To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Czym jest bruksizm?
Bruksizm jest powszechnym wśród społeczeństwa zaburzeniem, które manifestuje się jako nadmierne zaciskanie lub zgrzytanie zębami w trakcie snu. W większości przypadków osoby zmagające się z tą przypadłością nie zdają sobie sprawy z jej obecności.
Sytuacja nieco inaczej wygląda w przypadku dzieci – zatroskani rodzice bardzo szybko zauważają, że zamiast spokojnie spać, ich pociecha kompulsywnie zaciska zęby.
Choroba może mieć wiele poważnych w skutkach konsekwencji, jak np.:
- zaburzenia ortodontyczne,
- uszkodzenia przyzębia,
- ból i uszkodzenie stawu skroniowo-żuchwowego
- zaburzenia równowagi.
Dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze wdrożenie odpowiednich działań leczniczych.
Lek bez recepty w postaci roztworu do płukania jamy ustnej i gardła. Substancją aktywną DICLOSTIMU jest diklofenak sodowy będący niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Podczas stosowania miejscowego w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła diklofenak wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Bruksizm u dzieci – najczęstsze objawy
Bruksizm daje wiele charakterystycznych objawów, niestety – jego diagnostyka to spore wyzwanie. Szczególnie w przypadku dzieci problem ten jest nadmiernie bagatelizowany. Mało kto wiąże patologiczne zmiany w obrębie jamy ustnej malucha z nadmierną siłą powstającą podczas pracy mięśni żwaczy.
Do najbardziej charakterystycznych objawów bruksizmu należą:
- znaczne starcie na powierzchni zębów;
- obniżenie zwarcia;
- patologiczne pęknięcia w obrębie szkliwa lub szkliwa i zębiny;
- wybroczyny i charakterystyczne zgrubienia, widoczne na błonie śluzowej policzków (najczęściej w okolicy powierzchni żującej zębów bocznych);
- nadwrażliwość na działanie bodźców mechanicznych oraz chemicznych;
- dolegliwości bólowe w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego;
- utrudnione pełne otwieranie ust.
Poza dolegliwościami w obrębie jamy ustnej, u części pacjentów obserwuje się także:
- zaburzenia równowagi;
- bóle głowy;
- dolegliwości bólowe mięśni żucia, określane często jako “ból twarzy” (pojawia się najczęściej rano, tuż po przebudzeniu);
- ból kręgosłupa;
- osłabienie widzenia oraz problemu ze wzrokiem;
- problemy ze słuchem.
Bruksizm a pasożyty – prawda czy mit?
Wielu rodziców spotkało się z tezą wiążącą bruksizm z obecnością pasożytów w organizmie dziecka. W rzeczywistości jednak związek robaków z bruksizmem jest największym mitem dotyczącym tego schorzenia.
Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku zakażenia pasożytami małe dzieci mogą wykazywać nietypowe zachowania. Bardzo często obserwuje się utratę apetytu, ogólne rozdrażnienie, apatię lub skłonność do kompulsywnego drapania skóry. Część rodziców zauważa także pojawiający się problem zgrzytania zębami podczas snu. Nie wynika to bezpośrednio z obecności “nieproszonych gości” w organizmie, ale jest wynikiem nadmiernego stresu, z jakimi zmaga się pociecha.
Związek między obecnością robaków a zgrzytaniem zębami jest wyłącznie pośredni i – co najważniejsze – nie występuje w każdym przypadku.
Przyczyny występowania bruksizmu u dzieci
Niestety, wbrew powszechnej opinii to nie robaki są przyczyną bruksizmu u dzieci. W znakomitej większości przypadków zgrzytanie zębami jest objawem stresu, z jakim dziecko na co dzień się zmaga. Bardzo często to, co dla rodziców zdaje być się błahostką, dla pociechy stanowi kłopot na ogromną skalę.
Warto pamiętać, że niemowlęta i małe dzieci charakteryzuje niedojrzałość nerwowo-mięśniowa oraz niedojrzałość emocjonalna. Bardzo ważne jest, by w swoich codziennych troskach nigdy nie pozostawały same – zawsze powinny znajdować oparcie w rodzicach. Starajmy się słuchać i uczmy dzieci mądrego radzenia sobie z własnymi uczuciami. Nie zostawiajmy ich emocji na drugim planie. Nasza obecność i poświęcona dzieciom uwaga pełnią kluczową rolę w zapewnieniu im odpowiedniego rozwoju.
Jak leczyć bruksizm u dzieci?
Aby skutecznie wyleczyć bruksizm u dziecka, na wstępie należy skupić się na eliminacji jego przyczyny.
Najczęściej problem zaciskania i zgrzytania zębów wynika z nadmiernego stresu. Bardzo często małe dzieci nie umieją komunikować swoich emocji, w efekcie czego zmuszone są do radzenia sobie z nimi samodzielnie. Jeśli przypuszczamy, że problem naszych pociech może wynikać z negatywnych uczuć, ważna jest szczera rozmowa. Warto zwrócić uwagę na ilość poświęcanego dziecku czasu i uwagi – wspólne chwile znacznie poprawiają relację, a także zaufanie, jakim dziecko darzy rodzica.
