Imię dla dziecka nadawane na całe życie
Wybór imienia dla dziecka to jedna z pierwszych poważnych decyzji, przed jaką stoją młodzi rodzice. Kiedy jedni podejmują ją w mgnieniu oka, bo niemal od zawsze wiedzą, jak chcą nazwać swoje pociechy, inni nie mogą się na nic zdecydować i zwlekają z formalnościami niemal do ostatniej chwili. Szukają wśród imion niespotykanych i tych całkiem popularnych, pragnąc znaleźć to, którego brzmienie i znaczenie będzie odpowiednie dla syna czy córki.
Większość Polaków preferuje imiona tradycyjne i najczęściej nazywa dziewczynki – Zofia, Zuzanna i Hanna, a chłopców – Antoni, Jan i Aleksander. Te najpopularniejsze polskie imiona dobrze się kojarzą i dźwięcznie się zdrabniają. Ponadto łatwo znaleźć osobę, która je nosi, a którą z jakichś powodów lubimy. To ważne argumenty przemawiające za danym wyborem, jednak stojąc przed nim, dobrze wybiec nieco w przyszłość i zastanowić się, czy chcemy, aby nasze dziecko było jednym z pięciu Antków w klasie, a córka kolejną Zosią?
Jeśli nam to nie przeszkadza, w porządku. Jeśli jednak chcemy, aby imię było jedną z tych cech, którą dziecko się wyróżnia, poszukajmy czegoś mniej popularnego i bardziej oryginalnego. Nad wyborem imienia dla dziecka warto się dobrze zastanowić, bo (teoretycznie) jest nadawane na całe życie i może być atutem lub balastem.
Niespotykane imię dla dziecka w świetle prawa
Prawo o aktach stanu cywilnego nie jest zbyt restrykcyjne i daje nam spore możliwości. Możemy nadać dziecku dowolne imię, pod warunkiem, że nie będzie ośmieszające, nieprzyzwoite ani nie wskazujące na płeć dziecka. Dopuszczalne są imiona obcego pochodzenia i zdrobniałe, które funkcjonują jako samodzielne. Choć urzędnik nie zgodzi się na nazwanie dziecka Kasia, nie będzie oponował przy Ricie (samodzielne zdrobnienie od Margarita).
Prawo o aktach stanu cywilnego, Art. 59. Oświadczenie o wyborze imion dla dziecka
- Osoba zgłaszająca urodzenie składa oświadczenie o wyborze nie więcej niż dwóch imion dla dziecka.
- Wybrane imię lub imiona nie mogą być zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej oraz nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego.
- Niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi. Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci.
- Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej lub mają charakter ośmieszający lub nieprzyzwoity lub nie wskazują na płeć dziecka, kierując się powszechnym znaczeniem imienia, i wybiera dziecku imię z urzędu, w formie decyzji administracyjnej podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, z adnotacją zamieszczoną w akcie urodzenia o wyborze imienia z urzędu.
Przeczytaj także: Formalności związane z wyborem imienia i nazwiska dla dziecka
Niespotykane imiona dla dziewczynek – kwiatowe
Kwiatowe imiona dla dziewczynek są często rozważane przez młodych rodziców. W nazwy kwiatów wpisana jest delikatność, kobiecość i wyjątkowość. Oprócz bardzo popularnych jak Róża, Malwina czy Lilia występują także mniej spotykane – Flora, Kalina oraz zupełnie rzadkie jak Magnolia, Mirabella, Pelagia, Ruta.
Mirabella – to imię żeńskie, powstałe współczesne. Mirabella pochodzi od łacińskiego “mirabilis” oznaczającego “wspaniałe, piękne”. Zdrobnienie Mirabelka kojarzy się z niewielkim drzewkiem o drobnych listkach i słodkich owocach – śliwkach mirabelkach.
Ruta – to kolejne niespotykane imię żeńskie. W 2022 r. nadano je tylko kilku dziewczynkom. Ruta pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza “wierną towarzyszkę”. Odnosi się też do rośliny leczniczej, stosowanej niegdyś do odwracania uroków i zwalczania zła. Ruta jest naprawdę wyjątkowa.
Magnolia – to imię żeńskie pochodzenia hiszpańskiego, odnoszące się do jednych z najpiękniejszych roślin, które zdobią ogrody wiosną. Magnolie uznaje się za gatunki królewskie i przypisuje im takie cechy jak godność, piękno, czystość i szczerość.
Niespotykane imiona dla dziewczynek – staropolskie
Najpopularniejsze imiona w Polsce to te staropolskie, ale wśród nich są zarówno dobrze znane, jak i bardzo wyjątkowe i oryginalne. Dawniej były nadawane powszechnie, dziś nosi je garstka kobiet.
