na możliwości poznawcze dziecka. Z reguły problemy z mową i trudności w nauce mają takie same przyczyny – łączą się ze sobą i wzajemnie na siebie oddziałują.
Trudności w nauce – co pod tym stwierdzeniem rozumiemy?
Trudności w nauce to bardzo szerokie pojęcie. Skupię się tutaj głównie na nauce czytania i pisania, ponieważ to ona wiążę się z mową i jest niezwykle istotna na początkowym etapie edukacji. Umiejętność czytania na dobrym poziomie wpływa bowiem na rozumienie treści związanych ze wszystkimi szkolnymi przedmiotami. Przykładowo, żeby rozwiązać zadanie z matematyki, trzeba umieć przeczytać i zrozumieć polecenie. Umiejętność pisania jest z kolei kluczowa, jeśli chodzi o robienie notatek z lekcji (z których dziecko potem się będzie uczyć) oraz formułowania dłuższych tekstów pisemnych.
Przeczytaj także: Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy?
Jakie zaburzenia mowy łączą się z trudnościami w nauce pisania i czytania?
Jeśli nie mamy do czynienia z uszkodzeniami na tle neurologicznym lub z innego rodzaju niepełnosprawnością (np. głuchotą, niedosłuchem), tym co najbardziej łączy się z czytaniem, pisaniem oraz mową jest dysleksja (oraz dysgrafia, dysortografia) lub jej ryzyko. Wielu specjalistów zajmujących się tym problemem zauważa, że zaburzenia mowy bardzo często u takich dzieci występują. Co ciekawe, pierwsze symptomy dysleksji mogą być widoczne już u bardzo małych dzieci. Do najczęstszych objawów dysleksji związanych z mową zaliczamy trudności z:
- zabawami związanymi z mową,
- zapamiętaniem wierszyków i piosenek,
- odtworzeniem rytmu,
- rozumieniem dłuższych i złożonych poleceń słownych,
- budowaniem dłuższych wypowiedzi,
- nauczeniem się sekwencji nazw np. dni tygodnia, miesiące,
- zbyt małym zasobem słownictwa,
- błędami gramatycznymi,
- rozpoznawaniem i tworzeniem rymów,
- analizą i syntezą głoskową i sylabową,
- poprawną wymową (wady wymowy),
- myleniem podobnie brzmiących wyrazów.
Co to oznacza dla rodzica? Jeśli obserwuje powyższe objawy, dziecko może w przyszłości mieć duże problemy z czytaniem i pisaniem. Nie oznacza to oczywiście, że na pewno dysleksja wystąpi, ale warto wykonać diagnozę w kierunku dysleksji.
Wady artykulacji a trudności w szkole
A teraz trochę o logopedii, z psychologicznego punktu widzenia. Byliśmy z dzieckiem u odpowiedniego specjalisty i ryzyko dysleksji oraz inne poważne zaburzenia zostały wykluczone, ale nasze dziecko ma wadę wymowy. Czy to znaczy, że nie będzie miało żadnych problemów w nauce? To zależy. Niekiedy sama wada wymowy, może wpłynąć na umiejętność czytania i pisania. Jeśli dziecko ma np. zaburzenia słuchu fonematycznego i nie słyszy różnic pomiędzy podobnymi głoskami, nie będzie także wiedziało jak zapisywać wyrazy. Po prostu będzie mu nieco ciężej się tego nauczyć.
Nauczyciele zauważają także, że jeśli uczeń ma problemy z formułowaniem wypowiedzi ustnych, ma także problem z pisaniem wypracowań. Tak samo jeśli uczniowie mniej czytają, zwiększa się trudność z pisaniem wypracowań oraz ustnymi wypowiedziami. A dzisiejszy skrótowy i szybki świat niestety nie sprzyja naturalnemu rozwijaniu się tych umiejętności. Dzieci spędzają coraz więcej czasu przy komputerze i ze smartfonem w ręku, komunikując się głównie krótkimi pisanymi wiadomościami pozbawionymi interpunkcji, wielkich liter, zbudowanych poprawnie zdań.
Widzimy tu trochę taki efekt domino. Wady wymowy oraz zaburzenia mowy mogą wpływać na trudności w nauce czytania i pisania. Te trudności z kolei wpływają na naukę innych przedmiotów. A niechęć do czytania i rozmowy nawarstwia te trudności w efekcie wpływając na ogólne wyniki w nauce.
Może zainteresować Cię również: R – czy to najtrudniejsza głoska w naszym języku?
Bogdanowicz M., Ryzyko dysleksji. Problem i diagnozowanie, Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2002, s. 55-63.
Dysleksja. Problem znany czy nieznany?, [pod red.] Kostka – Szymańska M., Krasowicz – Kupis G., Wydawnictwo UMCS, Lublin 2007, s. 48-50, 248-256.
Wspomaganie rozwoju dziecka z ryzyka dysleksji A., [pod red.] Rudzińskiej – Rogoży A., Wydawnictwo Impuls, Kraków 2011, s. 37.
Klim – Klimaszewska A., Praca z dzieckiem ryzyka dysleksji i dysgrafii na zajęciach terapeutycznych w przedszkolu, Instytut Wydawniczy ERICA, Warszawa 2015, s. 37-40.