5 ciekawostek o mózgu dziecka
Mózg dziecka każdego dnia, tygodnia, miesiąca tworzy miliony połączeń nerwowych. Dźwięk, obraz, zapach, dotyk, smak – wszystkie zmysły niosą dla mózgu informacje. Najintensywniejszy jego rozwój przypada na pierwsze trzy lata życia. Ilość i jakość doświadczeń, czyli rodzaj środowiska w jakim wyrasta dziecko odgrywa w tym procesie ogromne znaczenie.
Znaczenie pierwszych doświadczeń dziecka
Na początku mózg niemowlaka nie lubi gwałtownych, silnych dźwięków, zapachów, dotyku. Dziecko potrzebuje umiarkowanej stymulacji i uważnego rodzica, który kontroluje, czy to, czego doświadcza dziecko, nie przeciąża układu nerwowego. Proponowanie książeczek i kart z kontrastowymi biało-czarnymi lub czarno-czerwonymi elementami, spacery, opowiadanie historii, pozwalanie na eksplorowanie różnych faktur, zabawy z opiekunem, sprzyjają rozwojowi zmysłów.
Z biegiem czasu warto dostosowywać zabawki, zabawy i doświadczenia do rozwoju psychomotorycznego dziecka, poprzez uwzględnianie kolejnych kamieni milowych w rozwoju, takich jak: podnoszenie główki, wyciąganie rączek do przedmiotów, siadanie, raczkowanie czy chodzenie. Co ciekawe, w pierwszym roku życia mózg dziecka powiększa się nawet trzykrotnie od momentu urodzenia. Pierwsze lata dziecka, rodzaj środowiska w jakim się wychowuje, dostęp do różnego rodzaju pozytywnych interakcji z opiekunami ma duży wpływa na to, jak dziecko będzie funkcjonować w przyszłości.
Przeczytaj także: Jak nauka gry na pianinie rozwija mózg?
Mowa i zabawa
Każdy rodzic czeka z utęsknieniem na pierwsze słowa dziecka. Aby mowa mogła się dobrze rozwijać, warto postawić na stymulację zabawą, ponieważ mowa i zabawa rozwijają się równolegle. Powtarzanie dźwięków, słów, pokazywanie obrazków z różnymi przedmiotami, mówienie do dziecka i opowiadanie mu historii od najwcześniejszych chwil czy czytanie – stymulują rozwój mowy w atrakcyjny i ciekawy dla dziecka sposób.
Relacje, bliskość i czułość
Okazywanie dziecku miłości, akceptacji, zrozumienia, pomaga tworzyć relację bliską i opartą na bezpiecznym przywiązaniu. Trafne odczytywanie intencji, emocji oraz potrzeb pozytywnie wpływa na rozwój dostrojenia między dzieckiem a opiekunem. Dostrojenie to adekwatne rozpoznawanie i odpowiadanie na potrzeby dziecka. Kiedy matka widzi swoje dziecko, utrzymuje z nim kontakt, rozumie, czego potrzebuje np. pożywienia, przytulenia, zmiany pieluszki i reaguje na te potrzeby, to między matką, a dzieckiem rodzi się silne przywiązanie oparte na bezpieczeństwie. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego między opiekunem a dzieckiem sprawia, że wpływa to na rozwijający się mózg w sposób wyciszający lęk, a wzmacniający poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Jest to związane z zwiększeniem połączeń w mózgu dziecka w obszarze kory czołowej a układem limbicznym (odpowiadającym m.in. za emocje).
Daj dziecku czas
Warto wcześniej wspierać dziecko w samoregulacji, krytycznym myśleniu oraz rozwoju odpowiedzialności, za pomocą edukacyjnych zabaw, wspólnych rozmów, czytania bajek czy rozwiązywania zagadek. Jednak warto pamiętać, że dopiero około dwudziestoletni człowiek ma w pełni ukształtowany mózg, który pomaga mu w planowaniu, kontrolowaniu impulsów, przewidywaniu konsekwencji działań. I dopiero wtedy łatwiej mu regulować emocje i adekwatnie oceniać swoje możliwości oraz skutki swoich decyzji.