Bogusława – to imię nadane były dwukrotnie w 2022 roku. Jest dziesięć razy rzadsze niż Bogumiła, choć równie niespotykane. Szanse na to, że nasza córka będzie w klasie z inną Bogusią są naprawdę małe, jeśli nie znikome. A szkoda, bo Bogusława, jako ta, która niesie sławę Boga, jest otwarta, szczera i pogodna.
Dąbrówka – niespotykane imię żeńskie pochodzenia słowiańskiego. Nazywano nim Dobrawę, żonę Mieszka I. Etymologia powiązuje je z innym imieniem pochodzenia łacińskiego Bona, oznaczającego “bonus”. Dąbrówka podobno ma w życiu szczęście i jest optymistką. Poza tym ma duszę artystki i kocha naturę. Nic dziwnego, w końcu to imię oznacza też las dębowy.
Miłochna – to staropolskie imię pojawiające się w zapisach od XIII wieku. Obecnie jedno z najrzadszych. Miłochna, podobnie jak Mirosława, rozpoczyna się przedrostkiem “miło-”, jego znaczenia nie trzeba wyjaśniać.
Niespotykane imiona dla dziewczynek – filmowe
Zdarza się, że ulubione postaci fikcyjne stają się nam bardzo bliskie i chcemy, by towarzyszyły nam przez całe życie. Niektórzy decydują się nawet ich imieniem nazwać swoje dzieci. Wśród niespotykanych imion żeńskich i męskich są również te pochodzące z bajek i filmów.
Vaiana – tak nazywa się księżniczka z wysp pacyfiku, bohaterka filmu Disneya, nominowanego do Oscara. Vaianę pokochały miliony za odwagę i uparte podążanie za głosem serca. Jej imię, które oznacza “źródło”, zastąpiło imię Moana, użyte w amerykańskiej wersji. Moana to “ocean”.
Enola – kolejne niespotykane imię dla dziewczynek, znane dzięki Enoli Holmes. To bohaterka serialu u dzielnej siostrze słynnego detektywa, która samotnie próbuje rozwiązać wiele niebezpiecznych zagadek. Sama Enola, jak i grająca ją Millie Bobby Brown (brytyjska aktorka), zaskarbiły sobie serca widzów. Kilkorga z nich tak bardzo, że imię Enola wybrali dla swojej córki.
Leia – która dziewczynka nie chciałaby zostać księżniczką Leią? Kilkanaście z nich, urodzonych w 2022 roku, nosi to imię i może poczuć się przywódczynią galaktyki. Inne wersje tego niespotykanego imienia to Leah i Leya.
Ciekawostka! W 2018 roku prasa donosiła o pewnych rodzicach, którzy chcieli nazwać swoje dziecko Yoda, jednak w spisie imion z tego roku nie ma imienia zielonego bohatera Gwiezdnych Wojen.
Niespotykane imiona dla dziewczynek – oryginalne
Nana – imię żeńskie spotykane głównie w krajach kaukaskich, rzadziej w Europie. W języku ormiańskim oznacza “mała”. W gruzji to jedno z najpopularniejszych imion dla dziewczynek. Za to we Francji Nana nie ma podobnie pozytywnych konotacji, wręcz przeciwnie. Słowo to oznacza z francuskiego kobietę lekkich obyczajów. O Nanie pisał Emil Zola, a portret kobiety o tym imieniu namalował Edouard Manet.
Arika – właściwie formalnie nie jest imieniem, choć już mogłaby nim zostać. Z prawnego punktu widzenia nic nie stoi ku temu na przeszkodzie. Arika nie jest zdrobnieniem i nie ma ośmieszającego wydźwięku. Brzmi przyjemnie i odpowiada polskiej pisowni. Ponadto to imię nosi już przynajmniej kilka Polek, dwie z nich zostały tak nazwane w ubiegłym roku.
Iwa – to samodzielne zdrobnienie pochodzące od popularnego imienia żeńskiego Iwona. Zarówno Iwona, jak i Iwa, pochodzi z języka germańskiego i oznacza cis – wiecznie zielone, długowieczne drzewo, o właściwościach leczniczych i ozdobnych.
Niespotykane imiona dla chłopców – zdrobniałe
Wśród niespotykanych imion dla chłopców wyróżnia się sporo zdrobnień. Zgodnie z prawem są to imiona współcześnie znane i stosowane, które funkcjonują jako samodzielne.
Przemek – zdrobnienie pochodzące od imienia Przemysław oznaczającego “tego, który sprawnie myśli”. Chłopcy o tym imieniu są podobno bystrzy i przezorni. Wolą przemyśleć sprawę niż iść na żywioł. Cechuje ich też spryt, dowcip i upartość. Przemysław jest imieniem starosłowiańskim, jego zdrobiala odmiana Przemek zaczęła być stosowana całkiem niedawno.
