To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Kiedy są największe szanse na urodzenie zdrowego dziecka?
Jeśli kobieta jest w ciąży niepowikłanej i fizjologicznej, wszystkie wyniki badań wychodzą prawidłowo, ginekolog nie stwierdza przeciwwskazań do porodu naturalnego – można oczekiwać, że od 38. tygodnia ciąży kobieta urodzi zdrowe dziecko.
Są w stanie samodzielnie oddychać bez konieczności wspomagania, radzą sobie z utrzymaniem odpowiedniej temperatury ciała, mają silny odruch ssania, dlatego potrafią pobierać pokarm. Koordynują jednoczesne ssanie, połykanie i oddychanie. Bardzo ważna jest również ich waga – noworodki donoszone ważą od 2500 gramów. Jeśli waga jest mniejsza, a dziecko rodzi się w terminie porodu, to sygnał alarmowy i powód to wykonania dodatkowych badań.
Dowiedz się więcej: Jak okiełznać strach o to, czy dziecko będzie zdrowe?
Czy dziecko przed 38. tygodniem ciąży to wcześniak?
Z definicji wynika, że wszystkie noworodki urodzone przed 38. tygodniem ciąży to właśnie wcześniaki. Jednak czasem już w 37. tygodniu ciąży rodzą się zdrowe maluchy, o wadze większej niż 2500 gramów. To oznacza, że mimo uznanego wcześniactwa, najprawdopodobniej mamy do czynienia z donoszonym noworodkiem. Termin porodu jest liczony od pierwszego dnia ostatniej prawidłowej miesiączki, dlatego należy traktować go jako datę umowną. Jeśli dziecko rodzi się w dobrym stanie, jest wydolne oddechowo i krążeniowo, wszystkie odruchy są w normie i wielkość odpowiada donoszonemu dziecku, jednak data porodu to 37. tydzień ciąży, warto wziąć pod uwagę możliwość niewielkiej pomyłki w szacowaniu daty porodu.
Termin porodu liczony z miesiączki warto porównać z terminem porodu, na jaki wskazuje ostatnie badanie USG. Często bywa tak, że pomiędzy nimi jest kilkudniowa różnica.
Jednak cały czas warto pamiętać, że dziecko urodzone w 37. tygodniu ciąży to nadal wcześniak, dlatego może wykazywać niedojrzałość w porównaniu z dzieckiem urodzonym w 38. tygodniu ciąży. Po porodzie w 37. tygodniu ciąży należy koniecznie omówić stan dziecka z neonatologiem, który wykonując badania, jest w stanie określić, czy dziecko jest w pełni rozwinięte, czy występują deficyty związane z porodem przedwczesnym.
Czy dziecko urodzone w trzecim trymestrze ciąży może urodzić się zdrowe?
Przed zadaniem tego pytania, trzeba się mocno zastanowić, co oznacza zdrowe dziecko, biorąc pod uwagę, że ciągle mowa o maluchu urodzonym przed terminem porodu. Trzeci trymestr ciąży zaczyna się w 28. tygodniu ciąży i kończy w momencie porodu.
Porównano, jak zmienia się wielkość mózgu w poszczególnych tygodniach ciąży. Badacze doszli do wniosku, że mózg dziecka w 34. tygodniu ciąży stanowi jedynie 65% wielkości mózgu dziecka w 38. tygodniu ciąży. Dzieci przedwcześnie urodzone, z małą masą urodzeniową i niedojrzałościami w obrębie większości układów, oprócz tego, że muszą uporać się z ogromną liczbą bodźców, których w łonie mamy by nie doświadczyły, cały czas rosną i rozwijają się.
Czy te maluchy można określić jako zdrowe? Jeśli nie zostały zdiagnozowane żadne choroby genetyczne, jeśli w trakcie porodu nie doszło do komplikacji, które mogłyby rzutować na stan dziecka, bardzo ostrożnie można mówić, że wcześniak urodził się zdrowy. Jest niedojrzały tak, jak powinno być niedojrzałe dziecko urodzone w danym tygodniu ciąży, ale jego stanu nie wikłają dodatkowe choroby czy trudny przebieg porodu.
Czy skrajny wcześniak może urodzić się zdrowy?
Skrajny wcześniak rodzi się od 23. do 32. tygodnia ciąży. Są to maluchy, których stan z reguły jest ciężki, tym bardziej, im krócej się rozwijały w łonie mamy. Wymagają wielostronnego wsparcia na oddziałach intensywnej opieki medycznej w szpitalach o trzecim stopniu referencyjności. Te maluchy samodzielnie nie oddychają, nie jedzą, zdarzają się ciężkie powikłania wcześniacze, jak wylewy do mózgu, martwicze zapalenie jelit czy retinopatia wcześniacza. Z czego to wynika?
Dzieci urodzone od 23. tygodnia ciąży nie są gotowe na samodzielne funkcjonowanie, w porównaniu do dzieci urodzonych w terminie porodu. Ich stopień niedojrzałości fizycznej jest bardzo duży i są zwyczajnie niegotowe do przyjścia na świat. Jeśli jednak zdarzy się poród w tak wczesnej ciąży, cały sztab specjalistów czuwa nad tym, aby zapewnić dziecku jak najbardziej komfortowe warunki, mimo że maluch wymaga zwykle respiratora, sondy do karmienia czy obecności wkłucia dożylnego.
Skrajne wcześniaki rodzą się w ciężkim stanie klinicznym, jednak część z nich dorasta i są to dzieci zdrowe. 25% dzieci urodzonych w 25. tygodniu ciąży jest zdrowych, ale już tylko 12% maluchów urodzonych w 23. tygodniu ciąży nie ma żadnych deficytów związanych z przedwczesnym porodem.
Warto jednak zaznaczyć, że niektóre dzieciaki mają problemy ze zdrowiem, jednak są to dolegliwości, które nie wpływają negatywnie na ich samodzielne funkcjonowanie. Biorąc pod uwagę ogromną liczbę ciężkich powikłań wcześniaczych, z jakimi zmagają się maluszki po urodzeniu, konieczność np. noszenia okularów przez kilkulatka nie wydaje się być objawem braku zdrowia.
Może zainteresować Cię również: Chłopiec czy dziewczynka – kiedy można poznać płeć dziecka?
Kluj P., Gaszyński T.: ”Różnicowanie wybranych odrębności anatomicznych i fizjologicznych dziecka w stanie zagrożenia życia, terminologia, drogi oddechowe, oddychanie”, Ostry Dyżur, 2014, 7(2), 69-72.
Richmond S., Wyllie J.: „Resuscytacja noworodka bezpośrednio po urodzeniu”, Wytyczne resuscytacji, 2010, 210-222.
Walczak-Kozłowska T., Chrzan-Dętkoś M.: „Zapobieganie przemocy i wspieranie relacji wcześniak-opiekunowie”, Dziecko krzywdzone. Teoria, badania , praktyka, 2019, 18(2), 59-75.