W niektórych przypadkach konieczna może okazać się pomoc psychologa. Może on wskazać podpowiedzi, jak skutecznie prowadzić rozmowy z małym człowiekiem. Dodatkowo specjaliści bardzo często proponują szereg metod relaksacyjnych, które zmniejszają napięcie i pozwalają uzyskać większy spokój – należą do nich między innymi ćwiczenia oddechowe.
Doskonałą formą rozładowania nadmiernego stresu jest także aktywność fizyczna. Zwracajmy uwagę, czy w codziennym planie naszego dziecka znajduje się chwila na trochę ruchu – piłka nożna, basen lub zwykły spacer!
Aby skutecznie wyeliminować problemy, które bruksizm wywołał w jamie ustnej, konieczna jest pilna konsultacja w gabinecie stomatologicznym.
W zależności od tego, z jak zaawansowaną utratą tkanek mamy do czynienia, lekarz dobiera odpowiednią terapię i plan leczniczy. W wielu przypadkach wystarcza zachowawcza odbudowa utraconych tkanek zębów. Przy skrajnych sytuacjach, konieczna może okazać się dodatkowa konsultacja protetyczna lub ortodontyczna.
U większości pacjentów plan leczenia uzupełniony jest o zalecenia używania specjalistycznej szyny relaksacyjnej. To nic innego jak przezroczysta nakładka, idealnie dopasowana do zębów dziecka. Szyna relaksacyjna wykonywana jest na podstawie wycisków szczęki i żuchwy małego pacjenta. Ma chronić tkanki twarde zębów przed dalszym ścieraniem. Warto pamiętać, że szyna nie powinna stanowić jedynej formy leczenia bruksizmu – podstawę stanowi uzupełnienie utraconych w wyniku zgrzytania i zaciskania zębów tkanek.
Bruksizm u dzieci – jakie mogą być jego konsekwencje?
Patologiczne zgrzytanie zębami oraz ich zaciskanie może mieć poważne w skutkach konsekwencje, które oddziałują na przyszłość małych pacjentów.
Na skutek silnego zaciskania zęby mogą ulegać nadmiernemu ścieraniu, przez co ich powierzchnia staje się nierówna. Sytuacja taka sprzyja nie tylko nieestetycznemu wyglądowi uzębienia, ale też wielu dolegliwościom – zęby z odsłoniętą zębiną stają się między innym znacznie bardziej wrażliwe na działanie wszelkich bodźców.
Poza zmianami dotyczącymi bezpośrednio zębów, skutki bruksizmu mogą dotykać także okolicznych tkanek miękkich oraz przyzębia. U małych pacjentów może występować krwawienie dziąseł, zauważalne przede wszystkim podczas szczotkowania zębów. W skrajnych przypadkach długotrwałe, nawykowe zaciskanie zębów może prowadzić do zwiększenia ich ruchomości, a nawet patologicznych pęknięć tkanek twardych.
Bardzo często borykają się dodatkowo z uporczywymi bólami głowy, dolegliwościami w obrębie szyi, pleców czy obręczy barkowej. W wielu sytuacjach są one mylnie diagnozowane, przez co właściwe leczenie nie może być odpowiednio szybko wprowadzone. Bardzo ważne jest, by specjaliści stomatologii dziecięcej, a także rodzice, zdawali sobie sprawę z coraz powszechniej występującego problemu, jakim jest bruksizm u dzieci. Odpowiednio szybka reakcja oraz wdrożenie właściwego leczenia, jest szansą na uchronienie zębów naszych pociech przed przykrymi konsekwencjami, których – niestety – nie da się cofnąć.
Czy zgrzytanie zębami u dzieci jest zawsze czymś złym?
W zależności od etapu rozwoju, wielu rodziców zauważa charakterystyczne zmiany w zachowaniu swoich pociech. Jedną z nich jest charakterystyczne zgrzytanie zębami, dostrzegalne przede wszystkim u maluchów między pierwszym a trzecim rokiem życia. Czy jest ono powodem do zmartwień? Nie!
W niektórych okresach życia zgrzytanie zębami jest normą fizjologiczną, wynikającą ze zmian zachodzących w ludzkim ciele. Podczas okresu niemowlęcego i wczesnego dzieciństwa, może ono wynikać z wyrzynania się zębów mlecznych oraz ze zmiany wzajemnej relacji żuchwy ze szczęką.
Źródła:
- www.nidcr.nih.gov. (n.d.). Bruxism | National Institute of Dental and Craniofacial Research. [online] Available at: https://www.nidcr.nih.gov/health-info/bruxism;
- NHS (2017). Teeth grinding (bruxism). [online] nhs.uk. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/teeth-grinding/.