Objawy kolki jelitowej u niemowlaka
Kolka może pojawić się około 5-6 tygodnia życia dziecka, a jej atak wystąpić o różnej porze, obserwuje się, że częściej występie po południowym karmieniu lub wieczorem.
Dziecko odczuwa dolegliwości z układu pokarmowego, jest niespokojne, rozdrażnione, często płacze i krzyczy, a co najtrudniejsze dla rodziców trudno je ukoić i wyciszyć. Inne objawy kolki to twardy, wzdęty brzuch dziecka, oddawanie gazów, stolca. Może pojawić się ulewanie lub zwracanie pokarmu.
W czasie ataku kolki niemowlak podkurcza nóżki, napina się, całym ciałem daje znać, że jest mu nieprzyjemnie i niekomfortowo. Przytulanie, bujanie, kołysanie może pomagać na chwilę, dawać ulgę dziecku, jednak w trakcie ataku kolki takie działanie bywa krótkotrwałe i po chwili dziecko znów wraca do stanu pobudzenia.
Kolka u niemowlaków jest jedną z najczęstszych dolegliwości w pierwszych miesiącach życia dziecka. Największe nasilenie przypada na czas 4-6 tygodni i zazwyczaj objawy znikają około 3-4 miesiąca.
Przeczytaj także: 6 pytań do położnej – sprawdzone sposoby na kolkę niemowlęcą
Kryteria zdiagnozowania kolki niemowlęcej:
1. Pojawia się i ustępuje przed 5. miesiącem życia.
2. Występują często nawracające napady płaczu, których nie da się ukoić. Pojawia się rozdrażnienie bez wyraźnego powodu.
3. Dziecko nie ma innych objawów choroby, infekcji i rozwija się prawidłowo.
Przyczyny pojawiania się kolki jelitowej u dzieci
Obecnie nie są znane jednoznaczne przyczyny wystąpienia kolki, jednak naukowcy podejrzewają, że jest ona związana z niedojrzałością przewodu pokarmowego. Inne czynniki, które mogą wpływać na pojawienie się kolki niemowlęcej to zaburzenia mikroflory jelitowej, nietolerancja laktozy, alergia pokarmowa. A także niedojrzałość układu nerwowego, przebywanie dziecka w środowisku z dymem nikotynowym, nieprawidłowy sposób karmienia dziecka.
Leczenie kolki u dzieci
Kolka jelitowa u dzieci mija samoistnie, jednak, aby zmniejszyć objawy i pomóc dziecku, lekarz pediatra może zaproponować różne oddziaływania np. stosowanie diety bezmlecznej czy suplementację laktozą. Inne sposoby pomocy dziecku to terapia behawioralna, masaż rozluźniający. Rodzice poszukują też wsparcia w różnych preparatach dostępnych w aptekach np. herbatkach ziołowych lub roztworze sacharozy.
Jak przetrwać atak kolki u niemowlaka?
Objawy kolki u dziecka są bardzo trudną sytuacją i w znaczący sposób utrudniają kontakt na linii niemowlak–rodzic. Troskliwemu rodzicowi bardzo trudno słuchać płaczu dziecka, uruchamia się chęć pomocy, wsparcia, ulżenia dziecku w cierpieniu. Dodatkowo, nagły niepokój i krzyk niemowlaka są dla rodziców dużymi stresorami, które mogą powodować wyczerpanie zasobów opiekunów. Kiedy dziecko doświadcza kolki jelitowej, należy mieć świadomość, że te bardzo uciążliwe i trudne objawy miną, a ich wystąpienie nie wpłynie negatywnie na rozwój dziecka.
Jednocześnie warto skorzystać z wizyty u pediatry, który potwierdzi lub wykluczy diagnozę kolki. Specjalista może rozwiać objawy rodziców, że płacz i niepokój dziecka nie jest związany z innymi chorobami czy błędami w pielęgnacji. Konsultacja z lekarzem pomaga zapewnić spokój, rozwiać wątpliwości oraz wzmocnić rodziców w trudnym momencie.
Okazanie sobie i dziecku zrozumienia, uznania różnych emocji – swojej złości, gniewu, frustracji, lęku, które pojawiają się w wyniku płaczu i niepokoju dziecka, może być uwalniające. Wielość emocji w sytuacji kolki u niemowlaka jest naturalne, ponieważ bezsilność i brak możliwości działania, może być dla rodziców ogromnie frustrującym momentem.
Uznanie, że dziecko nie ma innej możliwości komunikowania swojego stanu, niż za pomocą płaczu powoduje, że rodzice unikają przyklejenia dziecku etykiety „trudne lub wymagające”.
Kiedy atak kolki trwa długo, płacz dziecka jest bardzo poruszający, a rodzice czują się wyczerpani i zniechęceni, warto poprosić bliskich i przyjaciół o wsparcie. Kiedy inny dorosły przejmuje na chwilę opiekę nad dzieckiem, matka lub ojciec mogą odetchnąć, wyjść z domu, zrobić sobie drzemkę lub spokojnie zjeść obiad. Takie momenty pozwalają na regenerację sił i pomagają przetrwać czas kolki u dziecka.
Nagłe pojawienie się kolki u dziecka, przenikliwy, długi płacz jest dla rodziców zaskakujące, stresujące i budzi lęk. Spokojne sprawdzenie i wykluczenie procesów chorobowych w kontakcie z lekarzem, pozwala na zmniejszenie niepokoju. Świadomość, że objawy kolki miną, że jest to okres przejściowy, również może być dla rodziców pocieszające. Pielęgnowanie w sobie empatii, uznanie bezbronności i wrażliwości dziecka oraz uświadomienie sobie, że pierwsze 1000 dni dziecka jest niezwykłe, jest czasem dojrzewania różnych układów w organizmie dziecka, pozwala na łagodniejsze przechodzenie wraz z dzieckiem ataków kolki jelitowej.
Może zainteresować Cię również: Pierwszy skok rozwojowy dziecka – co warto o nim wiedzieć?
Bibliografia:
Choroby czynnościowe przewodu pokarmowego. Wytyczne rzymskie III. Medycyna Praktyczna, 2007 (wydanie specjalne)
Czerwionka-Szaflarska M., Gawryjołek J. Kolka jelitowa w praktyce pediatrycznej. Via Medica, 2010, tom 4, nr 6, s. 408-414