Przepisy wigilijne dla mam karmiących piersią
Pełnoziarniste pierogi z grzybami
Ciasto:
● 120 g mąki pszennej pełnoziarnistej typ 1850
● 35 g mąki pszennej typ 500
● gorąca woda
● 1 jajko
● szczypta soli
Farsz:
● 350 g mrożonych grzybów
● 2 łyżki masła
● 2 łyżki oleju
● 2 łyżki tartej bułki
● 1 łyżeczka świeżego tymianku
● sól, pieprz
Grzyby rozmrozić, odsączyć z wody i posiekać. Na patelni rozgrzać masło i olej, wrzucić grzyby. Smażyć co jakiś czas mieszając, aż zmiękną (około 20 minut). Przyprawić solą i pieprzem, oprószyć tymiankiem i tartą bułką, wymieszać i odstawić do ostudzenia. Z podanych składników zagnieść ciasto. Dodać tyle gorącej wody, by było elastyczne. Rozwałkować i wykrawać kółka. Nakładać farsz i dokładnie zlepiać brzegi. Wkładać do osolonego wrzątku i gotować na małej mocy palnika przez około 5 minut od wypłynięcia. Odsączać łyżką cedzakową i wykładać na talerze. Uwaga: to samo ciasto możemy wykorzystać do przygotowania uszek do barszczu wigilijnego.
Karp pieczony w miodzie
● około 850 g oczyszczonych filetów z karpia
● 1 cebula
● 1 ząbek czosnku
● sól, pieprz
● mąka pszenna
● masło klarowane do smażenia
● 2 łyżki miodu
● 2 łyżki musztardy
● 1 łyżeczka oliwy
Dzień przed Wigilią płaty karpia pokroić na porcje. Przyprawić solą, a następnie obtoczyć w mące pszennej. Cebulę obrać i pokroić w piórka. Ułożyć płaty karpia w naczyniu przekładając je cebulą, lekko docisnąć, przykryć i odstawić na noc do lodówki. Wyjąć płaty z naczynia, usunąć cebulę i włożyć rybę na rozgrzaną patelnię z masłem klarowanym. Smażyć partiami przez około 3-4 minuty z każdej strony na złoty kolor. Obsmażone filety odkładać do naczynia żaroodpornego. Na wierzchu położyć obrany i cieniutko pokrojony czosnek. Polać mieszanką miodu, musztardy i oliwy. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 160 stopni C. i piec przez około 15 minut.
Barszcz z kiszonych buraków
Kiszone buraki:
● 1 kg czerwonych buraków
● 3 ząbki czosnku
● 1 liść laurowy
● 2 ziarna pieprzu
● 3 szklanki przegotowanej i ostudzonej wody
● 1 łyżka soli
Barszcz:
● kiszone buraki (z 1 kg buraków)
● 1 i ½ litra wody
● 3 marchewki
● 1 pietruszka
● ½ pora
● 1 cebula
● 3 gałązki natki pietruszki
● 2 łyżeczki suszonego majeranku
● 2 ząbki czosnku
● 1 i ½ szklanki soku jabłkowego
● pieprz
● 1 łyżeczka cukru
● 1 łyżka oliwy extra vergine
● około 2 łyżeczki soli
Buraki umyć i obrać. Pokroić na kawałki i włożyć do dużego słoika, docisnąć. Dodać czosnek, liść laurowy oraz pieprz. Zalać wodą wymieszaną z solą, całkowicie przykrywając buraczki. Potrząsnąć delikatnie słoikiem aby pozbyć się pęcherzy powietrza, jeszcze raz docisnąć buraczki. Słoik zamknąć i zostawić na kilka dni w temperaturze pokojowej do czasu, aż rozpocznie się fermentacja (na wierzchu zgromadzi się piana). Po tym czasie słoik odstawić do chłodnego pomieszczenia (do piwnicy lub do lodówki), gdzie temperatura osiąga 0-10 stopni C. Po kilku dniach (max. 2-3 tygodnie) można wykorzystać buraki – otworzyć słoik, zebrać pianę i użyć ukiszone buraki wraz z sokiem do barszczu. Uwaga: niewykorzystany sok można zlać do butelek i przechowywać w lodówce.
