To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Spuchnięte oko u dziecka – czym jest obrzęk?
Zacznijmy od tego, skąd w ogóle bierze się obrzęk, potocznie nazywany opuchlizną. Obrzęk obserwuje się wtedy, gdy płyn z chłonki albo krwi wycieka w nadmiarze z naczynia włosowatego lub chłonnego i zaczyna się zbierać pomiędzy komórkami. Normalnie ilość płynu wpływającego i wypływającego do i z naczynia włosowatego jest taka sama, ale czasami dochodzi do zaburzenia homeostazy i w efekcie do powstania obrzęku.
Dzieje się tak, gdy:
- zwiększa się przepuszczalność ściany naczynia (np. w trakcie stanu zapalnego albo alergii),
- wzrasta ciśnienie w części naczynia na skutek obecności przegrody, która tamuje przepływ krwi (np. przy zakrzepicy albo długotrwałym ucisku z zewnątrz),
- przepływ w naczyniu zwalnia, a ciśnienie wewnątrz naczynia rośnie (np. z powodu niewydolności serca lub niewydolności żylnej),
- płyn ma nieprawidłowy skład lub nieprawidłowe jest stężenie elektrolitów (np. w chorobach nerek i wątroby).
Dodatkowo warto pamiętać, że obrzęk może mieć charakter ogólny – dotyczyć całego ciała lub miejscowy – obejmować pojedynczą część ciała, np. opuchnięte oko u dziecka.
Jakie są przyczyny spuchniętego oka u dziecka?
Jakie mogą być przyczyny spuchniętego oka u dziecka? Kilka z tych najczęstszych, czyli alergię, ukąszenie owada lub uraz wymieniliśmy już we wstępie. Oprócz tego opuchnięte oko u dziecka może być objawem:
- gradówki,
- jęczmienia,
- zapalenia spojówek,
- atopowego zapalenia skóry,
- nadczynności tarczycy,
- niedoboru potasu,
- zapalenia tkanek oczodołu,
- zapalenia woreczka łzowego,
- guza wewnątrzgałkowego,
- zespołu nerczycowego,
- półpaśca ocznego,
- innych infekcji wirusowych lub bakteryjnych,
- nowotworu.
W związku z tym, że lista potencjalnych przyczyn jest naprawdę długa, przeważnie opuchnięte oko u dziecka wymaga diagnostyki różnicowej.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Alergia u dziecka a spuchnięte oczy
W wielu przypadkach spuchnięte oko u dziecka jest jednym z symptomów alergii. Alergiczne choroby oczu obejmują przede wszystkim spojówkę, błonę naczyniową, skórę powiek i wokół oczu oraz w niektórych przypadkach rogówkę. Zazwyczaj wywołują je alergeny sezonowe, takie jak pyłki traw i drzew lub alergeny całoroczne np. roztocze kurzu domowego, sierść zwierząt, pleśń czy substancje znajdujące się w kosmetykach. Objawiają się przekrwieniem, zaczerwienieniem, pieczeniem i łzawieniem oczu oraz obrzękiem powiek, a czasami także nadwrażliwością na światło i zaburzeniami widzenia.
Wśród alergicznych chorób oczu mogących powodować opuchnięte oko u dziecka wyróżnia się m.in.:
- alergiczne zapalenie spojówek (sezonowe i całoroczne),
- ostre alergiczne zapalenie spojówek,
- atopowe zapalenie spojówek i rogówki,
- kontaktowe zapalenie skóry powiek i spojówek,
- wiosenne zapalenie spojówek i rogówki.
Spuchnięte oko u dziecka po ugryzieniu
Spuchnięte oko u dziecka występuje również po ukąszeniu owada. Jeśli ukąszenie nastąpiło w okolicy oka, powieka może intensywnie obrzęknąć, być czerwona i błyszcząca. W skrajnych przypadkach maluch nie jest w stanie otworzyć oka, a także odczuwa silne swędzenie i pieczenie w miejscu ugryzienia.
Spuchnięte oko u dziecka – infekcja
Ponadto opuchnięte oko u dziecka może być jednym z objawów infekcji wirusowych, bakteryjnych lub pasożytniczych. Obrzęk powiek powodują m.in. zakażenia wirusami opryszczki, odry, różyczki, ospy wietrznej i adenowirusami, bakteriami z grupy paciorkowców, gronkowców czy chlamydii oraz pasożytami – wszą łonową lub nużeńcem.
Do najczęstszych infekcji bakteryjnych wywołanych przez gronkowce należą:
- jęczmień – zakażenie gruczołu znajdującego się wewnątrz powieki, powodujące powstanie bolesnej zaczerwienionej grudki,
- gradówka – przewlekły stan zapalny gruczołów łojowych w powiece, skutkujący powstaniem niezapalnego guzka,
- róża powiek – stan zapalny skóry i tkanki podskórnej z bolesnym obrzękiem, napięciem i zaczerwienieniem skóry powiek, któremu towarzyszą objawy ogólne (wysoka gorączka, dreszcze, powiększenie okolicznych węzłów chłonnych).
