Omlet dla dziecka na śniadanie – dlaczego to dobre rozwiązanie?
Dzieci lubią jeść na śniadanie omlety, zarówno te na słodko, jak i wytrawne. Lista dodatków, z którymi można przygotować omlet dla dziecka na śniadanie jest nieskończona. Dlatego też w jednym, pozornie powtarzalnym daniu można pomieścić codziennie inne składniki odżywcze dla twojego dziecka. Poniżej znajdują się cztery przepisy na pyszne śniadania z omletami w roli głównej.
Omlet szpinakowy
- 50 g liści szpinaku
- 2 łyżeczki masła
- ½ ząbka czosnku
- 2 jajka
- 2 łyżki mleka
- 20 g tartego sera mozzarella
- kilka pomidorków koktajlowych
- szczypiorek do posypania
Na dużej patelni podgrzać łyżeczkę masła, dodać starty czosnek i chwilę podsmażyć. Włożyć szpinak i smażyć go aż zwiędnie. Ostudzić. Jajka energicznie roztrzepać widelcem z dodatkiem mleka. Dodać szpinak z patelni oraz starty ser, wymieszać łyżką. Na patelni podgrzać drugą łyżeczkę masła, rozprowadzić je po całej powierzchni patelni. Wlać masę jajeczną ze szpinakiem i poukładać połówki pomidorków koktajlowych. Ustawić małą moc palnika, przykryć patelnię pokrywką i smażyć aż masa się zetnie (około 5 minut). Przełożyć na talerz, posypać szczypiorkiem, pokroić na mniejsze kawałki.
Rada: Zamiast mleka możesz użyć napoju roślinnego bez cukru.
Omlet cukiniowy z serem
- ½ cukinii
- 1 łyżeczka oliwy z oliwek
- 2 jajka
- 2 łyżki mleka (lub napoju roślinnego bez cukru)
- 2 łyżki mąki orkiszowej/pszennej pełnoziarnistej
- szczypta pieprzu, szczypta kurkumy, ½ łyżeczki ziół prowansalskich
- 4 plastry sera mozzarella w kulce
Cukinię zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Na patelni rozgrzać oliwę i podsmażyć cukinię. Jajka energicznie roztrzepać widelcem z dodatkiem mleka. Dodać przyprawy, mąkę i wymieszać. Podsmażoną i ostudzoną cukinię wrzucić do masy jajecznej i wymieszać. Wszystko wylać na dobrze rozgrzaną patelnię, smażyć na małej mocy palnika. Omleta przewrócić delikatnie na drugą stronę przy pomocy pokrywki. Ułożyć na wierzchu plasterki sera i zostawić do rozpuszczenia, zakrywając pokrywką. Przełożyć na talerz gdy ser się rozpuści, pokroić na mniejsze kawałki.
Rada: Mąka orkiszowa lub pszenna pełnoziarnista zawiera więcej składników mineralnych niż zwykła biała mąka pszenna. Dzięki temu omlet jest bardziej wartościowy.
Omlet a’la szarlotka
- 100 g mąki orkiszowej/pszennej pełnoziarnistej
- szczypta cynamonu
- 2 jajka
- 1 łyżka oleju rzepakowego
- ½ szklanki mleka (lub napoju roślinnego bez cukru)
- 1 jabłko
Do miski wsypać mąkę i cynamon, dodać jajka, olej i mleko – dokładnie wymieszać. Jabłko zetrzeć na tarce o grubych oczkach – dorzucić do masy i ponownie wymieszać. Masę na omlet wyłożyć na rozgrzaną patelnię o nieprzywierającej powłoce. Smażyć na małej mocy palnika z obu stron pod przykryciem do zarumienienia. Przełożyć na talerz i pokroić na mniejsze kawałki.
Rada: Podawać z serkiem naturalnym i pastą orzechową (z orzechów ziemnych, migdałów itp.).
Pieczony omlet z owocami
- 3 jajka
- 30 g mąki orkiszowej/pszennej pełnoziarnistej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 30 g jogurtu naturalnego gęstego
- 1 banan
- garść borówek
- 2 łyżeczki pasty orzechowej (z orzechów ziemnych, migdałów itp.)
- olej rzepakowy do natłuszczenia foremki
Oddzielić białka jaj od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę. Mąkę, proszek do pieczenia, jogurt i żółtka wymieszać do uzyskania gładkiej masy za pomocą kuchennej rózgi. Gotową masę delikatnie połączyć z ubitą pianą z białek. Dno i boki foremki do zapiekania natłuścić olejem przy pomocy pędzelka, przelać masę. Ułożyć połowę pokrojonego w plasterki banana i piec w rozgrzanym do 180 stopni C. piekarniku przez około 20 minut. Omlet podać z pastą orzechową, drugą połową pokrojonego banana i borówkami.
Rada: Borówki możesz zastąpić innymi owocami sezonowymi, np. nektarynką, brzoskwinią.