Wodę wlać do dużego garnka, dodać obraną i pokrojoną na kawałki marchewkę, pietruszkę, cebulę, pora i natkę pietruszki. Zagotować, zmniejszyć moc palnika i gotować pod przykryciem przez około 45 minut. Wyjąć warzywa z wywaru i dodać kiszone buraki wraz z sokiem. Dodać majeranek, obrany i pokrojony w plastry czosnek, sok jabłkowy, pieprz, cukier, oliwę i sól do smaku. Wymieszać i zagotować. Gotować zupę bez przykrycia na bardzo małej mocy palnika przez około 30 minut (zupa ma tylko delikatnie się podgrzewać, nie może się zagotować). Przecedzić do czystego garnka, podawać z uszkami.
Ryba po węgiersku
● 500 g filetów z dorsza
● 1 jajko
● ½ szklanki mąki pszennej
● 2 łyżki oleju rzepakowego
● 1 cebula
● 1 marchewka
● 1 pietruszka
● 2 czerwone papryki
● 1 szklanka bulionu warzywnego
● 1 szklanka passaty pomidorowej
● przyprawy: sól, pieprz, 2 łyżeczki słodkiej papryki, 1 łyżeczka majeranku, ⅓ łyżeczki ostrej papryki, ⅓ łyżeczki kminku, liść laurowy, ziele angielskie
● natka pietruszki do podania
Filety z ryby osuszyć, pokroić na mniejsze kawałki, doprawić solą i pieprzem. Obtoczyć w roztrzepanym jajku, a następnie w mące. Rozgrzać olej na patelni i usmażyć rybę z obu stron na złoty kolor. Odłożyć na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym i pozostawić do odsączenia tłuszczu z ryby. Umyć patelnię, wlać drugą porcję oleju i zeszklić pokrojoną w piórka cebulę. Następnie dodać obraną i startą marchewkę oraz pietruszkę. Mieszając smażyć przez około 5 minut. Dodać pokrojoną w paski paprykę, wymieszać i nadal smażyć. Dodać przyprawy, wymieszać. Wlać gorący bulion, dodać liść laurowy i ziele angielskie, przykryć i gotować przez około 5 minut. Dodać passatę pomidorową, wymieszać i zagotować. Sos i kawałki ryby układać na półmisku warstwami. Posypać natką pietruszki, podawać na ciepło lub zimno.
Seleryba – wegańska ryba
● 1 kg selera korzeniowego
● 2 litry bulionu warzywnego
● 7 arkuszy wodorostów nori
● 2 łyżki sosu sojowego
● 4 liście laurowe
● 2 ziela angielskie
● 1 łyżeczka ziaren kolendry
● sól, pieprz
● do smażenia: napój roślinny, mąka pszenna, olej rzepakowy
Seler obrać, przekroić na pół i pokroić na plastry grubości 1 cm. W garnku zagotować 2 litry bulionu i dodać 2 arkusze wodorostów nori, liście laurowe, ziele angielskie, kolendrę oraz sos sojowy. Do gotującego się bulionu dodać plastry selera i gotować do momentu, aż będą bardzo miękkie (około 15 minut). Miękkie plastry selera delikatnie wyjąć łyżką cedzakową i chwilę przestudzić. W tym czasie resztę arkuszy nori pociąć na wąskie paski. Do jednej miseczki wlać napój roślinny, a do drugiej wsypać mąkę. Każdy plaster selera oprószyć szczyptą soli i pieprzu, następnie owijać przez środek paskiem nori i na chwilę moczyć w napoju roślinnym (dzięki temu wodorosty zmiękną i lepiej przykleją się do selera). Tak przygotowany plaster selera obtaczać w mące z obu stron. Na dużej patelni rozgrzać olej i układać gotowe plastry selera. Obsmażać z obu stron przez około 2-3 minuty. Po usmażeniu odsączyć na ręczniku papierowym.