Czasami w efekcie zejścia jęczmienia lub w następstwie procesów ropnych toczących się w obrębie zatok i oczodołu dochodzi do powstania ropnia powieki. Ropień powieki to opuchnięte oko u dziecka, zaczerwienienie, ból, osłabienie, gorączka i powiększenie węzłów chłonnych. Wymaga leczenia szpitalnego, a zazwyczaj również interwencji chirurgicznej.
Opuchnięte i zaropiałe oczy po przebudzeniu u dziecka
W przypadku infekcji bardzo często obserwuje się nie tylko opuchliznę, lecz także pojawienie się wydzieliny, która skleja powieki. Ropa, bo tak popularnie mówi się o tej wydzielinie, występuje przeważnie w wyniku zakażenia bakteriami z grupy paciorkowców lub gronkowców. Czasami początkowo da się ją zauważyć tylko na jednym, a później na obu oczach, a czasami na obu oczach jednocześnie. Pojawia się nagle i zwykle utrzymuje się od 5 do 7 dni.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Spuchnięte oko u dziecka po urazie
Zdarza się również, że spuchnięte oko u dziecka to następstwo urazu mechanicznego. Obrzękowi mogą towarzyszyć wówczas także czerwonawe albo sine zabarwienie powieki, silna bolesność, zaburzenia widzenia, krwotoki, wylewy, a nawet wypadnięcie tkanek na zewnątrz oka.
Dodatkowe objawy zależą od tego, czy był to uraz zamknięty, np. stłuczenie, czy otwarty, np. pęknięcie albo utkwienie ciała obcego w oku.
Co podać na opuchnięte oko u dziecka?
Co zrobić wtedy, gdy zauważy się opuchnięte oko u dziecka? Co należy podać lub zastosować? Postępowanie zależy od tego, co jest przyczyną obrzęku. W przypadku alergii zaleca się stosowanie przeciwhistaminowych leków doustnych i kropli do oczu z ektoiną, w przypadku infekcji bakteryjnej – kropli do oczu z antybiotykiem, w przypadku infekcji wirusowej – kropli o działaniu przeciwzapalnym i nawilżającym, a w przypadku ukąszenia owada – okładów z lodu i w niektórych przypadkach podanie doustnych leków antyhistaminowych.
Dodatkowo, jeśli spuchnięte oko u dziecka jest objawem alergii, należy ograniczyć kontakt z alergenem, a gdy pojawia się ropa, należy przemywać oko kilka razy dziennie roztworem soli fizjologicznej, aby usunąć zalegającą wydzielinę.
Zaczerwienione powieki u dziecka – kiedy udać się do lekarza?
Kiedy opuchnięte oko u dziecka jest wskazaniem do wizyty lekarskiej? Natychmiastowej konsultacji okulistycznej wymagają wszelkie urazy oka, ponieważ tylko specjalista jest w stanie ocenić, na ile są groźne i wdrożyć odpowiednie postępowanie.
Jeśli chodzi o infekcje, większość z nich ustępuje samoistnie po kilku dniach. W sytuacji, gdy objawy utrzymują się powyżej 5 dni, nasilają się, pojawia się silny ból lub gorączka, należy jednak jak najszybciej udać się do okulisty.
Wskazaniem do konsultacji lekarskiej są także obrzęk uniemożliwiający otwarcie oka, zaburzenia widzenia oraz zaburzenia ruchomości gałek ocznych i ostrości wzroku.
Podsumowując, spuchnięte oko u dziecka może być objawem różnych stanów i chorób. W zależności od sytuacji obrzęk dotyczy jednego lub obu oczu i towarzyszą mu różne symptomy, np. zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie, ból, pojawienie się wydzieliny, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych oraz osłabienie. Opuchnięte oko u dziecka występuje m.in. w wyniku alergii, infekcji bakteryjnych, wirusowych lub pasożytniczych, ukąszenia owadów albo urazu mechanicznego.
W zależności od tego, dlaczego doszło do powstania opuchlizny, zaleca się różne postępowanie. Alergie leczy się lekami przeciwhistaminowymi, infekcje bakteryjne – kroplami do oczu z antybiotykiem, infekcje wirusowe – kroplami do oczu z ektoiną o działaniu nawilżającym i nawilżającym, zaś ukąszenia owadów – chłodnymi okładami i czasami lekami antyalergicznymi. Opuchnięte oko u dziecka jest objawem, który może ustąpić samoistnie. Jeśli jednak utrzymuje się powyżej 5 dni, towarzyszy mu gorączka lub nasilony ból albo występuje jako efekt urazu, należy skonsultować się z okulistą.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Bibliografia:
1. Grałek M., Stany zapalne powiek u dzieci – zasady postępowania, „Pediatria po Dyplomie”, 2012, nr 16(6), s. 38–41.
2. Carlisie R.T., Digiovanni J., Diagnostyka różnicowa chorób przebiegających z zaczerwienieniem i obrzękiem powiek, „American Family Physician”, 2015, nr 92(2), s. 106–112.
3. Boboryk D., Obrzęk – jakie są rodzaje obrzęków i w jakim przypadku należy zgłosić się do lekarza, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175407,obrzek-jakie-sa-rodzaje-obrzekow-i-w-jakim-przypadku-nalezy-zglosic-sie-do-lekarza [dostęp na: 27.08.2024].