Magia neuronów lustrzanych
W mózgu dziecka, a także każdego dorosłego znajdują się grupy tzw. neuronów lustrzanych, które pomagają naśladować innych. To dzięki nim dziecko dostrzega nastrój rodzica, jego autentyczne zaangażowanie w zabawę, potrafi odzwierciedlić emocje innej osoby. To dzięki neuronom lustrzanym maluch odwzajemnia uśmiech rodzica, naśladuje jego gesty i uczy się poprzez modelowanie (czyli powielanie zachowania osoby znaczącej).
Jak wspierać rozwój mózgu dziecka?
1. Stwórz stymulujące i rozwijające zmysły środowisko dla dziecka – proponuj dostosowane do wieku dziecka zabawki, angażuj się w zabawy, które sprawią radość maluchowi od „A kuku”, przez gry planszowe, po budowanie bazy z koców i krzeseł.
2. Rozwijaj ciekawość dziecka i zachęcaj do eksploracji świata – siadanie, raczkowanie, chodzenie umożliwią dziecku coraz lepsze widzenie świata i poznawanie go na własnych zasadach. Rozwój motoryki małej (chwytania, obejmowania, rysowania, wycinania itp.) i motoryki dużej (przemieszczania się, skakania, wdrapywania się) bardzo mocno stymuluje mózg. Dziecko rozwija się w ruchu i działaniu (rozwój psychoruchowy), doświadczanie wszystkimi zmysłami i manipulowanie przedmiotami, ciałem to dla dziecka nie tylko zabawa, ale też nauka o świecie.
3. Opowiadaj i pokazuj świat – głos mamy czy taty to nie tylko stymulacja słuchu, ale również budowanie bezpieczeństwa oraz rozszerzanie granic świata dziecka. Opowiadanie historii, tłumaczenie co do czego służy, nazywanie przedmiotów i zjawisk pomaga dziecku zrozumieć świat, zaciekawia go otaczającą przestrzenią, stymuluje rozwój mowy oraz poszerza zasób słownictwa mowy biernej i czynnej.
4. Nazywaj i pomagaj zrozumieć emocje dziecka – nazywanie tego, co dzieje się z dzieckiem w trudnych i miłych momentach w ciągu dnia, pomaga mu oswajać różne reakcje z ciała oraz uczy go, że to, co przeżywamy, można wyrażać w bezpieczny sposób. Nauka samoregulacji emocji jest złożonym i długim procesem, jednak im wcześniej zaczniemy, tym bardziej będzie to służyć dziecku.
5. Wspieraj rozwój społeczny malucha – interakcje z innymi dorosłymi, spotkania z rówieśnikami, udział w zajęciach dla dzieci w różnym wieku bardzo pozytywnie wpływają na rozwój mózgu dziecka. Ludzie są istotami społecznymi, potrzebujemy do szczęścia i dobrego funkcjonowania interakcji z innymi ludźmi. Kiedy dziecko ma kontakt z wieloma osobami może nauczyć się od nich więcej oraz łatwiej oswajać się z odmiennością, interakcjami społecznymi i łatwiej inicjować i podtrzymywać kontakty społeczne w późniejszym wieku.
Może zainteresować Cię również: Kwas DHA – dlaczego Twoje dziecko tak bardzo go potrzebuje?
Bibliografia:
Bilbao Alvaro. Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców. Wydawnictwo Bukowy Las, 2018
Bomba J. Przywiązanie a rozwój mózgu. Przegląd Lekarski, 2004, 61, 11, s. 1272 – 1274
Sikorski W. Neuroedukacja. Jak wykorzystać potencjał mózgu w procesie uczenia się, Wydawnictwo Dobra Literatura, 2015