Czy maliny uczulają dzieci?
Małe dzieci częściej niż dorośli cierpią na alergie pokarmowe. Niepożądane reakcje ze strony układu immunologicznego dotyczą zwłaszcza niemowląt, a wywołane są przez przeróżne grupy produktów. Co z malinami? Czy maliny uczulają? Niestety tak, i to bardzo często.
Jakie owoce mogą uczulać dzieci?
Maliny to nie jedyne owoce, które uczulają. Objawy żołądkowo-jelitowe i wysypkę alergiczną u dzieci mogą wywołać również:
- truskawki,
- owoce cytrusowe,
- jabłka,
- kiwi,
- banany.
Najczęstsze alergie pokarmowe u dzieci
Uczulenie na maliny to jedna z najczęstszych alergii pokarmowych u dzieci. Jednak maluchy reagują wysypką lub objawami ze strony układu pokarmowego na wiele innych grup produktów.
- Mleko krowie
Białko mleka krowiego bardzo często wywołuje dolegliwości ze strony żołądka i jelit oraz wysypkę alergiczną u niemowląt – podobnie jak w przypadku uczulenia na maliny. Jednak wraz z rozwojem układu odpornościowego alergia zazwyczaj przechodzi.
Pamiętaj, że jeśli dziecko źle reaguje na mleko krowie, to naturalnie nie należy podawać mu również produktów wytwarzanych na bazie mleka np. jogurtów, twarożków czy masła.
- Jaja
Jaja uznawane są za jeden z najzdrowszych produktów dostępnych dla człowieka. Zawierają mnóstwo wartościowych składników i działają antyoksydacyjnie. Niestety u dzieci często wywołują reakcje alergiczne. Dlatego komponując dietę dla dziecka uczulonego na jaja, trzeba też uważać na produkty z ich dodatkiem np. makarony i wypieki.
- Orzechy
Orzechy mogą wywołać wstrząs anafilaktyczny nawet u dorosłych, dlatego maluchom przed ukończeniem 3 roku lepiej ich nie podawać. Są silnym alergenem i mogą być bardzo niebezpieczne dla najmłodszych.
- Zboża
Zboża występują powszechnie w produktach spożywczych, dlatego bardzo trudno zdiagnozować alergię, na któryś ich rodzaj. Często winowajcą jest gluten, wówczas wystarczy zamienić produkty na bezglutenowe.
- Warzywa
Rozszerzanie diety niemowlęcia zazwyczaj rozpoczyna się od owoców i warzyw. Te drugie, mimo że mają mnóstwo witamin, często są też silnym alergenem. U małych dzieci obserwuje się przede wszystkim uczulenie na pomidory, seler, pietruszkę i paprykę. Występuje ono niemal tak często, jak alergia na maliny. Objawy obejmują wysypkę, świąd i biegunkę.
Alergia na maliny – objawy
Uczulenie na maliny u dziecka objawia się przede wszystkim dolegliwościami ze strony układu trawiennego (ból brzucha, biegunka) oraz zmianami skórnymi. Wysypka po malinach u dzieci to jednej z najczęściej występujących symptomów tej alergii pokarmowej.
Wysypka po malinach u dziecka – co robić?
Czy wiesz, jak się zachować, gdy u twojego maluszka nagle pojawią się objawy alergii pokarmowej? Wysypka, której nie towarzyszą inne objawy alergii na maliny, wprawdzie nie zagraża życiu dziecka, ale nie można jej bagatelizować!
Podstawą leczenia jest dieta eliminacyjna. Nie należy podawać dziecku surowych ani przetworzonych malin, a także produktów z ich dodatkiem. Należy też udać się z maluchem do specjalisty, ponieważ uczulenie na maliny może być związane ze wspomnianymi wcześniej salicylanami, a te występują również w innych produktach. Lekarz, na podstawie wywiadu i wyników badań ustali przyczynę występowania alergii, a także oceni stopień zagrożenia.
Czy uczulenie na maliny u dziecka minie z wiekiem?
Alergia pokarmowa u dzieci w okresie niemowlęcym zdarza jest dość często. Im starsze dziecko, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanej reakcji na spożycie danego produktu. Nie inaczej jest w przypadku uczulenia na maliny. Ten problem dotyka zazwyczaj najmłodszych. Na szczęście w większości przypadków mija wraz z rozwojem układu immunologicznego.
Może zainteresować Cię także: Maliny w ciąży – czy można je jeść bez obaw?
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Kaczmarski, M., Matuszewska, E. (2000). Diagnostyka alergii i nietolerancji pokarmowej u dzieci. Alergia Astma Immu− nol, 5, 77-81.
Protasiewicz M., Iwaniak A. Alergie pokarmowe i alergeny żywności. Bromat. Chem. Toksykol — XLVII. 2014; 2: 237–242.