Z ektoiną
prosto z natury
Przepisy na dania świąteczne dla mam karmiących piersią
Rolada z indyka z suszonymi pomidorami, szpinakiem i serem
● 1 duży filet z indyka (około 1,5 kg)
● 1 słoik suszonych pomidorów w oleju
● garść szpinaku baby
● 100 g sera mozzarella
● 80 g szynki parmeńskiej
● sól, pieprz
Filet położyć na desce, przykryć papierem do pieczenia i roztłuc na cieńszy kawałek, około 1,5 cm grubości. Doprawić go solą, pieprzem oraz natrzeć 3 łyżkami oleju ze słoika z suszonymi pomidorami. Liście szpinaku wrzucić na wrzątek na 15 sekund. Pośrodku wzdłuż dłuższego boku fileta położyć kawałki suszonych pomidorów, przykryć blanszowanym szpinakiem, zetrzeć ser. Zawinąć roladę i spiąć wykałaczkami. Na roladzie ułożonej łączeniem do góry położyć zachodzące na siebie plasterki szynki. Podwinąć je pod spód rolady. Włożyć roladę do naczynia żaroodpornego. Posmarować 3 łyżkami oliwy ze słoika po suszonych pomidorach, odstawić na około 2-3 godziny (w temperaturze pokojowej). Piekarnik nagrzać do 200 stopni C. Wstawić roladę do piekarnika, na dno naczynia wlać ¼ szklanki wody i piec przez 40 minut. W czasie pieczenia dwa razy polać pieczeń sokami z naczynia. Po upieczeniu odczekać minimum 5 minut przed pokrojeniem mięsa. Kroić w poprzek na porcje, podczas krojenia wyciągać wykałaczki. Podawać z ziemniakami i mizerią.
Szuba – sałatka śledziowa
● 2 ugotowane buraki
● 4 ugotowane marchewki
● 3 ugotowane ziemniaki
● 1 czerwona cebula
● 6 marynowanych filetów śledziowych
● pieprz
● ocet winny
● 2 łyżki majonezu
● 200 g gęstego jogurtu naturalnego
Filety śledziowe namoczyć przez godzinę w wodzie. Następnie pokroić je w kosteczkę, skropić octem i doprawić pieprzem. Cebulę posiekać. Buraki, marchew i ziemniaki zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Majonez wymieszać z jogurtem, doprawić pieprzem. Połowę śledzi ułożyć na dnie głębokiej salaterki, posypać połową ilości cebuli. Następnie ułożyć kolejno warstwę ziemniaków, marchewki i buraków. Na burakach rozsmarować połowę ilości sosu. Powtórzyć czynność w tej samej kolejności: śledzie, cebula, ziemniaki, marchew, buraki, sos. Wstawić sałatkę do lodówki na kilka godzin (najlepiej na całą noc).
Lekka sałatka jarzynowa
● 3 marchewki
● 1 pietruszka
● 3 ziemniaki
● 1 puszka groszku konserwowego
● 200 g jogurtu naturalnego
● 3 jajka
● 2 plastry imbiru
● ½ łyżeczki chrzanu tartego
● pieprz
Obrać i ugotować marchewki, pietruszkę oraz ziemniaki. Warzywa ostudzić i pokroić w kostkę. Ugotować jajka na twardo i pokroić je w kostkę. Wrzucić ugotowane warzywa, jajka i groszek do miski, wymieszać. Połączyć jogurt z chrzanem i imbirem. Doprawić do smaku pieprzem i wymieszać.
Pasztet soczewicowo-jaglany z żurawiną
● 200 g suchej soczewicy zielonej
● 100 g suchej kaszy jaglanej
● 2 cebule
● 2 liście laurowe
● 2 ziarna ziela angielskiego
● 2 goździki
● 100 ml oleju rzepakowego
● 2-3 łyżki sosu sojowego
● ¾ łyżeczki majeranku
● ½ łyżeczki cząbru
● ¼ łyżeczki lubczyku
● szczypta gałki muszkatołowej
● sól, pieprz
● 4 łyżki suszonej żurawiny
Soczewicę i kaszę jaglaną ugotować na sypko. Na patelni rozgrzać olej i wrzucić pokrojoną w kostkę cebulę razem z liściem laurowym, zielem angielskim oraz goździkami. Smażyć na niedużym ogniu do czasu, aż cebula się zeszkli, wtedy wyjąć przyprawy. Cebulę dodać do ugotowanej soczewicy i kaszy, wlać olej, sos sojowy, doprawić szczyptą soli i resztą przypraw. Zmiksować przy pomocy ręcznego blendera na gładką masę. Dodać żurawinę i wmieszać ją łyżką w masę. Piekarnik rozgrzać do 180 stopni C. Masę przełożyć do foremki (keksówki) wyłożonej papierem do pieczenia, wyrównać i wstawić do piekarnika na 45 minut. Piec do momentu, aż będzie miał złotą skorupkę. Pasztet po upieczeniu jest płynny, dlatego należy go studzić przez całą noc w foremce, a następnie rano wyjąć z formy.
