Objawy zaburzeń uwagi
Nie każde roztargnienie czy brak skupienia wskazują na zaburzenia. Można jednak zauważyć pewne symptomy niedoboru koncentracji, które powinny zwrócić naszą szczególną uwagę:
- brak reakcji dziecka, gdy się do niego mówi – mówimy do dziecka, a ono wydaje się być nieobecne i nie odpowiada. Niejednokrotnie, aby przywołać uwagę dziecka, musimy powiedzieć bardzo głośno i podejść do niego, nawiązując kontakt wzrokowy;
- częste trudności z utrzymaniem skupienia – dziecko rozprasza się każdym bodźcem, drobiazgiem, przeskakuje uwagą na coraz to inne rzeczy;
- nie kończenie tego, co zaczęło – rozpoczyna jedną zabawę czy podejmuje się wykonywania jakiejś aktywności, po czym przyrzuca się na kolejną. Szybko przestaje się interesować, robi wiele (buduje, maluje, bawi się), ale nie doprowadzając zadania do końca;
- brak organizacji i porządku – w pokoju dziecka panuje bałagan, dziecko nie sprząta, a rozgardiasz absolutnie mu nie przeszkadza;
- gubienie rzeczy – rzeczy dziecka, zabawki bardzo często zawieruszają się, dziecko nie pamięta, gdzie je odłożyło. Przedmioty nie są odkładane na miejsce i nierzadko gubią się na spacerach, w przedszkolu, w szkole;
- zapominanie – dziecko nie pamięta przekazywanych informacji czy próśb mimo wielokrotnego przypominania. Ponadto, ma trudność z przyswajaniem nawet prostych informacji;
- łatwe poddawanie się – wystarczy napotkanie na niewielką trudność, by dziecko odpuszczało starania, nie podejmowało wysiłku.
Warto pamiętać, że dość często symptomy, które we wcześniejszym wieku, na przykład w okresie przedszkolnym, nie były aż tak dokuczliwe, w warunkach szkolnych stają się dużą trudnością i wyzwaniem. Dziecko, nie koncentrując się na szczegółach, popełnia liczne błędy, nie skupia się na zadaniu, wykonuje je chaotycznie i niedokładnie, szybko się dekoncentruje, co w efekcie prowadzi do słabych wyników w nauce. Nierzadko pojawiają się również problemy emocjonalne.
Problem z koncentracją u dzieci – przyczyny
Problemy z koncentracją u dzieci mogą wynikać z różnych przyczyn, począwszy od chorób i zaburzeń fizjologicznych, po czynniki środowiskowe, reakcje na negatywne sytuacje czy problemy w szkole.
- Podłoże neurologiczne – wskazywane bardzo często jako źródło zaburzenia. Najprawdopodobniej rozwój znajdujących się w płacie czołowym struktur mózgu odpowiedzialnych za koncentrację ulega wtedy zahamowaniu, bądź spowolnieniu.
- Przebodźcowanie – jeśli dziecku każdego dnia towarzyszy dużo przedmiotów, wrażeń, zmian, jego skupienie będzie mniejsze.
- Zmiany cywilizacyjne – i związany z nimi łatwy dostęp do elektroniki, nadmiar informacji i bodźców.
- Nieprawidłowa dieta i niedobór składników odżywczych – skupienie uwagi w znaczący sposób zaburzają produkty pobudzające, zwłaszcza cukier, sztuczne barwniki czy środki konserwujące, a także brak składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
- Niezaspokajanie potrzeb dziecka – między innymi potrzeb fizjologicznych, niewystarczająca ilość snu i brak aktywności fizycznej, ale również potrzeby bezpieczeństwa, odpoczynku czy samorealizacji.
- Niedostosowanie zadań do możliwości psychofizycznych dziecka, nieadekwatne oczekiwania, przekazywanie informacji w sposób niezrozumiały dla dziecka.
- Zaburzenia integracji sensorycznej i wady postawy – mające wpływ na jakość chwytu pisarskiego, zdolność wysiedzenia w ławce, a także ogólne rozdrażnienie.
W pewnych sytuacjach problemy z koncentracją u dzieci mogą być symptomem zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Wtedy trudnościom w skupianiu uwagi towarzyszą najczęściej nadmierna ruchliwość oraz impulsywność.
Ćwiczenia koncentracji uwagi u dzieci
Problemy z koncentracją u dzieci zwykle z czasem narastają, nie ustępując w przyszłości nawet w życiu dorosłym, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważna jest obserwacja rodziców i najbliższego otoczenia, aby rozpoznać, kiedy dziecku trudno skupiać uwagę i czy trudności nie wpływają na ogólne funkcjonowanie. W pierwszej kolejności dobrze przeanalizować rodzinną rutynę i nawyki, których zmiana zwykle przynosi poprawę skupienia:
- ograniczenie elektroniki,
- odpowiednia ilość i higiena snu (wcześniejsze kładzenie się spać),
- dieta bogata odżywczo, wykluczenie lub ograniczenie cukru i niezdrowych dodatków,
- dostarczanie potrzebnych witamin,
- aktywność fizyczna.
Na lepszą koncentrację dziecka znaczący wpływ ma dobra organizacja pracy i usystematyzowanie w każdej dziedzinie życia. Dziecko potrzebuje porządku i spokoju. Świetne rezultaty przynosi zasada 3R:
- regularność – według ustalonego rytmu, dbanie o systematyczność,
- rutyna – zgodnie z ustalonym schematem dnia i unikaniem nagłych zmian,
- repetycja – powtarzanie poleceń, aż do skutku.
Pamiętajmy też, że problem z koncentracją u dzieci warto skonsultować z terapeutą, między innymi z psychologiem dziecięcym, neurologiem czy z psychiatrą dziecięcym. Specjalista nie tylko podpowie, jak ćwiczyć koncentrację, ale również zaproponuje terapię, jeśli będzie taka potrzeba. Niekiedy w przypadku bardzo nasilonego zaburzenia uwagi u dziecka konieczne jest włączenie psychoterapii i farmakoterapii.