Kostek – pochodzi od Konstantego, to kolejne niespotykane imię, które jednak zyskuje na popularności. Kostek podobnie jak jego patron Konstantyn Wielki jest niezłomny i stanowczy, a przy tym nieco figlarny. Przynajmniej z założenia.
Julek – nie Julian, nie Juliusz, ale po prostu Julek, krótko, rzeczowo i bardzo dźwięcznie. To urocze imię męskie nosi jednak tylko kilku chłopców, jest wyjątkowo niespotykane, aż chciałoby się zawołać “Rany, Julek!”.
Niespotykane imiona dla chłopców – bajkowe
Podobnie jak imiona żeńskie, tak i męskie mogą być inspirowane postaciami z bajek. W spisie imion nadawanych w 2022 roku, znalazło się kilka takich, które nosili czworonożni bohaterowie.
Tom – zdrobniała wersja imienia Tomasz, które z języka armeńskiego oznacza “bliźniak”. Jedna z wielu, bo oprócz Toma to także Toma i Tomas. Tom to imię kreskówkowego kota, stworzonego przez amerykański duet Hanna&Barbera i znanego chyba na całym świecie.
Filemon – w przeciwieństwie do światowego Toma, to bajkowy kot znany tylko w Polsce. Serialowe przygody kotów Filemona i Bonifacego biły rekordy popularności w latach 80. XX wieku, dziś wielu rodziców do nich wraca, puszczając tę bajkę swoim dzieciom. Kilkoro z nich nawet zostało tak nazwanych – Filemon, co z greckiego znaczy “życzliwy, przyjazny”.
Witalis – kolejne niespotykane imię dla chłopców jest też imieniem najsłynniejszego polskiego lisa – Lisa Witalisa stworzonego przez Jana Brzechwę i narysowanego przez Jana Marcina Szancera. Imię Witalis pochodzi z łaciny i oznacza “życiowy”. Dawniej było nadawane w nadziei, że dziecko o tym imieniu będzie zdrowo rosło.
Niespotykane imiona dla chłopców – rzymskie
Zastanawiając się, jakie imię nadać synowi, wiele osób inspiruje się postaciami historycznymi – potężnymi władcami, niepokonanymi wojownikami, genialnymi mędrcami. I tak wśród niespotykanych imion dla chłopców pojawiają się zupełnie niespodziewanie imiona sławnych z przeszłości.
Gajusz – to imię pochodzenia łacińskiego, w tym jedno z najstarszych imion rzymskich. Wywodzi się z łacińskiego “gaudeo” znaczącego “cieszę się”. Przed wiekami nosili je rzymscy cesarze, dowódcy i żołnierze. W polszczyźnie pojawiło się w XIV wieku w dwóch wersjach Gaius i Kaius. To imię m.in. harcmistrza, porucznika saperów Wojska Polskiego, uczestnika powstania warszawskiego – Jana Kajusa Andrzejewskiego.
Antoniusz – kolejne imię rodem ze starożytnego Rzymu. Ród Antoniuszów, wywodzący się z plebsu, zdobył silną pozycję społeczną w I w n.e. Marek Antoniusz był znanym wybitnym wodzem i politykiem. Jak pokazuje historia, imię zobowiązuje. Antoniusz pochodzi z łaciny i oznacza “wspaniały, wybitny, doskonały”.
Lucjusz – to nietypowe imię pochodzenia rzymskiego nosi niewielu chłopców. Ci, którzy zostali tak nazwani, są “dziećmi urodzonymi o brzasku” – zgodnie z etymologią tego imienia. Lucjusz to tradycjonalista,
Niespotykane imiona dla chłopców – nowoczesne
Zorian – to imię dla chłopców pochodzenia greckiego. Brzmi dostojnie, ale i intrygująco. Oznacza szczęście, a dzieci, które je noszą są wyjątkowe. I to nie tylko dlatego, że rodzice wybrali dla nich jedno z najrzadszych imion męskich. Zorian jest inteligentny, ambitny i uczuciowy.
Bjorn – to imię zapisywane na wiele sposobów wybrało dla swoich dzieci kilkoro polskich rodziców. Bjorn wywodzi się ze skandynawii i oznacza “niedźwiedź”. W Szwecji czy Norwegii jest bardzo popularne, w Polsce niemal niespotykane.
Neo – krótkie, oryginalne i bardzo rzadkie. To imię nosi zaledwie kilka osób w Polsce. Czy ich rodzice zdecydowali się na nie zafascynowani postacią Thomasa A. Andersona, którego w Matrixie zagrał Keanu Reeves? Niewykluczone, choć prawdopodobnie mieli też inny powód.
Może zainteresować Cię również: Kołysanki, dlaczego warto śpiewać je dzieciom?
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.