Porady dla rodziców pierwszoklasistów
Kiedy dziecko przygotowuje się do rozpoczęcia pierwszej klasy, rodzice mogą być zaniepokojeni i chcieć zapewnić mu najlepsze wsparcie.
Zostanie uczniem to dla siedmiolatka ogromne wydarzenie, które wiąże się z nowym trybem dnia, wymaganiami oraz zasadami, które panują w szkole. Rodzice często zastanawiają się, co zrobić, aby ułatwić, dziecku pierwsze dni w szkole.
Przeczytaj także: Wyprawka na rok szkolny 2023/2024 – na jakie świadczenia można liczyć?
Twórzcie pozytywną atmosferę wokół szkoły
Zachęcajcie dziecko do postrzegania szkoły jako ciekawej przygody i nowych możliwości. Wspominajcie własne dobre doświadczenia, podkreślajcie pozytywne aspekty szkoły, a jednocześnie unikajcie negatywnych komentarzy i straszenia dziecka konsekwencjami niespełniania oczekiwań.
Wspierajcie poczucie samodzielności
Dajcie dziecku szansę na samodzielność, zachęcajcie do samoorganizacji i podejmowania prostych obowiązków, jak pakowanie tornistra czy przygotowywanie kanapek. To pomaga w budowaniu pewności siebie i odpowiedzialności.
Utrzymujcie rutynę dnia codziennego
Stabilny rozkład dnia, zarówno przed szkołą, jak i po powrocie do domu, pomoże dziecku poczuć się bezpieczniej i zorganizować czas. Taką rutyną może być codzienne wspólne wyjście na plac zabaw lub zabawa w domu, zanim pójdziecie na obiad.
Rozwijajcie umiejętności społeczne dziecka
Nauka bycia w grupie, dzielenie się z innymi i rozwiązywanie konfliktów są ważnymi umiejętnościami do rozwoju w pierwszej klasie. Zachęcajcie dziecko do rozmawiania o swoich uczuciach i obserwacji własnych emocji. Interakcje społeczne młody człowiek może podejmować, spotykając się z innymi dziećmi na placu zabaw, na zajęciach sportowych, plastycznych, czy muzycznych lub spędzając czas z dziećmi znajomych rodziców.
Bądźcie wsparciem emocjonalnym
Dzieci mogą odczuwać stres i lęk związany z nową sytuacją. Bądźcie gotowi słuchać, odpowiedzieć na pytania i wzbudzać wiarę w umiejętności swojego dziecka. Pokażcie, że jesteście tam, aby wspierać je we wszystkich wyzwaniach szkolnych.
Zadbajcie o zdrowy balans między nauką a odpoczynkiem
Rozpoczęcie nauki w pierwszej klasie może być dla dziecka dużym wyzwaniem, dlatego ważne jest, aby zapewnić mu odpowiednią ilość czasu na odpoczynek i zabawę po powrocie ze szkoły. Starajcie się zachować równowagę między obowiązkami a czasem wolnym, aby dziecko nie czuło się przeciążone.
Bądźcie przykładem i zachęcajcie do ciekawości intelektualnej
Wasza postawa jako rodziców ma duży wpływ na podejście dziecka do nauki. Pokazujcie entuzjazm wobec poznawania nowych rzeczy i wyrażajcie zainteresowanie tym, czego uczy się wasze dziecko. Dzięki temu zachęcicie je do rozwoju ciekawości intelektualnej i samodzielnej eksploracji wiedzy. Kiedy pokazujecie, że czytacie książki, uczycie się nowych rzeczy, wspólnie dyskutujecie o nowych pomysłach czy rozwiązaniach – dziecko przyjmuje podobną postawę.
Czego warto unikać przed pierwszym dniem szkoły?
Przygotowanie do rozpoczęcia szkoły może wzbudzać niepokój w dziecku, jak i w rodzicach. Warto wiedzieć, jakich działań się wystrzegać, aby nie potęgować nieprzyjemnego nastroju i zamiast tego wesprzeć dziecko w pierwszych dniach szkoły.
Kiedy rozmawiacie z dzieckiem, które przygotowuje się do rozpoczęcia pierwszej klasy, warto unikać następujących rzeczy.
Stresujące i negatywne informacje
Unikajcie mówienia dziecku o trudnościach i niepowodzeniach szkolnych, zwłaszcza na początku drogi edukacyjnej. Skupcie się raczej na pozytywnych aspektach nauki i na inspirujących przykładach.
Bagatelizowanie lęków dziecka
Dla dziecka pierwsze dni w szkole mogą być ogromnym stresorem. Rozpoczęcie pierwszej klasy to duża zmiana, która wymusza adaptację do licznych zasad, nowej organizacji dnia, czy nieznanych osób. Pozwólcie dziecku na przeżywanie niepokoju, rozmawiajcie o nim i szukajcie sposobów, które pomogą, odzyskać spokój. Pomocne mogą być bajki na temat pierwszego dnia w szkole, rysowanie swoich lęków czy zabawa w szkołę, aby oswoić nową sytuację.
Porównywanie z innymi dziećmi
Nie porównujcie swojego dziecka z innymi uczniami, szczególnie jeśli chodzi o umiejętności czy wyniki szkolne. Porównania te mogą obniżać poczucie własnej wartości i wpływać negatywnie na motywację do nauki. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: Dlaczego porównywanie niszczy dzieci
Przymus i stawianie zbyt wysokich oczekiwań
Starajcie się nie narzucać dziecku zbyt wielu obowiązków związanych z nauką w domu. Nie stawiajcie przed nim niewykonalnych oczekiwań, które mogą doprowadzić do frustracji i poczucia porażki.
Lawina pytań o szkołę
Oczywiście warto interesować się tym, co dziecko przeżywa w szkole, ale unikajcie ciągłego wypytywania o to, co się działo w ciągu dnia. Dajcie uczniowi czas na dostosowanie się do nowej rzeczywistości.
Krytyka i negatywne komentarze
Unikajcie krytykowania i karania za błędy związane z nauką w pierwszej klasie. Ważne, aby dziecko czuło wsparcie i akceptację w procesie nauki. To pozwoli mu swobodniej eksplorować szkolny świat i rozwijać swoje zdolności.
Pamiętajcie, że każde dziecko jest wyjątkowe, że postęp w nauce może być różny u różnych uczniów. Podążajcie za indywidualnym tempem rozwoju swojego dziecka i cieszcie się razem z nim każdym krokiem w kierunku samodzielności i edukacyjnych osiągnięć.
Pierwsze dni w szkole są dla dziecka bardzo ważne, ponieważ mogą determinować jego postrzeganie szkoły, nauczycieli i rówieśników. Wspierający rodzice, którzy towarzyszą w nowej przygodzie, oswajają ją, są dla dziecka niezwykle ważni.
Może zainteresować Cię również: 6 pytań do psychologa – dr Konrad Piotrowski o wypaleniu rodzicielskim