Pomadka do ust

Mała rzecz, wielka pomoc. Zwłaszcza na porodówce, gdzie przeważnie jest dość ciepło, jeśli nie gorąco. A ciepłe i suche (ogrzewane/klimatyzowane) powietrze nie jest dobre dla skóry. Podobnie jak intensywne oddychanie. Skóra, która pokrywa usta, jest wyjątkowo cienka i delikatna, dlatego w niesprzyjających warunkach, a takich jest pełno podczas akcji porodowej, łatwo ulega podrażnieniom. Aby temu zapobiec, użyj pomadki, ale nie byle jakiej. Najlepiej wybierz taką, która jednocześnie nawilża i natłuszcza, chroni przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, a także regeneruje. Takie właściwości ma pomadka ochronna z ektoiną, która łatwo się rozprowadza, skutecznie chroni przed przesuszeniem i pierzchnięciem ust, a przy tym pozostawia na ustach subtelny połysk. Koniecznie wrzuć ją do torby szpitalnej!


Pomadka z ektoiną
POMADKA OCHRONNA Z EKTOINĄ
idealny sposób na pielęgnację ust poza domem
formuła pomadki została wzbogacona o ektoinę, masło shea, olej jojoba i witaminę E
postać wygodnego w użyciu sztyftu
wskazania: wysuszone, spierzchnięte, pęknięte i uszkodzone usta powstałe na skutek szkodliwego działania czynników zewnętrznych
reklama

Butelka wody 

O porodzie mówi się, że jest jak maraton. Biorąc w nim udział tracimy nie tylko mnóstwo energii, ale i wody (co także przyczynia się do przesuszenia skóry ust). Dlatego butelka ulubionej mineralnej na sali porodowej jest jak znalazł! Mając ją pod ręką nie tylko szybko ugasisz pragnienie. Co ważniejsze, ochronisz się przed odwodnieniem i jego konsekwencjami. 

Masz wątpliwości? Słyszałaś, że podczas porodu nie można nic jeść ani pić? Dziś to już nieaktualne, a nawet obalone! Zakaz spożywania czegokolwiek przez rodzące wynikał z mylnie wyciągniętych wniosków dra Curtisa Mendelsona. Ten amerykański ginekolog uznał, że jedzenie podczas porodu i po znieczuleniu ogólnym może powodować aspirację treści pokarmowej do płuc, wywołując zapalenie. Przez wiele czas uznawano to za prawdę, więc w obawie przed wystąpieniem tzw. objawu Mendelsona morzono rodzące głodem i pragnieniem. 

Współczesne badania nie potwierdzają hipotezy dra Mendelsona, wręcz przeciwnie, wykazują, że jedzenie i picie podczas aktywnej fazy porodu* niesie więcej korzyści niż zagrożeń. Może nawet przyspieszyć całą akcję, co już jest koronnym argumentem za tym, aby jednak spakować do torby tą butelkę wody. Zresztą to wcale nie musi być woda mineralna, ale lekko słodzony napój lub rozcieńczony sok. Wybierz to, co lubisz. A nawet jeśli nie skorzystasz na porodówce, na sali poporodowej z pewnością już tak!

Przeczytaj także: 6 pytań do położnej – szybki poród

pomadka z ektoiną

Małe conieco

W tym miejscu nie trzeba wiele wyjaśniać. Wiesz już, że podczas porodu możesz zarówno pić, jak i jeść. Pytanie: tylko, co? Jeśli masz taką możliwość, omów to ze swoją położną. Jeśli nie, wybierz na przykład… czekoladę! To solidna porcja węglowodanów, która nie zalega w żołądku, za to świetnie działa na mózg. Dodatkowy wyrzut endorfin to coś, czego potrzeba każdej rodzącej. No chyba, że akurat nie ma ochoty na nic poza zakończeniem akcji porodowej. Tak też może się zdarzyć. Nie wybiegajmy jednak aż tak daleko w przyszłość. Zostając tu i teraz polecamy wrzucić do torby szpitalnej w alternatywie do czekolady: wafelki, suszone owoce albo dwa lizaki. Dobrze rozważyć też „miętuski”.

Gumka do włosów

Jeśli masz krótkie włosy, przejdź do kolejnego akapitu. Jeśli długie, już teraz wrzuć do torby gumkę do włosów. Mnóstwo ciężarnych zapomina o tym drobiazgu, a potem nie może sobie darować, że pominęła tak ważną rzecz. Czy jest coś bardziej denerwującego niż kosmyki opadające na twarz podczas intensywnej pracy. Taką bezsprzecznie jest poród, a po nim także opieka nad noworodkiem. Gumka do włosów to must have, bez dwóch zdań!

Chusteczki

Paczka chusteczek nie zajmie w torbie do szpitala dużo miejsca, więc z łatwością możesz je spakować. Zrób to, bo z pewnością się przydadzą, podczas porodu będzie do tego niejedna okazja. Jeśli lubisz, zamiast zwykłych chusteczek higienicznych, wybierz kosmetyczne do odświeżania twarzy czy dłoni. Koniecznie z dobrym składem. Chusteczki nasączone substancjami zapachowymi mogą uczulać tak Ciebie, jak i dziecko. Dlatego lepiej z nich zrezygnować na rzecz bardziej przyjaznych skórze, np. hipoalergicznych.

Ampułki soli fizjologicznej

Roztwór soli fizjologicznej (0,9% NaCl) ma wszechstronne zastosowanie. Może posłużyć Ci do oczyszczenia nosa, przepłukania podrażnionych, zaczerwienionych oczu czy przemywania ran. Sprawdzi się podczas pielęgnacji noworodka – możesz przemywać nim oczy dziecka. Wystarczy, że zabierzesz do szpitala 3-4 ampułki, są malutkie, więc nie zajmą dużo miejsca, a mogą okazać się pomocne.

Udało się wszystko zmieścić? Wspaniale! Jeśli nie, wypadkuj z torby to, co niepotrzebne: laktator, suszarkę do włosów, gruby szlafrok… Zrobi się więcej miejsca na ważne drobiazgi. Będzie też mniej do dźwigania. 

Może zainteresować Cię również: Badanie GBS w ciąży – kiedy zrobić, jak się przygotować, jak odczytać wynik?


Nebu Dose Isotonic
NEBU-DOSE ISOTONIC (0,9% NaCl)
izotoniczny roztwór z chlorku sodu dla dzieci od pierwszych dni życia
nie zawiera konserwantów
wieloaspektowe zastosowanie - do inhalacji, do higieny oczu, nosa i uszu oraz do oczyszczania ran
objawowo łagodzi katar

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: NEBU-dose ISOTONIC. ZASTOSOWANIE: Wskazany w terapii inhalacyjnej w celu ułatwienia ruchu wydzielinie w drogach oddechowych, aby poprawić komfort oddychania. Zalecany dla pacjentów cierpiących na zapalenie oskrzelików, ostre zapalenie oskrzeli, mukowiscydozę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Unolab Manufacturing S.l.
reklama

*porodu o niskim ryzyku komplikacji, nie dotyczy to porodu przez cesarskie cięcie ani naturalnego rozwiązania ciąży powikłanej

A. Otffinowska, Czy rodzące mogą jeść i pić w czasie porodu? Doniesienia z badań, rodzicpoludzku.pl, dostępne w Internecie: https://rodzicpoludzku.pl/baza-wiedzy/wiedza-o-porodzie-baza-wiedzy/sprawozdania-2005-115/ [30.11.2022]