To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.1. listopada czyli dzień Wszystkich Świętych
Dzień Wszystkich Świętych jest wyjątkowy. To jeden z nielicznych momentów w roku, gdy możemy uroczyście uczcić pamięć bliskich zmarłych, zapalając znicze na ich grobach. Symbolika tego święta jest dla nas bardzo ważna i głęboko zakorzeniona w naszej mentalności społecznej. 1. listopada traktujemy na równi z 11. listopada czy innymi świętami narodowymi. To dzień ustawowo wolny od pracy i nauki szkolnej, który możemy spędzić zgodnie z rodzinnymi zwyczajami. Dla wielu tym zwyczajem jest wspólne z dziećmi odwiedzanie cmentarzy. Część rodziców waha się jednak, czy to na pewno dobry pomysł.
Za zabieraniem dzieci na cmentarz 1. listopada przemawia przede wszystkim tradycja. We Wszystkich Świętych wypada odwiedzić groby przodków, pomodlić się za ich dusze, zapalić świeczkę i położyć wieniec. Co jednak, gdy akurat pada deszcz, nie czujemy się najlepiej, a do tego dziecko od rana jest “na nie”?
Czy zabierać dzieci na cmentarz we Wszystkich Świętych?
Zdaniem psychologa Pauliny Gaworskiej-Gawryś, decyzja o zabieraniu dzieci na cmentarz we Wszystkich Świętych jest indywidualna i zależy od wielu czynników, takich jak wiek dziecka, doświadczenia, przekonania i kultura. Doświadczanie tradycji praktykowanych przez rodziców może być dla dziecka ważnym wydarzeniem. Jeśli mamy wątpliwości, czy zabrać dziecko na cmentarz, rozważmy kilka czynników, które mogą wpłynąć na samą wizytę na grobach, jak i odbiór wydarzenia przez dziecko.
Wiek dziecka. Młodsze dzieci mogą nie zrozumieć znaczenia wizyty na cmentarzu lub być przerażone atmosferą. Z drugiej strony wizyta na grobie bliskiej osoby może być dla nich ciekawym doświadczeniem i wartościowym czasem spędzonym z rodziną. Starsze dzieci, które były już wcześniej na cmentarzu, mogą lepiej zrozumieć cel tej wizyty.
Wyjaśnienie znaczenia wizyty na cmentarzu językiem dostosowanym do wieku dziecka. Ważne, aby wyjaśnić dziecku, dlaczego idziecie na cmentarz i co to dla was oznacza. Pozwala to zrozumieć, że to jest miejsce pamięci i zadumy.
Przygotowanie emocjonalne. Przed wizytą na cmentarzu warto sprawdzić, jakie emocje towarzyszą dziecku w związku ze śmiercią i żałobą. To czas na rozmowę i zrozumienie uczuć dziecka. Jeśli dziecko jest małe, warto mu ogólnie opowiedzieć, dlaczego chcecie iść na cmentarz, nie musisz rozważać każdego szczegółu, na to przyjdzie czas z wiekiem dziecka.
Poszanowanie wyborów. Jeśli dziecko wyraża obawy lub niechęć wobec wizyty na cmentarzu, warto zastanowić się, czy jest to odpowiedni moment, by je tam zabrać. Nie powinno to być traktowane jako coś, do czego jest się zmuszanym.
Tworzenie tradycji i kultury rodziny. Dla niektórych rodzin wizyta na cmentarzu we Wszystkich Świętych jest ważnym elementem tradycji i kultury rodzinnej. W takim przypadku zabieranie dzieci może być naturalnym sposobem na przekazywanie wartości.
Wsparcie emocjonalne. Cmentarz może być miejscem, w którym rodzina znajduje wsparcie emocjonalne i ukojenie w żałobie. Dla dzieci to może być okazja, by obserwować, jak rodzice radzą sobie z emocjami i uczą się radzić sobie ze stratą.
To rodzice najlepiej znają swoje dzieci i wiedzą, co jest dla nich najlepsze. Ważne, aby podejść do tego z wrażliwością i empatią, uwzględniając potrzeby i stan emocjonalny dziecka. Jeśli wizyta na cmentarzu wydaje się być zbyt trudna dla dziecka, istnieją inne sposoby, aby uczcić pamięć zmarłych, takie jak rozmowa o nich w domu lub tworzenie rytuałów pamięci.
O czym pamiętać zanim udamy się z dzieckiem na cmentarz 1. listopada?
Jeśli uznamy, że wspólny spacer na cmentarz to dobry pomysł, pamiętajmy aby przed 1. listopada porozmawiać na spokojnie z dzieckiem o tradycji, zachowaniu, a także o śmierci.
Warto zacząć od przybliżenia dziecku obchodów Wszystkich Świętych, wyjaśnić, po co tego dnia chodzimy na cmentarz i jakie ma to dla nas znaczenie.
Co ważne, zaznacza pedagog Anna Chmielewska, dzieci w wieku przedszkolnym nie są jeszcze świadome nieodwracalności śmierci. W ich rozumieniu ma charakter tymczasowy, stąd pytania „kiedy babcia się obudzi?”. Dokładne próby opisywania, co dzieje się z zmarłym, mogą skutkować trudnościami ze snem, bądź reakcjami lękowymi. To, co możemy zrobić, to wyjaśnić dziecku, że cmentarz jest miejscem z dużą liczbą grobów, na których zapalamy znicze na pamiątkę bliskich osób. Jeśli dziecko zapyta, czym jest śmierć, warto odpowiedzieć szczerze, ale bez szczegółów. Niektórzy wspominają o niebie, jako o pięknej krainie, do której trafiają ludzie po śmierci. Jeśli maluch dopyta o śmierć rodziców, lepiej nie zaprzeczać, ale podkreślić, że minie dużo czasu zanim mama i tata odejdą, a do tego rodzice o siebie dbają i zamierzają żyć jak najdłużej.
Idąc z dzieckiem na cmentarz, warto podkreślić, że jest to miejsce szczególne, gdzie mówimy szeptem, nie biegamy i nie siadamy na nagrobkach. Zadbajmy o to, żeby pobyt na cmentarzu nie był zbyt długi, szczególnie w przypadku małych dzieci, które dość szybko mogą odczuwać zmęczenie i przytłoczeni nadmiarem wrażeń.
Mając wątpliwość czy iść z dzieckiem na cmentarz we Wszystkich Świętych, dobrze mieć na uwadze, że takie stopniowe oswajanie z tematem śmierci, zapobiegnie wielu problemom i pytaniom, gdy dziecko będzie starsze. Ochrona dziecka przed tematem śmierci i niepotrzebnym stresem nie jest dobra. W pewnym wieku pytania na temat umierania pojawiają się u dziecka naturalnie, jako ważny etap rozwoju. I w ten sposób warto do tego podchodzić.