dla dziecka od pierwszych dni życia
wspiera prawidłowy rozwój kości, mózgu, wzroku i układu odpornościowego
DHA z ekologicznych alg i witamina D
starannie dobrane, naturalne składniki
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Teoria „cudownych tygodni”

Teoria „cudownych tygodni” odnosi się nieco przewrotnie do tygodni, w których maluch bardzo gwałtownie odkrywa świat, który go otacza.

Hetty van de Rijt i Frans Plooij w czasie pobytu w Parku Narodowym w Gombe, w Tanzanii, zauważyli, że zwierzęta w określonych tygodniach od urodzenia zachowują się tak, jakby w pewnym stopniu zapomniały, co już potrafią. Zwierzęta wycofywały się, były marudne, zestresowane, ciągle chciały być przy matce.

Następnym etapem był czas, kiedy po regresji, zwierzęta zaczynały pokazywać całkiem nowe aktywności. To sprawiło, że naukowcy skojarzyli rozwój małych szympansów z rozwojem noworodków i niemowląt. Ustalili czas, kiedy pojawia się każdy z 10 skoków rozwojowych, oraz opisali, czego dzieci uczą się w czasie każdego z nich.

Przeczytaj także: Badania profilaktyczne u niemowląt i małych dzieci – jaki i jak często je wykonywać?

badania szympansow a skoki rozwojowe

Co to jest skok rozwojowy?

Ciało dziecka rozwija się w dosyć harmonijny sposób, ale jego układ nerwowy rozwija się skokowo. Maluch powoli uczy się nowych czynności, po czym następuje okres regresji, rodzicom może wydawać się, że dziecko cofnęło się delikatnie w kwestii rozwoju. Następuje czas marudzenia, płaczu i niepokoju, a później wyciszenia i demonstracji nowych umiejętności.

Dlaczego skok rozwojowy jest trudny dla malucha? Na początku dziecko wyostrza swoje podstawowe zmysły, jak wzrok czy słuch. Nowe wrażenia i bodźce przytłaczają go, zauważa rzeczy, których wcześniej nie widział, i reaguje na nie.

Jak wygląda pierwszy skok rozwojowy?

Pierwszy skok rozwojowy ujawnia się w 5. tygodniu, licząc od dnia porodu. Dziecko staje się płaczliwe, drażliwe i nerwowe. Płacze bez wyraźnego powodu, ciągle chce „wisieć” przy piersi lub stanowczo jej odmawia. Karmienie może nie odbywać się w zwyczajny sposób, rodzice spacerują z dzieckiem w trakcie karmienia, tulą, kołyszą, skaczą na piłce. Jeden sposób na karmienie często jest skuteczny tylko przez jeden dzień.

Maluch nie chce spać, nie pozwala się odłożyć, uspokaja się, gdy rodzic go przytula. Czasem skok rozwojowy może wyglądać jak tygodniowy atak kolki lub ciężki przypadek „high need baby”. Dziecko jest zmęczone po długim okresie płaczu i marudzenia, zestresowane, niewyspane.

skok rozwojowy u niemowlaka

Noworodek szuka rodzica, pragnie bliskości. Nie wie, co się dzieje z jego organizmem i dlaczego tak reaguje. 5-tygodniowe maleństwo jest zdezorientowane, dlatego rolą rodzica jest to wytrzymać ten stan i okazywać dziecku tyle cierpliwości i miłości, ile to tylko możliwe. U każdego malucha skok rozwojowy może przebiegać inaczej. Jeden noworodek będzie przeżywał skok w wyżej opisany sposób, a drugi będzie tylko trochę bardziej marudny niż zwykle.

Pierwszy skok rozwojowy bywa najkrótszy, każdy kolejny wydłuża się nawet do kilku tygodni. Może go złagodzić ograniczenie liczby bodźców i więcej czasu z rodzicem.

Czy skok rozwojowy jest groźny?

Jeśli grzeczne i spokojne dziecko nagle zmienia się w płaczliwego malucha – rodzice mogą być zaniepokojeni. Wykluczając poważne dolegliwości i schorzenia, w tym również kolkę niemowlęcą, może się okazać, że dziecko chwilowo nie radzi sobie z nadmiarem bodźców, które nagle zaczyna odbierać. Jednak jeśli rodzice chcą się upewnić, czy z pociechą na pewno jest wszystko w porządku – warto wybrać się do pediatry.

Umiejętności dziecka po pierwszym skoku rozwojowym

Noworodek, który wraz z rodzicami przetrwał pierwszy skok rozwojowy, zaczyna się uśmiechać. Obserwuje otoczenie, dłużej skupia swój wzrok na interesujących go osobach czy przedmiotach. Przysłuchuje się dźwiękom, jego słuch się wyostrza. Sen staje się krótszy, a okresy aktywności w ciągu dnia – dłuższe.

Skoki rozwojowe to trudny temat dla rodziców. Czas płaczu i marudzenia, który trudno przetrwać, pojawia się 10-krotnie do ukończenia przez dziecko 2. roku życia. Warto dowiedzieć się, co się dzieje w organizmie maluszka, co wymusza trudne zachowania i jak na nie reagować, aby łagodzić sytuację i wyciszać dziecko.

Może zainteresować Cię także: 6 pytań do doradcy chustonoszenia – zalety noszenia dziecka w chuście