To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Wrażliwość muzyczna i słuch
Teoretycznie bez słuchu nie można by mówić o wrażliwości muzycznej, jednak prawda leży gdzieś pośrodku. Muzyka to także fizyczne wibracje. Wie, o tym każdy, kto kiedykolwiek stał koło głośnika basowego (niskotonowego) lub był na koncercie ogromnego Big Bandu. Głośne dudnienie bębnów czuć nawet w żołądku.
Dla zaciekawienia dopowiem, że znany kompozytor Ludwig van Beethoven stworzył wiele wspaniałych dzieł muzycznych… będąc głuchym. Przy tym umiejętności przekazywania wrażliwości poprzez muzykę nie można mu odmówić. Jak więc to wszystko możliwe?
Odbieramy dźwięki nie tylko aparatem słuchowym. Robimy to również poprzez drgania kości czaszki. Drgania kości czaszki pobudzają ucho wewnętrzne podobnie, jak fale dźwiękowe, które docierają do nas drogą powietrzną. Na co dzień jednak mózg w pewien sposób ignoruje bodźce kostne. Wystarczająco silne są te, które docierają uchem. Na pewno więc przy ubytkach słuchu, czy jego utracie, ta wrażliwość będzie inna, ale… będzie. 😊
Wrażliwość muzyczna w mózgu
Jak wrażliwość muzyczną wyjaśniają naukowcy? Badacze Uniwersytetu w Barcelonie dostrzegli podczas testów przeprowadzanych w 2019 r. związek między korą słuchową (odpowiedzialną za odbieranie dźwięków i ich analizę), a prążkowiem brzusznym (znanym powszechnie jako „układ nagrody”). Na ten moment wydaje się, że u osób wrażliwych muzycznie dźwięki są dosłownie nagradzane przez mózg wyrzutem dopaminy. W konsekwencji sprawia to, że odczuwamy przyjemność ze słuchania i często chcemy robić to jeszcze częściej. Co jednak z odczuwaniem emocjonalnym muzyki?
Kluczową rolę odgrywa tu słuch i kora słuchowa. Upraszczając ich znaczenie: im lepiej odbieramy dźwięki i intensywniej je analizujemy, tym bardziej jesteśmy wrażliwi na sztukę muzyczną. Może się więc okazać, że osoba ze średnim słuchem i świetną analizą będzie na tym samym poziomie wrażliwości, co osoba ze świetnym słuchem i średnim poziomem interpretacji.
Wrażliwość muzyczna dziecka
Wrażliwość muzyczna dziecka kształtuje się dwutorowo: w kontekście stopnia odbierania bodźców dźwiękowych oraz ich późniejszego analizowania. W pewnym stopniu na obie ścieżki rozwoju jako rodzic masz wpływ. Do 8. roku życia słuch dziecka intensywnie się kształtuje. Od tego, jak pomożesz w jego wzrastaniu, w dużym stopniu zależy wrażliwość.
Więcej na ten temat kształtowania słuchu dziecka przeczytasz w tekstach: o słuchu absolutnym io rozwoju słuchu u niemowląt.
Podobnie z analizą muzyczną. Wbrew pozorom nie musisz robić maluchowi wykładów z historii życia i twórczości kompozytorów, czy różnych teorii interpretacji ich dzieł. Wystarczą dwie rzeczy.
Jak budować wrażliwość muzyczną dziecka?
Najważniejsza jest ekspozycja na bodziec, jakim jest muzyka. Bez tego mózg nie może zacząć uczyć się jej analizy. Jak to działa? Podobnie jak z nauką języka. Pewnie wiesz, że dzieci najpierw rozumieją ze słuchu. Czasem potrafią powtórzyć słowo. Potem uczą się używania powtarzanych słów we właściwym kontekście. Gdzieś po drodze kształtuje się też łączenie ich w spójne bloki, poprawne językowo – choć w tym ostatnim nieoceniona jest pomoc otoczenia. Jak widzisz, nie ma tu wykładów o historii języka polskiego. 😊
Budowanie wrażliwości zacznij więc od włączania dziecku muzyki czy śpiewania kołysanek. W kwestii przeprowadzania malucha przez kolejne etapy wieczornego śpiewania napisałam już tekst, więc tam odsyłam Cię do niego po konkretne wskazówki. Jednak w obu przypadkach możesz kierować się podobną zasadą, co przy mówieniu do dziecka.
Najpierw wymawiasz pojedyncze słowa. Budujesz proste do zrozumienia zdania. Starasz się mówić spokojnym, miłym tonem. Dokładnie taką muzykę możesz prezentować na początku swojemu dziecku. Im prościej, tym lepiej. Z czasem wchodźcie na kolejne etapy wtajemniczenia. Słuchajcie razem, wówczas dziecko przefiltruje też emocje, płynące z muzyki, przez Twoje odczucia. W ten sposób również uczy się analizy.
Czy dziecko jest wrażliwe na muzykę?
Powiem przekornie: włącz swojemu dziecku Baby Shark i obserwuj reakcję. 😉 Ośmielę się powiedzieć, że każdy maluch jest wrażliwy na muzykę. Jednak stopień tejże wrażliwości będzie już zróżnicowany. Ogromną rolę w kształtowaniu muzycznej wrażliwości dziecka odgrywają rodzice – słuchając muzyki sami i będąc dla dziecka przykładem, a także włączając różne utwory do życia dziecka. Co ważne, nie ma tu aż takiego znaczenia Twoje wykształcenie muzyczne, słuch czy gust. Wrażliwym można być zarówno na muzykę klasyczną w wykonaniu orkiestry, jak i popowe hity z radia, czy rockowe kawałki lokalnej kapeli.
1. https://www.researchgate.net/publication/301496390_Slyszenie_poprzez_kosci
2. https://www.sciencedaily.com/releases/2019/06/190627134010.htm
3. https://charaktery.eu/artykul/w-glowie-gra-2215