Przepisy na desery świąteczne dla mam karmiących piersią
Rolada marchewkowa
Ciasto:
● 2 marchewki
● 3 jajka
● ½ szklanki erytrytolu
● 2 łyżki oleju rzepakowego
● ¾ szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej
● 1 łyżeczka aromatu waniliowego
● szczypta soli
● 1 łyżeczka proszku do pieczenia
● ½ łyżeczki sody oczyszczonej
● 1 łyżeczka cynamonu
● ⅓ łyżeczki mielonego imbiru
Nadzienie:
● 4 łyżki oleju kokosowego
● 250 g naturalnego serka kremowego
● ⅔ szklanki zmielonego na puder erytrytolu
Na blaszce położyć papier do pieczenia i posmarować go tłuszczem. Marchewkę obrać i zetrzeć na tarce o małych oczkach. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Jajka ubijać przez około 3 minuty na puszystą pianę, wsypywać stopniowo erytrytol, cały czas ubijając. Cienkim strumieniem wlewać olej, nadal ubijając składniki. W oddzielnej misce wymieszać mąkę z solą, proszkiem, sodą, cynamonem i imbirem. Suche składniki wsypać do ubitej masy i delikatnie wymieszać łyżką. Następnie dodać marchewkę odciśniętą z soku oraz aromat waniliowy i ponownie wymieszać. Rozsmarować na blaszce i wstawić do pieczenia na 20 minut. Ciasto wyjąć i wyłożyć do góry dnem na ściereczkę kuchenną. Odkleić z wierzchu papier i zawinąć roladę w ściereczkę wzdłuż dłuższego boku. Odłożyć do całkowitego ostudzenia.
Nadzienie zacząć przygotowywać kiedy rolada ostygnie. Ubić olej kokosowy z serkiem i erytrytolem na puszysty krem. Rozwinąć placek i posmarować go kremem. Zwinąć ponownie roladę i odstawić do lodówki na minimum 1 godzinę, aż krem zesztywnieje. Podawać krojąc roladę w poprzek.
Sernik z jagodami
● 700 g chudego twarogu
● 4 jajka
● 5 łyżek syropu z agawy
● 5 łyżek erytrytolu
● 250 g serka mascarpone
● 1 łyżka mąki ziemniaczanej
● 50 ml mleka
● 100 g mrożonych jagód
● olej do wysmarowania tortownicy
W dużym blenderze kielichowym umieszczamy jajka, syrop, mascarpone, erytrytol i mleko. Blendujemy do ujednolicenia. Twaróg rozdrabniamy widelcem i stopniowo dodajemy do blendera. Na koniec dodajemy łyżkę mąki i blendujemy do uzyskania jednolitej masy. Tortownicę smarujemy cienką warstwą oleju i posypujemy mąką. Przelewamy masę do tortownicy i dodajemy jagody. Mieszamy delikatnie szpatułką, przykrywając jagody masą serową. Wstawiamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy przez 1 godzinę w 180 stopniach C. (opcja góra-dół, na niższej półce). Po upieczeniu zostawiamy do wystudzenia w otwartym, wyłączonym piekarniku. Po wystudzeniu wstawiamy do lodówki na kilka godzin w celu schłodzenia.
Owsiane pierniczki
● 350 g mąki owsianej pełnoziarnistej
● 1 łyżeczka proszku do pieczenia
● 1 łyżeczka sody oczyszczonej
● 1 jajko
● 60 g miodu
● 4 łyżki oleju kokosowego
● 1 łyżka przyprawy do piernika
Olej i miód powinny być w formie płynnej (jeśli nie są, należy je delikatnie podgrzać). Na stolnicę wysypać mąkę, dodać proszek do pieczenia oraz sodę. Zrobić w mące wgłębienie i wbić w nie jajko, dodać miód, olej oraz przyprawę do piernika. Dokładnie wygnieść ciasto. Rozwałkować je na grubość 3 mm i wycinać foremkami dowolne kształty. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C. na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia przez 10 minut.